“Мобілізація позбавить цих студентів відстрочки, з 5 лютого ТЦК візьметься за чоловіків із цими ознаками”: повістки, ЗСУ
В Україні триває загальна мобілізація і оголошено воєнний стан. В цей час чоловіки призовного віку отримують повістки та можуть вступити до лав ЗСУ. Але деякі військовозобов’язані мають право на відстрочку від мобілізації.
Як інформує “ДТ”, за статтею 23 Закону “Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію”, призову на військову службу не підлягають студенти професійно-технічних училищ, коледжів, університетів, інститутів, які навчаються на денній або дуальній формі та здобувають рівень освіти, вищий за попередній. Їхня послідовність визначена у частині другій статті 10 Закону України “Про освіту”.
Тож, якщо студент раніше закінчив магістратуру, а потім вступив на бакалаврат, то він підлягає мобілізації.
“Якщо ти вже маєш бакалавра, будь ласка, здобувай іще раз бакалавра, але цей другий раз не дає тобі права на відстрочку. Якщо ти вже маєш магістра, здобувай, будь ласка, ще раз магістра. МОН зацікавлене в тому, щоб максимальна кількість людей здобувала вищу освіту, але не варто плутати права на освіту з обов’язком захищати державу. Відстрочка від мобілізації надається тільки, якщо відповідний рівень вищої освіти здобувається вперше. Це легко відстежується через ЄДЕБО, адже саме через цю базу формується довідка для ТЦК”, – зазначив заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький.
Крім того, якщо студент останнього курсу завершує навчання наступного року, то він має відстрочку до 30 червня. Аби її продовжити, він має вступити на магістратуру або аспірантуру. Форма, за якою здобувають освіту, значення не має.
У випадку, коли студент молодший за 25 років, йому не потрібна відстрочка, адже він не підлягає призову. В іншому випадку чоловіку доведеться оформити відтермінування та поновлювати його кожні 90 днів, коли президент продовжує мобілізацію та воєнний стан своїм указом.
Мобілізації не підлягають студенти-медики, які проходять інтернатуру, та докторанти.
Також уряд дозволив чоловікам-студентам виїжджати за кордон для участі у програмах академічної мобільності. Але для цього вони повинні мати низку документів і дозвіл від Держприкордонслужби.
Як інформує “РадіоТрек”, до 5 лютого 2025 року в Україні діє крайній термін для чоловіків, які раніше мали статус “обмежено придатний”.
Згідно із Законом України №3621-ІХ, ухваленим 4 травня 2024 року, цей статус скасовано.
Тепер військовозобов’язані повинні пройти повторну військово-лікарську комісію, щоб оновити свої дані та отримати один із нових актуальних статусів:
Це стосується тих, хто: раніше мав статус “обмежено придатний”;
не проходив повторне медичне освідчення після змін законодавства;
вже проходив огляд, але до 18 травня 2024 року.
Новий закон вводить п’ять актуальних категорій придатності:
Придатний до військової служби. Придатний до служби у забезпечувальних частинах або ТЦК. Тимчасово непридатний (потребує лікування чи звільнення). Непридатний із переоглядом через 6-12 місяців. Непридатний до служби з виключенням із військового обліку.
Ці зміни допоможуть актуалізувати облік та забезпечити чітке розуміння стану здоров’я кожного військовозобов’язаного.
Що треба встигнути?
Звернутися до найближчого територіального центру комплектування. Пройти ВЛК до 5 лютого 2025 року. Надати необхідні документи та дочекатися оновлення свого статусу в системі. Відмова від медичного огляду може розцінюватися як порушення військового обов’язку. Непроходження ВЛК може призвести до адміністративної або кримінальної відповідальності.
Шукайте деталі в групі Facebook