Трамп заявою про помилку ударів углиб РФ посилає меседж Москві – політолог

Події України

Обраний президент США Дональд Трамп в інтерв’ю журналу Time назвав рішення Білого дому дозволити Україні бити вглиб Росії помилкою.

Ба більше, Трамп заявив, що рішення президента України Володимира Зеленського бити вглиб Росії з небезпечним.

Це стало однією з головних тем для дискусій протягом дня і пролило світло на ставлення Трампа щодо ударів вглиб РФ.

Про те, яке значення ця заява Трампа матиме для України, який меседж таким чином наступний очільник Білого дому хоче надіслати Кремлю та як це впливатиме на російсько-українську війну – Фактам ICTV розповів український політолог Ігор Рейтерович.

Що сказав Трамп про удари вглиб Росії

В інтерв’ю журналу Time, яке визнало Трампа людиною року, республіканець піддав критиці рішення адміністрації Джо Байдена на дозвіл Україні завдавати ударів далекобійною зброєю по території Росії.

– Я абсолютно не згоден з тим, щоб запускати ракети на сотні миль углиб Росії. Навіщо нам це? Ми лише провокуємо ескалацію цієї війни, погіршуємо ситуацію, – сказав політик.

Трамп додав, що “не потрібно було таке дозволяти” та назвав це дуже великою помилкою.

Крім того, республіканець піддав критиці безпосередньо дії України у цьому питанні.

– Гадаю, наразі найнебезпечніше – це те, що Зеленський вирішив, мабуть, із дозволу нашого президента, запускати ракети по Росії. Вважаю, це серйозна ескалація і нерозумне рішення, – сказав Трамп.

Що означає заява Трампа щодо ударів України вглиб РФ

За словами політолога Рейтеровича, заяву Трампа слід розглядати в трошки іншому контексті, ніж могло здатися на перший погляд.

– Якщо її вирвати, власне, з контексту, то це виглядає як те, що Трамп проти цього, але якщо подивитися в цілому на те, що він казав, то це більшою мірою виглядає як певний сигнал Росії, мовляв, дивіться, “я не підтримую ідею ударів далекобійною зброєю, тому що це веде до ескалації”. Трамп там не каже, що він може якось змінити цю ситуацію, він просто констатує факти, каже, що не підтримує, – пояснює політолог.

Водночас натяк Трампа звучить прямо, що за бажання, його адміністрація зможе забезпечити відсутність далекобійних ударів. Втім, вважає Рейтерович, у пропозиції Трампа є меседжі Москві на те, що Росія теж має зробити якийсь крок, “який не буде сприйматися, власне, як ескалація, розширення війни”. Так, за цією логікою, якщо Трамп проти ударів вглиб Росії, то він так само має бути проти нанесення ударів в глибину України, додає політолог.

– Причому навіть з зовсім іншим позиціонуванням, оскільки тут все очевидно, що є країна-агресор і є країна, яка обороняється. І воно виглядає поки так, як певний символічний такий жест, певне послання, певний меседж Російській Федерації, – каже Рейтерович.

Втім у Росії, резюмує політолог, судячи з усього, поки сприйняли або спеціально проігнорували цю заяву Трампа, зважаючи на масований ракетний і дроновий обстріл зранку 13 грудня, наступного дня після заяви.

Водночас речник Кремля Дмитро Пєсков заявляв, що вони ідею не бити далекобійною зброєю вглиб Росії підтримують.

– Що логічно. Але при цьому росіяни зранку здійснили чергову терористичну атаку, – вказує політолог.

Відповідно, вважає Рейтерович, зважаючи на характер Трампа, це може бути першим кроком у спробі діалогу наступного президента США з Кремлем, що відбувається наразі на неформальному рівні.

Політолог вказує, що за логікою Трампа, кроки обох сторін – Україна та Росії – мають бути двосторонніми, щоб зменшити ескалацію у війні.

– Питання, від чого зможе відмовитися Росія для того, щоб ми почали далі говорити. Тепер Трамп може просто спостерігати за тим, що, власне, буде Російська Федерація робити і чи буде робити для себе висновки певні, – каже він.

Водночас експерт нагадує, що у тому самому інтерв’ю Трамп казав, що США не полишать Україну.

Торги і компроміси у війні перед угодою

Політолог вважає, що якщо Кремль і надалі буде чхати на подібні заяви Трампа, це може стати аргументом щодо того, як відпрацьовувати свої дії і формувати план.

– І я думаю, що ті ж військові, які є в оточенні Трампа, і які спілкуються з самим з Трампом, і вони, я думаю, можуть ці речі пояснити і дати чітко зрозуміти, чому це відбувається. Крім того, на відміну від Росії, Україна вже озвучила певну низку компромісів чи поступок, на які вона готова піти. І це дійсно нас від росіян дуже сильно відрізняє. Трамп це теж повинен враховувати, тому що це не односторонній рух, Україна тут робить певні заяви, і він повинен це враховувати, – зазначає Рейтерович.

Також політолог вказує на особливості каденції Трампа як політика, який, на відміну від чинного очільника Білого дому Джо Байдена, матиме реальні важелі впливу на Росію. Зокрема, через нафтодолар, завдяки якому Росія отримує гроші на війну.

– У Трампа гарні відносини з Саудівською Аравією, це дуже важливий момент. Таких відносин у Байдена не було. А це важливо, оскільки існує ОПЕК+, і саме через ОПЕК+, ці речі (регулювання видобутку і цін на нафту, – Ред.) треба погоджувати і робити, – каже політолог.

Тому у Трампа, вважає Рейтерович, є певний набір інструментів, якими він може впливати і тиснути на Росію, якщо Кремль не погодиться піти на певні поступки і компроміси в межах угоди, яку бачить республіканець.

– Ми вже сказали вустами (керівника Офісу президента Андрія, – Ред.) Єрмака, зокрема, що Україна готова повертати частину своїх територій, політико-дипломатичним шляхом. Мова там про Крим йшла, і я так розумію, про частину Донецької і Луганської областей.

З погляду України, з погляду міжнародного права і з погляду взагалі такого поняття, як справедливість, це вже дуже велика поступка і дуже великий компроміс з боку України. Трамп повинен це зрозуміти і оцінити. І вимагати співмірних поступок з боку Російської Федерації, – вважає політолог.

З боку Москви, своєю чергою, особливо враховуючи вранішній обстріл України, наразі може здійснюватись політика, згідно із якою Кремль підіймає ставки, щоб пізніше “зійтись по середині” шляхом компромісів та діалогу.

– Тобто Росія просто зараз підвищує ставки. Вона вважає, що їй ще рано починати торгуватися. І оскільки вони хочуть максимально задерти ставки, а потім, коли вони потрошку почнуть здавати назад, вони думають, що вони зможуть зупинитися на тому рівні, що вони хотіли від початку, – пояснює політолог.

Таким чином, продовжує експерт, Україна вже показала, що немає часу торгуватися і ми готові йти на діалог швидше.

– Тепер головне, щоб Трамп все просто правильно оцінив і зрозумів, насправді, що робить РФ. З великою ймовірністю, люди з його оточення йому це просто пояснять, що Трампа виставляють ідіотом в цьому плані, і Росія хоче почати перемовини на своїх умовах. Але це вже суперечить концепції Трампа про мир через силу, – резюмує експерт.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Нагадаємо, у минулому 47-й американський президент закликав до негайного припинення вогню у російсько-українській війні.

Залишити відповідь