Готовий до будь-якої місії: у США представили дрон-нишпорку із властивостями надшвидкої трансформації
Орієнтуючись на запити Пентагону щодо розвитку програми далекобійної розвідки, американська компанія AeroVironment представила свій новий безпілотник P550, який може нести на борту засоби ураження та вести спостереження протягом п’яти годин на одному заряді акумуляторів.
Презентуючи свій літальний апарат, ця фірма зі штаб-квартирою в Арлінгтоні, штат Вірджинія, на офіційному порталі заявила, що автономний безпілотник eVTOL групи 2, P550 переосмислює адаптивність на полі бою, встановлюючи новий стандарт швидкого розгортання в будь-якому середовищі, передає АрміяInform.
Метою нового проєкту P550 було створення безпілотного літака з високими льотними та робочими характеристиками. Представники AeroVironment зазначають, що на ринку вже існують БПЛА, які оснащені ефективними засобами розвідки та/або озброєнням, а також апарати, здатні літати протягом кількох годин. У рамках нового проєкту компанія прагнула поєднати всі ці якості в одному безпілотнику.
Щоб спростити процес проєктування, у конструкції P550 було використано безліч ідей та компонентів вже існуючих виробів. Основними джерелами стали добре відомі в армії Сполучених Штатів дрони Puma та Raven від AeroVironment. При цьому не обійшлося і без впровадження нових рішень і компонентів.
У результаті створили БПЛА середніх розмірів, здатний злітати та сідати вертикально, а також здійснювати горизонтальний політ тривалістю кілька годин. На борту P550 можуть бути засоби розвідки, ретранслятор зв’язку, легке озброєння або інше обладнання.
Наразі новий БПЛА проходить льотні випробування, під час яких демонструє свої можливості та підтверджує правильність застосованих технічних рішень. Після завершення випробувань компанія зможе запропонувати цей безпілотник потенційним замовникам. З очевидних причин основні комерційні надії пов’язані з Пентагоном.
Виріб P550 є безпілотним літаком класичної аеродинамічної схеми. При цьому його конструкція має деякі особливості, за рахунок яких досягаються додаткові робочі та оперативні можливості, а також забезпечуються важливі переваги.
БПЛА P550 має торпедоподібний фюзеляж, доповнений тонкою трубчастою хвостовою балкою. З фюзеляжем поєднано середньорозташоване крило невеликої стрілоподібності. Поблизу центроплана на крилі є дві компактні гондоли маршових двигунів. На відстані від них вміщені довші гондоли з підйомними гвинтомоторними групами. Хвостове оперення — традиційне, зі стабілізатором та кілем.
Для транспортування безпілотник роз’єднується на кілька агрегатів. Всі вони укладаються в три контейнери, які можуть перевозитись будь-яким автотранспортом. Складання перед запуском займає кілька хвилин і виконується без будь-яких інструментів: на підготовку до польоту витрачається менше ніж 10 хвилин після розпакування.
Загальна довжина такого безпілотника сягає 2,7 м, розмах крила — 4,25 м. Максимальна злітна маса визначена в 25 кг і включає істотне корисне навантаження. Наприклад, дрон може нести до 7 кілограм вибухівки.
Компанія AeroVironment відносить P550 до 2-ї групи БПЛА за класифікацією Пентагону.
Дрон має шість тяглових електромоторів з повітряними гвинтами. Чотири розміщені на крилових гондолах і забезпечують вертикальний зліт, посадку та зависання. Ще два є на крилі та забезпечують політ по горизонталі. Типи та характеристики двигунів не розкриваються. Льотні дані БПЛА теж поки що невідомі. Повідомили лише те, що P550 зможе залишатися в повітрі до 5 годин. Дальність зв’язку — 40 км, але може бути збільшена до 60 км.
У всіх комплектаціях та конфігураціях безпілотник має автопілот та систему дистанційного керування. Вони повинні взаємодіяти з оператором та виконувати його команди, а також контролювати корисне навантаження всіх типів при вирішенні будь-яких поставлених завдань.
Повідомляється, що пульт керування має програмне забезпечення для автоматичного оброблення даних розвідки. Спеціальна програма на основі штучного інтелекту має вивчати картинку з камер та шукати на ній потенційні цілі для удару. Таке ПЗ має спростити роботу оператора та підвищити швидкодію всієї безпілотної системи розвідки.
У доволі цікавий спосіб вирішено питання встановлення та заміни корисного навантаження. Для розміщення різних приладів призначається знімна частина фюзеляжу, що включає носовий обтічник та частину днища. Модуль з необхідною апаратурою кріпиться до центроплану крила, і БПЛА отримує необхідні функції.
Усі варіанти модулів оснащуються оптико-електронними системами. «Кулі» різних типів несуть відеокамери, тепловізори та/або лазерні далекоміри. Можливе застосування й іншої апаратури. Так, на виставці AUSA 2024, як інформує видання Shephard, показали модулі з ретранслятором радіосигналу та модуль-носій озброєнь.
Бойовий варіант P550 несе змінний модуль з парою пілонів на днищі. На виставковому БПЛА на них помістили малорозмірні авіабомби типу Shryke, що коректуються. Повідомляється про принципову можливість застосування й інших боєприпасів. Зараз компанія AeroVironment вивчає такі можливості та планує розширити номенклатуру засобів ураження.
Компанія AeroVironment пропонує використовувати свій новий БПЛА P550 у військових підрозділах на тактичному рівні. З його допомогою армійські ланки зможуть ефективно вирішувати кілька основних завдань та очікується, що ефективність таких процесів зросте.
Успішному застосуванню нового БПЛА мають сприяти його високі характеристики як повітряної платформи. Цей безпілотник простий в експлуатації, здатний злітати з невеликих майданчиків та залишатися в повітрі протягом кількох годин. Не всі сучасні безпілотники-літаки такого класу можуть похвалитися подібними можливостями.
Для P550 вже створено три варіанти змінних модулів корисного навантаження. З їх допомогою безпілотник може виконувати різні завдання: вести розвідку, здійснювати цільову вказівку, ретранслювати сигнали або застосовувати озброєння. Можливість вирішення різних завдань одним БПЛА як така є плюсом. Крім того, до них додаються власні можливості та переваги різних модулів, приладів і засобів ураження.
Великий інтерес представляє автоматизація процесів розвідки. Стверджується, що програмне забезпечення безпілотного комплексу здатне аналізувати зображення з оптико-електронних систем та знаходити різні об’єкти. Якщо ця функція буде повністю реалізована, то P550 стане набагато зручнішим засобом розвідки та отримає значну перевагу перед конкурентами.
Однак у P550 є свої недоліки. Основні його проблеми притаманні всім подібним БПЛА. Насамперед, це залежність від радіозв’язку та вразливості для сучасної ППО. Крім того, у цьому проєкті реалізовано кілька сміливих ідей, які можуть мати певний технічний ризик.
Отже, компанія AeroVironment продовжує розвивати наявні БПЛА та створювати на їх основі нові зразки. Під час цих процесів розробляють та впроваджують новаторські рішення й технології, спрямовані на підвищення основних характеристик і розширення робочих можливостей.
Ще один результат такої діяльності в жовтні показали на виставці AUSA 2024. Тепер новий БПЛА P550 повинні провести через усі необхідні випробування та підтвердити заявлений потенціал. А вже після цього майбутні замовники мають вирішити, чи потрібен їм такий розумний та багатогранний новий безпілотник.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Розвідувально-ударний безпілотний літальний апарат P550. Відео: AeroVironment