Перемога РФ обійдеться для США в сім разів дорожче, ніж підтримка України

Події України
Фото: Getty Images

Підтримка України в захисті від російської агресії для Сполучених Штатів може виявитися в рази дешевшою, ніж допустити поразку української сторони і дати Росії та іншим країнам почати конфлікти в низці регіонів світу.

Якщо ж дозволити Україні програти, то витрати США на оборону і безпеку можуть зрости до $808 млрд.

З такою оцінкою в колонці для Foreign Affairs виступила екс-заступник міністра оборони США Елейн Маккаскер.

Ціна відмови в допомозі Україні для США

Вона нагадала, що багато американців стурбовані вартістю допомоги Україні, про що, зокрема, свідчать соціологічні дослідження.

– Такі побоювання зрозумілі. США стикаються з численними проблемами. Нелегальна імміграція, фінансування державного боргу, конкуренція з Китаєм, війна на Близькому Сході та загалом непередбачувана обстановка у сфері глобальної безпеки – всі вони борються за увагу та ресурси. Не дивно, що Вашингтону важко розібратися у своїх пріоритетах, – пише вона.

Однак американці, пише Маккаскер, стурбовані тільки вартістю допомоги Україні, “думають про це неправильно”.

– Їх має хвилювати ціна відмови від допомоги Україні. Зараз, надаючи допомогу Києву, Сполучені Штати не дають Росії безпосередньо загрожувати Східній і Центральній Європі, що, безсумнівно, вимагало б ще більших американських ресурсів. Насправді Вашингтон, можливо, стримує пряму війну між НАТО і Москвою, в якій довелося б брати участь американським військам, – пише колишня заступниця глави Пентагону.

Вона запропонувала розглянути потенційні витрати США в разі, якщо Росія переможе Україну і розмістить свої війська вздовж кордону НАТО. Свій підрахунок Маккаскер проводила разом із колегами з Американського інституту підприємництва.

– Отримана цифра непомірно велика. За нашими розрахунками, поразка в Україні вимагатиме від США протягом наступних п’яти років витратити на оборону на $808 млрд більше, ніж закладено в бюджет. З 2022 року, навпаки, Конгрес виділив Міністерству оборони $112 млрд на допомогу Києву. Це означає, що допомога, надана Україні через Пентагон, становить менше ніж 14 відсотків від того, у що обійдеться Вашингтону захист Європи від переможної Росії, – пише Маккаскер.

Вона також нагадала, що ті ж $112 млрд в основному витрачаються всередині країни, йдучи на виробництво зброї.

Іншими словами, продовжує екс-заступник міністра оборони, “якщо дозволити Росії перемогти Україну, це обійдеться Сполученим Штатам приблизно в сім разів дорожче, ніж запобігання російській перемозі”.

– Таким чином, допомога Україні, безсумнівно, є правильним фінансовим рішенням, – пише вона.

Повна поразка України

За розрахунками Маккаскер, якщо США перестануть підтримувати Україну, Київ опиниться в глибокій біді, і, незважаючи на зусилля з мобілізації своїх промислових баз, європейські партнери України не володіють військовим і виробничим потенціалом, щоб заповнити пролом, який залишить за собою Вашингтон.

Політична воля континенту до нарощування потенціалу слабшатиме в міру того, як підтримка США слабшатиме.

Маккаскер нагадує, що Україна і сама домоглася успіхів у розширенні власної промислової бази, “але її військові виробники не можуть випустити достатньо зброї, щоб протистояти країні з більш ніж утричі більшим населенням”.

За оцінкою колишньої топчиновниці з Пентагону, без підтримки США Росія просунеться вперед у 2025 році, коли у Києва закінчиться зброя.

Уже до 2026 року Україна втратить ефективну протиповітряну оборону, що дасть змогу Росії проводити постійні масштабні бомбардування військової та цивільної інфраструктури.

– Зіткнувшись із таким натиском, звичайні Збройні сили України будуть відважно битися, але у них буде мало надії вистояти. Збройні сили країни, найімовірніше, зазнали б краху до кінця того ж року, що дало б змогу Росії захопити Київ, а потім дійти до кордону з НАТО. Іншими словами, Москва здобуде беззастережну перемогу, – оцінює ризики Маккаскер.

У такій ситуації президент Росії Володимир Путін був би щасливий перемозі, “але навряд чи він буде задоволений”.

Екс-заступник глави Пентагону нагадує, що в минулому Путін називав розпад СРСР “найбільшою геополітичною катастрофою” XX століття, не соромлячись свого бажання домінувати у Східній Європі.

– Перемога над Києвом додасть йому сил. Крім того, він буде мотивований зберігати позицію кризового управління, щоб уникнути внутрішніх проблем: Путін зробив ставку на владу, вважаючи, що він захищає Росію від хижого Заходу, – пише вона.

За її оцінкою, після підпорядкування України Кремль, імовірно, відновить російські бойові частини в Білорусі та на заході України, на кордоні з членами НАТО – Польщею, Словаччиною, Угорщиною та Румунією.

Росія також, імовірно, почне розміщувати ракети, літаки та іншу військову техніку поблизу країн Балтії та Молдови. Потім Москва створить взаємопов’язані системи ППО вздовж кордонів НАТО, від Чорного моря до Арктики.

Ресурси України допоможуть Москві загрожувати іншим країнам Східної Європи. Отримавши у своє розпорядження українську армію, Кремль отримав би сотні тисяч додаткових висококваліфікованих, досвідчених і перевірених у боях солдатів, яких він міг би призвати на службу. Він також міг би призвати в армію мільйони українців, яких Київ не мобілізував, – вважає Маккаскер.

Крім того, контроль над Україною дозволив би Росії збільшити оборонно-промисловий та економічний потенціал. Москві потрібен час, щоб оговтатися від нинішнього вторгнення, перш ніж вона зможе почати нове. Але до 2030 року вона може бути готова напасти на країну НАТО.

Розширення сил США

Маккаскер також вказує на те, що сьогодні деякі американці не надто переймаються тим, щоб перешкодити Росії напасти на НАТО. Однак думка про те, що Вашингтон повинен відсторонитися від Європи і поберегти свої ресурси для вирішення інших питань, “випускає з уваги глобальну природу конфлікту”.

Європа, безумовно, повинна вкладати більше коштів у власну оборону. Однак більш ніж столітня історія показує, що коли США нехтують своїми інтересами в будь-якому регіоні, жорстокий конфлікт неминуче втягує їх назад, загрожуючи безпеці та процвітанню США, – вказує колишня американська чиновниця.

Відступ США в одному регіоні також підбадьорює противників Вашингтона в інших.

– Щоб захистити себе – в національному, військовому, економічному та репутаційному плані, – США повинні залишатися глобальною державою та інвестувати в необхідні для цього можливості. Якщо Україні буде дозволено впасти, Вашингтону знадобляться більші, здібніші, такі, що швидше реагують і розміщені в більшій кількості місць військові, – пише вона.

Так, для стримування Росії і перемоги над нею після поразки України, збройним силам США буде потрібно майже 270 тис. нових військовослужбовців.

Фото: Getty images

Більшість із них – 61 тис. – припаде на армію, якій знадобиться набагато більше, ніж 943 тис. солдатів, яких Америка планує мати до 2029 року.

Ці додаткові солдати будуть використані для створення 14 нових бригадних бойових груп, внаслідок чого армія отримає загалом 72 такі групи. Додаткові 14 бригадних бойових груп дозволять розгорнути 11 груп у Європі в будь-який момент часу, що подвоїть американську присутність там.

– Така додаткова присутність дасть Вашингтону змогу проводити масштабніші операції, а також швидше реагувати на кризи, що виникають. Крім того, це дало б змогу збільшити кількість важливих комплексних навчань, які США та їхні союзники проводять у регіоні, що підвищило б їхню готовність і посилило б стримування. Загалом сухопутний компонент прогнозованого збільшення складе майже $88 млрд, – пише Маккаскер.

Аналогічним чином, планована чисельність морської піхоти США в 205 тис. осіб має збільшитися більш ніж на 31 тис. осіб, зокрема для створення восьми нових піхотних батальйонів.

Випереджальне нарощування сухопутної присутності Вашингтона в Європі буде особливо важливим, оскільки, якщо Росія вторгнеться в країну НАТО, вона зробить усе можливе, щоб перешкодити Сполученим Штатам перекинути туди додаткові ресурси після початку конфлікту, пише Маккаскер.

– Цей факт також означає, що Вашингтону доведеться вести масштабне будівництво в Європі для зміцнення наявних і зведення нових об’єктів, на що, ймовірно, буде потрібно близько $31 млрд, – пише вона.

Також для перемоги над Росією США знадобиться багато повітряної потужності, продовжує колишня топ-чиновниця Пентагону.

Фото: Depositphotos

Для того щоб Вашингтон зміг домогтися такої переваги в повітрі, буде потрібно більше винищувачів п’ятого і шостого поколінь, здатних збивати російських штурмовиків. Щоб винищувачі могли залишатися в повітрі, а Сполучені Штати – перекидати війська і техніку в регіон і за його межі, перемога також потребуватиме більшої кількості повітряних заправників і транспортних суден. Загалом, додаткова авіація, її утримання та обслуговування обійдуться США ще приблизно в $109 млрд.

Інвестиції в оборону

Крім того, вказує Маккаскер, інвестиції Сполучених Штатів у безпілотні системи не повинні обмежуватися тільки заправкою безпілотників.

– Війна в Україні показала, наскільки важливі БпЛА для майбутнього бойових дій. Протягом усього вторгнення і Київ, і Москва покладалися на масу безпілотників, щоб бачити поле бою, придушувати й атакувати противника. Однак, коли мова заходить про подібну технологію, США сильно відстають, – вказує екс-чиновниця.

Щоб впоратися з безпілотною Росією і придбати цей одноразовий ресурс, який використовується у дедалі ширшому спектрі місій, США доведеться зробити значні інвестиції в безпілотні технології, виробництво і розробку платформ – на суму $29 млрд.

США також знадобиться досконаліша система протиповітряної оборони, оскільки в разі поразки України у війні у Росії з’явиться новий кордон із НАТО, де Кремль зможе розмістити свою зброю і понад 900 тис. військовослужбовців, а також усі сили, які вона покличе з України, вважає Маккаскер.

Це означає, що Сполученим Штатам доведеться активно розгортати засоби ППО і боєприпаси, як високоточні, так і звичайні, закупівля яких, імовірно, обійдеться приблизно в $173 млрд.

Виробництво цих ресурсів у необхідних темпах і кількості потребуватиме розширення американської промислової бази і максимального використання наявних виробничих ліній, особливо для зброї малої і великої дальності. Щоб виробити таку кількість боєприпасів і кораблів, яка необхідна Вашингтону, уряду США доведеться витратити ще $63 млрд тільки на збільшення потужностей промислової бази.

До того ж, хоч конфлікт на європейському континенті вестиметься переважно сухопутними військами під прикриттям військово-повітряних сил, Вашингтону також знадобиться посилення морського потенціалу. Росія, що відроджується, може переслідувати судноплавство в Чорному морі та Атлантиці, а опортуністичний Іран і його прихильники можуть робити те ж саме у водах навколо Близького Сходу.

– Щоб зупинити таке переслідування, не скорочуючи своєї присутності в Тихому океані, ВМС США доведеться відмовитися від планів зі скорочення свого флоту на дев’ять кораблів. Насправді, щоб стабілізувати чисельність флоту на рівні 12 кораблів, йому доведеться додати 18 нових бойових кораблів, включно з двома авіаносцями. Крім того, флоту знадобляться чотири підводні човни (включно з відтермінуванням списання одного з них класу LA), три нові есмінці та три фрегати для підвищення гнучкості позиціювання бойової потужності на морі, а також ще шість кораблів тилового забезпечення та підтримки, щоб флот довше перебував у морі, – підрахувала Маккаскер та її колеги.

У сукупності будівництво кораблів обійдеться приблизно на $50 млрд дорожче.

Фото: USS Gerald R. Ford – CVN 78

Також США буде потрібно все інше, щоб стримувати і перемагати Россі:

  • підтримання підвищеної боєготовності військ, дислокованих і розгорнутих у країні, що означає витрати в розмірі $185 млрд на додаткові тренування і навчання;
  • буде потрібно поліпшити матеріально-технічну базу і запаси запасних частин, що обійдеться майже в $33 млрд;
  • буде потрібно більше і краще сил спеціальних операцій, які необхідні для розвідки, формування поля бою і загалом для знищення противника, що коштуватиме понад $10 млрд
  • і з огляду на те, що Росія є досвідченою космічною і кібернетичною державою, США також знадобиться досконаліша архітектура і системи управління для обох сфер, що коштуватиме ще понад $36 млрд.

Якщо скласти всі ці цифри, то вийде $808 млрд. Це величезна сума – приблизно така ж, як увесь бюджет Пентагону 2022 року. І вона може виявитися заниженою. Замість цього, якщо Київ візьме гору над Москвою, Росія відступить за свої кордони з розбитими і ослабленими збройними силами, з нестабільною економікою, ослабленими партнерськими відносинами і здоровою дозою внутрішніх проблем, – пише Маккаскер.

При цьому Україна навпаки, буде динамічною і вільною, з процвітаючою промисловою базою і сучасними Збройними силами.

Таким чином, Вашингтон зможе скоротити кількість своїх дислокацій і можливостей у Європі. США, як і раніше, зберігатимуть там свою присутність, але зможуть спрямувати більше ресурсів і уваги на Тихоокеанський регіон, що є бажанням багатьох президентів США, включно з Дональдом Трампом, зазначає колишня топчиновниця Пентагону.

– Сполучені Штати не тільки більш безпечні, коли не беруть участі у війні, а й більш відповідальні з фінансової точки зору. Стримувати війну дорого, а вести її ще дорожче. Вашингтон стикається з безліччю глобальних загроз, і тому цілком зрозуміло, що офіційні особи сумніватимуться у вартості допомоги Києву. Але, з огляду на ставки, американці повинні чітко уявляти собі довгострокові, а не тільки попередні витрати, – підбиває підсумок Маккаскер.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Як результат, колишня заступниця глави Міноборони США виносить вердикт, що “підтримувати Україну не тільки морально, а й фінансово правильно“, що є “розумною інвестицією в інтереси США”.

Залишити відповідь