У заповіднику «Медобори» на Тернопільщині росте рідкісна, унікальна реліктова папороть

СУСПІЛЬСТВО
У заповіднику «Медобори» на Тернопільщині росте рідкісна, унікальна реліктова папороть

На Тернопільщині є чимало рослин, які у природі зустрічаються рідко. Красива, унікальна реліктова папороть росте у заповіднику «Медобори». 

Листовик сколопендровий, костянець сколопендровий, аспленій сколопендровий, турій язик, язичниця лікарська, язичник (Asplenium scolopendrium, синонім Phyllitis scolopendrium) – багаторічна папороть родини аспленієві – рідкісна для нашого регіону.

Про це розповіли у природному заповіднику «Медобори».

Рослина висотою 30-80 см, має коротке, вкрите лусками на верхівці кореневище. З верхньої частини кореневища виходить пучок шкірястих черешкових листків, які називаються вайями із вираженою товстою середньою жилкою.

Листя цієї рослини має темно-зелений колір, шкірясте, голе, цілісне, що є унікальним серед папоротей.

Листова пластина ременеподібна, шириною від трьох до семи сантиметрів із серцеподібною основою. За таку специфічну форму листових пластин рослину і порівнюють з язиком.

На нижній поверхні листків вздовж бічних жилок розташовуються паралельно один до одного соруси вкриті двома покривальцями. Їхнє розміщення нагадує ноги багатоніжки, звідки походить видова назва рослини scolopendrium – з латини означає «сороконіжка».

В Україні ця дивна рослина зустрічається у Передкарпатті та Карпатах, у Криму, на Подільській височині і зрідка на східних відрогах Придніпровської височини.

Зростає у вологих тінистих місцях, на затінених скелях в лісах, на берегах струмків, переважно (але не обов’язково) на вапнякових субстратах.

Варто зазначити, що рослина дуже чутлива до змін у середовищі зростання, наприклад, на збільшення рівня освітленості внаслідок вирубування лісу. Всюди – це дуже рідкісний вид.

У природному заповіднику «Медобори» відомо одне місце зростання незначної площі листовика сколопендрового на кам’яних розсипах та відслоненнях вапняків.

Фото Галини БАРАНЧУК.

Залишити відповідь