23 уже працюють: в Україні буде створено щонайменше 200 центрів ментального здоров’я
У Міністерстві охорони здоров’я розповіли про намір створити в Україні щонайменше 200 центрів ментального здоров’я.
– Згідно з реалізацією Внутрішнього плану сталості, який днями презентував Президент Володимир Зеленський, планується створити щонайменше 200 центрів ментального здоров’я на базі кластерних і багатопрофільних надкластерних лікарень по всій Україні, – ідеться в повідомленні.
Що таке центри ментального здоров’я
Центри ментального здоров’я – це простори, де кожен може отримати фахову допомогу. Тут працюють мультидисциплінарні команди, до складу яких входять лікарі-психіатри, психологи, психотерапевти та інші фахівці.
Такі простори функціонуватимуть як структурні підрозділи закладів охорони здоров’я та надаватимуть допомогу амбулаторно, стаціонарно або за місцем перебування пацієнта. Зокрема, центри забезпечуватимуть:
- психосоціальну допомогу (амбулаторно та стаціонарно);
- психіатричну допомогу мобільними мультидисциплінарними командами (амбулаторна або за місцем проживання (перебування) пацієнта);
- підтримку на рівні громад і допомогу найбільш вразливим категоріям населення (діти, ветерани, переселенці та інші).
Допомогу тут можуть отримати як пацієнти, які звернулися самостійно, так і ті, яких направив лікар або надавач психосоціальної допомоги.
Що вже зроблено
Наразі вже укладено 100 договорів і сформовано 119 мультидисциплінарних команд фахівців. Також фактично (інфраструктурно) створено 23 центри у восьми областях.
З 1 січня 2025 року центри ментального здоров’я надаватимуть допомогу за новим пакетом Програми медичних гарантій. Це забезпечить доступність і фінансування послуг на рівні держави.