62% українців не знайомі з поняттям «5 свобод тварин»: як це впливає на домашніх улюбленців
Знати та захищати права тварин — важливий аспект сучасного та гуманного суспільства. Проте, чи завжди ми усвідомлюємо усі потреби улюбленців? За даними дослідження, проведеного Gradus Research спільно з Royal Canin, значна частина українців — 62% — не знає про концепцію «5 свобод тварин». Вона є основою для забезпечення належного догляду, захисту здоров’я та благополуччя наших улюбленців. Безумовно, обізнаність з цією концепцією може мати позитивний вплив на формування гармонійних стосунків між людиною та твариною, де враховуються та задовольняються фізичні й емоційні потреби чотирилапих.
П’ять свобод: концепція благополуччя домашніх улюбленців
Всесвітня організація охорони здоров’я тварин (WOAH) визначає благополуччя тварин як 5 свобод.
Законодавство багатьох країн щодо захисту тварин, включаючи Україну, багато в чому корелюється з концепцією п’яти свобод. Наприклад, Закон України «Про захист тварин від жорстокого поводження» встановлює доволі високі принципи та стандарти догляду за тваринами, що в цілому відповідають цій концепції.
Зокрема, вона передбачає повагу до наступних 5 свобод:
- Свобода від голоду та спраги: вільний доступ до питної води та корму для підтримання здоров’я та забезпечення енергією;
- Свобода від дискомфорту: створення безпечного середовища, в тому числі забезпечення місця для проживання, сну та відпочинку;
- Свобода від травм, болю або хвороб: вчасне надання ветеринарної допомоги, профілактика та діагностика захворювань;
- Свобода прояву природної поведінки: наявність достатнього і належним чином обладнаного середовища та можливість спілкування з тваринами того ж виду;
- Свобода від страху і страждань: створення належних умов проживання, дбайливе поводження та турбота, щоб тварина не відчувала психологічних страждань.
«Відповідальне ставлення до тварин — це не обов’язок, який триває протягом усього життя улюбленця. Це про знання, розуміння та забезпечення потреб тварини та створення середовища, у якому вона може жити здорове та щасливе життя. Нехтування потребами тварин може негативно вплинути на їхнє благополуччя, а в деяких випадках призвести до фізичних та емоційних страждань. Рішення завести домашню тварину — це серйозний крок, який потребує відповідального підходу та розуміння потреб улюбленця, які викладені у концепції п’яти свобод», — говорить Олександр Айшпур, лікар ветеринарної медицини, експерт із наукових комунікацій Royal Canin.
Догляд за улюбленцем потребує уважного та систематичного підходу, зазначає Олександр. За його словами увага до деталей є ключовою для його щасливого та здорового життя. Він також поділився кількома практичними порадами які допоможуть реалізувати принципи «5 свобод тварин» у повсякденному житті:
- Забезпечте доступ до чистої питної води: варто розмістити декілька мисок з водою по всьому будинку та періодично оновлювати її. Важливо, щоб вода завжди була свіжою та доступною для вашого улюбленця;
- Подбайте про збалансований раціон: слідкуйте за раціоном вашої тварини. Кожна тварина має унікальні харчові потреби, а відповідний раціон — це основа здоров’я та довголіття. Порадьтеся з вашим ветеринарним лікарем стосовно оптимального раціону для вашого улюбленця, з огляду на вік, рівень активності, індивідуальні потреби та фізіологічні особливості улюбленця;
- Відвідуйте ветеринарного лікаря: не нехтуйте профілактичними візитами до ветеринарної клініки. Це допоможе запобігти хворобам у майбутньому та вчасно виявити будь-які проблеми зі здоров’ям вихованця.
- Стимулюйте фізичну активність: забезпечте вашому улюбленцю достатню кількість фізичної активності. Грайте та прогулюйтесь з ним, адже саме спільні активності формують міцний зв’язок між вами та соціалізують тварину.
- Створіть затишне середовище: організуйте улюбленцю зону відпочинку та комфортне місце для сну. Важливо, аби тварина мала власний простір, де вона може відпочивати та відновлювати сили.
Існує дуже тісний зв’язок між рівнем знань про тварин та якістю їхнього життя, адже дефіцит знань у догляді може призвести до недбалого поводження. Підвищення обізнаності та активне впровадження принципів благополуччя тварин є запорукою створення кращого світу для наших чотирилапих підопічних.