63% українців готові терпіти війну стільки, скільки буде потрібно – КМІС

Події України
Фото: Pexels

Між лютим і жовтнем цього року фіксується частка зниження тих, хто готовий терпіти повномасштабну війну стільки, скільки потрібно буде. 

Про це свідчать результати опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС).

Скільки часу українці готові терпіти повномасштабну війну 

За результатами опитування, більшість українців – 63% – готові терпіти повномасштабну війну з Росією стільки, скільки буде потрібно.  

Водночас з 3% до 6% стало більше тих, хто говорить про те, що готовий терпіти війну ще один рік. Відтак, разом про відносно довгий період говорять 69% громадян України. 

Зазначається, що від початку повномасштабної війни РФ проти України і до лютого цього року ситуація практично не змінювалася.

Так, стабільно близько 71-73% відповідали, що вони готові терпіти війну стільки, скільки буде необхідно (ще 2-3% говорили про 1 рік). У той самий час про коротший період терпіння (декілька місяців – пів року) говорили 18-21%. 

За даними КМІС, нині частка тих, хто говорить про коротший період від декількох місяців до пів року не зросла. У лютому 2024 року цей показник становив 21%, а зараз – 19% (ця різниця в межах похибки).  

Проте з 4% до 12% стало більше тих українців, хто не зміг надати відповідь на запитання, що, ймовірно, свідчить про зростання невизначеності майбутнього серед українців.

Фото: Факти

Результати опитування в межах регіонального виміру

Щодо регіонального виміру, то на Півдні України з 71% до 57% стало менше тих громадян, хто говорить про умовно довгий період (рік або стільки, скільки буде треба). Водночас з 68% до 50% стало менше тих, хто готовий терпіти війну ще стільки, скільки буде необхідно. 

Водночас не спостерігається значне зростання тих, хто говорить про короткий період – 24% у лютому і 26% зараз. Натомість тих, хто не визначився зі своєю думкою стало більше –  з 4% до 17%. 

У лютому цього року на Сході України (який охоплює Донецьку і Харківську області) 73% говорили про те, що готові терпіти війну умовно довгий період, з них – 70% говорили про те, що готові терпіти стільки, скільки потрібно.  

Натомість зараз – 48%, і з них 38% готові терпіти стільки, скільки потрібно буде. Проте з 23% до 36% зросла частка тих, хто говорить про умовно короткий період. Також з 5% до 16% стало більше тих громадян, хто не визначився із відповіддю.

Скільки українці готові терпіти війну залежно від запасу міцності РФ

Крім того, простежується зв’язок між оцінкою міцності Росії та власної готовності терпіти війну.  

Серед українців, що вірять у те, що РФ вичерпує ресурси, 77% готові терпіти війну ще стільки, буде потрібно. А загалом 82% готові терпіти умовно довгий період. 

Водночас серед тих, хто вірить у нескінченні ресурси країни-агресорки, 52% готові терпіти стільки, скільки буде потрібно. А загалом 59% готові терпіти умовно довгий період. Хоча навіть серед них 28% говорять про умовно короткий період від декількох місяців до пів року. 

Зазначений тренд простежується у всіх регіонах. Зокрема, на Півдні і Сході серед тих, хто вважає, що загалом РФ вичерпує ресурси, переважна більшість готові терпіти умовно довгий період. Крім того, переважна більшість готові терпіти стільки, скільки буде необхідно.  

Водночас за даними опитування КМІС, українці та українки різного віку готові терпіти повномасштабну війну.  

Зокрема, більшість і жінок, і чоловіків, і українців молодого віку, і українців середнього віку, і українців старшого віку готові терпіти війну проти РФ стільки, скільки потрібно буде. 

Зазначимо, що опитування проводилося методом телефонних інтерв’ю впродовж 20 вересня – 3 жовтня 2024 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС). 

Опитування проводилося серед громадян України у віці 18 років і старше, які на момент опитування проживали на території України, підконтрольній українському уряду.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Статистична похибка вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,3) не перевищувала 4,1% для показників, близьких до 50%, 3,5% для показників, близьких до 25%, 2,5% – для показників, близьких до 10%, 1,8% – для показників, близьких до 5%.

Залишити відповідь