30 грн за проїзд і падіння попиту: Київ ризикує втратити 25% пасажирів транспорту
24 Чер, 20:08
У Києві очікують можливе суттєве скорочення пасажиропотоку громадського транспорту — до 25% до кінця року. Про це заявив транспортний аналітик, співзасновник ГО «Пасажири Києва» Олександр Гречко, коментуючи запропоноване підвищення вартості проїзду в муніципальному транспорті.
За словами експерта, нині розглядається запровадження нових тарифів із 15 липня 2026 року, зокрема підвищення разової поїздки до 30 гривень. Водночас передбачаються диференційовані ціни залежно від способу оплати: дешевші поїздки при використанні транспортної картки та пакетів поїздок, а також запровадження 90-хвилинного пересадкового квитка.
Окремо планується запровадження місячних безлімітних проїзних вартістю 4875 гривень, що, за розрахунками, відповідає приблизно 23,3–23,6 грн за одну поїздку.
У Київській міській державній адміністрації пояснюють необхідність перегляду тарифів зростанням витрат на електроенергію, пальне, ремонт рухомого складу та оплату праці.
Водночас Олександр Гречко вважає, що запропонована тарифна політика може мати негативні наслідки для системи громадського транспорту.
«Я впевнений, що через цю тарифну дискримінацію до кінця року частка платних пасажирів скоротиться до 25%», — зазначив він.
За словами аналітика, нині значну частину пасажирів комунального транспорту становлять пільговики, а після підвищення тарифів дисбаланс може ще більше зрости. Частина киян, за його прогнозом, пересідатиме на маршрутки, приватний транспорт, самокати або велосипеди.
Експерт також звертає увагу на зростання конкуренції з боку приватних перевізників, які, за його словами, оперативно реагують на зміну вартості комунального транспорту.
Окремо Гречко критикує чинні підходи до розрахунку економічно обґрунтованого тарифу. За даними КМДА, він може становити 64 гривні для метро та понад 40 гривень для наземного транспорту. Натомість у ГО «Пасажири Києва» оцінюють собівартість значно нижче — близько 26 гривень для метро та 21 гривні для наземного транспорту.
Також організація пропонує альтернативну тарифну модель: 20 гривень за разову поїздку з можливістю пересадки протягом 45 хвилин, 30 гривень за 90-хвилинний квиток і 1000 гривень за місячний проїзний.
У КМДА повідомляють, що проєкт підвищення тарифів наразі проходить опрацювання після електронних консультацій, які відбулися з 18 травня по 1 червня. У них взяли участь 1377 користувачів.
Після завершення всіх погоджувальних процедур рішення про нові тарифи планують передати на підпис міському голові Києва Віталію Кличку.
Раніше «Київщина 24/7» повідомляла про те, що у Київській області спостерігається масштабна тенденція до перегляду вартості комунальних послуг, зокрема триває хвиля суттєвого підвищення тарифів на водопостачання та водовідведення. Головним чинником таких змін місцеві водоканали називають необхідність приведення тарифів до економічно обґрунтованого рівня. Зокрема, у місті Обухів за рішенням виконавчого комітету міської ради, ухваленим наприкінці травня, тариф для споживачів місцевого водопровідно-каналізаційного підприємства вже зріс до 131,7 грн за один кубометр із врахуванням ПДВ.
Читайте також: Проїзд у Києві здорожчає до 30 гривень: Кличко назвав дату підвищення тарифів та пояснив причину
Фото: Суспільне
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.