Історична зустріч в «Охматдиті»: у Києві донор кісткового мозку побачився з пацієнтом, якому врятував життя

Політика
Історична зустріч в «Охматдиті»: у Києві донор кісткового мозку побачився з пацієнтом, якому врятував життя

25 Чер, 22:30

У столичній лікарні «Охматдит» сталася подія, яка увійшла в історію української трансплантології. Вперше зустрілися український неродинний донор кісткового мозку та пацієнт, якому була проведена трансплантація. Про це повідомили в Українському реєстрі донорів кісткового мозку.

У Києві побачилися Олег із Павлограда та Роман Куць із Тернополя.

Історія Олега розпочалася у 17 років, коли лікарі діагностували в нього апластичну анемію — рідкісне захворювання, за якого кістковий мозок припиняє виробляти клітини крові. Для порятунку життя хлопцю була необхідна трансплантація кісткового мозку, однак серед членів родини сумісного донора знайти не вдалося.

У 2023 році фахівці «Охматдиту» звернулися до Українського реєстру донорів кісткового мозку. Саме там вдалося знайти генетично сумісного донора для Олега. Ця трансплантація стала першою в історії реєстру пересадкою кісткового мозку від українського донора українському пацієнтові.

Операція пройшла успішно, однак на цьому боротьба за здоров’я не завершилася. Після трансплантації в Олега розвинулася важка грибкова інфекція — дисемінований мукормікоз, який вразив легені та печінку. Для порятунку пацієнта медикам довелося провести надскладне оперативне втручання, яке тривало понад 12 годин.

Особливого значення цій історії надає те, що донором став Роман Куць — стоматолог за фахом та один зі співзасновників Українського реєстру донорів кісткового мозку.

В Україні донорство крові, її компонентів і трансплантація анатомічних матеріалів здійснюються на засадах анонімності. Це означає, що донор і реципієнт не мають доступу до особистих даних один одного. Такий підхід покликаний запобігати можливому тиску, порушенню етичних норм і корупційним ризикам.

Коли Олегу повідомили, хто саме став його донором, ця новина стала для нього справжньою несподіванкою.

«Для мене це було дуже неочікувано. Мій донор виявився найголовнішою людиною в реєстрі», — розповів хлопець під час зустрічі.

Не менш емоційною ця подія стала і для Юлії Куць — співзасновниці Українського реєстру донорів кісткового мозку та дружини Романа.

«Я часто думала про те, хто стане першим українським неродинним донором кісткового мозку. Уявляла, як чудово було б, якби це була людина з нашого оточення — хтось із друзів чи знайомих. Але ніколи не могла подумати, що цією людиною стане мій чоловік», — зізналася вона.

Український реєстр донорів кісткового мозку Роман і Юлія Куць створили у 2018 році. Поштовхом для цього стала особиста історія Юлії, яка сама перенесла апластичну анемію та пройшла трансплантацію кісткового мозку в Польщі.

«Київщина 24/7» також повідомляла, що шестирічного Миколку Жеребова з Буковини виписали додому після успішної трансплантації серця. Операцію провели фахівці Центру кардіології та кардіохірургії. У березні для дитини з’явився донор — сумісність визначила єдина державна інформаційна система трансплантації, після чого медики провели операцію. Донором став хлопчик з Одещини, який отримав тяжкі травми.

Читайте також: Втративши двох дітей – врятувала доньку: у Києві мати стала донором нирки для 10-річної Вероніки

Фото: Український реєстр донорів кісткового мозку

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.

Залишити відповідь