Мобілізацію перекрутили: 7 днів на явку, бронь за гроші, призов поштою – усе, що потрібно знати

Життя, Суспільство

Українцям розповіли всі подробиці щодо змін у мобілізації

Правила мобілізації в Україні дещо змінилися. Це стосується термінів явки до територіальних центрів комплектування (ТЦК), розсилки повісток та умов бронювання. Про зміни розповідає РБК.

Явка до ТЦК за “поштовою повісткою”: 7 днів замість 14
У жовтні Кабінет міністрів вніс зміни до порядку мобілізації, скоротивши терміни явки до територіальних центрів комплектування. Йдеться про нове формулювання у пункті 34 про повістки, що надсилаються поштою.

Раніше діяла норма, згідно з якою день явки резервіста або військовозобов’язаного визначався не раніше 14-го дня від дня надсилання повістки засобами поштового зв’язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

З 1 жовтня встановлено, що день явки з адміністративного центру області (Київ, Харків, Львів, Одеса тощо) визначається протягом 7 діб. З інших населених пунктів – протягом 10 діб.

Підтримай нашу сторінку в Facebook.

Скорочення термінів має прискорити явку резервіста або військовозобов’язаного до військкомата із повісткою поштою, але принципово нічого не змінює. Оскільки в повістці вказано конкретну дату, час і ТЦК, куди необхідно з’явитися.

“Укрпошта” розсилає повістки без участі ТЦК
У вересні “Укрпошта” почала розсилати повістки після того, як 17-го числа вперше відбувся централізований обмін повістками в електронному вигляді. Тобто, на її сервери надійшли повістки з усіх ТЦК, підписані електронними підписами їхніх начальників.

Такі повістки генеруються в реєстрі “Оберіг”, мають підтверджувальний QR-код, роздруковуються “Укрпоштою” та розсилаються рекомендованими листами.

Повістки поштою вже отримують мешканця Закарпатської, Херсонської та Івано-Франківської областей. Вони вважаються врученими, навіть якщо адресати не одержують їх особисто або відсутні за місцем реєстрації. За неявку до ТЦК настає адміністративна відповідальність. Військкомат передає до поліції дані для розшуку, а також може ініціювати судовий процес щодо припинення дії прав водія.

Процедура чітко регламентована законодавством, а зовні “поштові повістки” нічим не відрізняються від звичайних конвертів. Якщо адресат не забрав листа, йому надсилають спеціальне повідомлення. Якщо він так і не приходить за листом на пошту, повістка повертається до Міноборони.

На службу в обхід ТЦК
Кабінет міністрів також дозволив військовим частинам прямо набирати мобілізованих. Йдеться про добровольців, які можуть самостійно обрати частину без звернення до ТЦК.

Відповідно до змін до порядку мобілізації, командири військових частин отримали повноваження:

видавати направлення на військово-лікарську комісію (для визначення придатності до служби)
комплектувати бойові частини мобілізованими добровольцями
При цьому не кожна військова частина зможе набирати людей таким чином. Перелік ще належить визначити Генеральному штабу ЗСУ.

Однак це дасть змогу командирам без участі ТЦК набирати бійців з урахуванням освіти, навичок, професії, досвіду та бажання.

Нові норми про бронювання
У жовтні набули чинності нові норми щодо правил бронювання від мобілізації через “Дію”. Тепер державні органи та підприємства можуть отримати відмову у бронюванні працівника, якщо про нього немає відомостей у реєстрі “Оберіг”.

Іншими словами, зробити бронь на свого співробітника можна за умови, що він оновив військово-облікові дані. Для цього він має стояти на військовому обліку, мати військово-обліковий документ (паперовий чи електронний), підтвердити правильність облікових даних та не перебувати у розшуку.

Нагадаємо, є перелік критеріїв, за якими підприємства можуть бути визнані критично важливими та, відповідно, бронювати співробітників:

сума сплачених податків перевищує 1,5 млн євро
сума надходжень в іноземній валюті перевищує 32 млн євро
стратегічне значення для економіки та безпеки держави
важливість для галузі економіки чи задоволення потреб територіальної громади
відсутність заборгованості за єдиним внеском на соціальне страхування
середня зарплата працівників за останній квартал не менша за середню зарплату в регіоні за IV квартал 2021 року
підприємство є резидентом “Дія Сіті”
Якщо є хоча б два критерії, підприємство зможе забронювати до 50% працівників, а в деяких випадках і більше.

Уточнюються вимоги до інформації, що подається у списках на бронювання. Зокрема, крім ПІБ, ІПН, реквізитів паспорта та терміну відстрочки зазначаються реквізити облікового документа військовозобов’язаного, військово-облікова спеціальність та дата уточнення даних.

Якщо перевірка даних пройшла успішно, бронювання та відстрочка надається автоматично.

Comments

comments

Залишити відповідь