Кокус, праймериз та Колегія виборників: як відбуваються вибори президента США

Події України
Як проходять вибори в США: правила проведення

Фото: Факти ICTV

Процес виборів президента США відмінний і може здатися довгим і заплутаним для європейських демократій.

Виборча процедура в Сполучених Штатах триває кілька місяців, у фінал, як правило, проходять два кандидати – від Республіканської та Демократичної партій. Майбутній президент займає Овальний кабінет у Білому домі впродовж чотирьох років із правом переобиратися на ще один термін, але не більш як два терміни для одного політика.

Безпосередній фінал майбутніх президентських виборів у США відбудеться 5 листопада 2024 року.

Факти ICTV розбиралися з тим, як функціонують вибори президента США, чим вони відрізняються від праймериз і яким є процес висунення кандидатів.

Як відбуваються вибори у США

Коли до виборів у США залишається один рік, кандидати від двох основних політичних партій – демократів і республіканців – починають свою передвиборчу кампанію. Ця частина кампанії охоплює створення своєї команди та проведення мітингів для пошуку підтримки та збору коштів на свої кампанії.

Часто буває так, що за умов, коли чинний президент США від однієї з двох партій пробув на посаді лише одну каденцію і планує балотуватися на ще один чотирирічний термін, то його партія може не висувати інших кандидатів, а дотримуватися політики чинного глави Білого дому.

Так, наприклад, відбувалося на виборах 2020 року, коли республіканець Дональд Трамп був єдиним кандидатом від партії, оскільки обіймав посаду президента США. Тоді кандидати висувалися лише від Демократичної партії.

За аналогією відбувалося і у 2024 році, коли нинішній президент США, демократ Джо Байден висувався на другий термін. Згодом він зняв свою кандидатуру, і на президентських виборах 5 листопада з Трампом змагатиметься чинна віцепрезидентка Камала Гарріс.

Дебати всередині партії

На початку передвиборчої кампанії кандидати від демократів і республіканців беруть участь у телевізійних дебатах. Під час дебатів кожен кандидат відповідає на жорсткі запитання про те, як вони планують впроваджувати свою політику в разі перемоги. Вони також отримують шанс захистити свою позицію з питань і політики від інших кандидатів.

Примітно, що кандидат у президенти США може відмовитися від участі в дебатах, як у своїй виборчій кампанії 2024 року це робив республіканець Дональд Трамп, який не прийшов на жодні внутрішньопартійні дебати з іншими республіканцями.

Фото: Getty Images

Початок виборів: праймериз і кокус

Основні етапи голосування – праймериз (primaries) і кокус (caucus) – допомагають обрати делегатів, які представлятимуть американський народ на майбутніх з’їздах. Це два способи, за допомогою яких люди допомагають штатам і політичним партіям обирати кандидатів у президенти.

Державні та місцеві органи влади визначають дати проведення праймериз або кокусів. Ці дати, а також проміжок часу між первинними (праймериз) і загальними виборами істотно впливають на те, як рано кандидати розпочинають передвиборчу кампанію і як вони обирають спосіб і час витрачання коштів на кампанію.

Напередодні президентських виборів перемоги на праймериз, що проводяться на самому початку виборчого року, наприклад, у Нью-Гемпширі, можуть вплинути на результат праймериз в інших штатах.

Кокус

Кокус – це етап, на якому члени партії обирають найкращого кандидата шляхом обговорення і голосування. Це збори місцевих членів політичної партії для вибору делегатів на національний партійний з’їзд. Вважається, що кокус замінює первинні вибори.

Делегатом же вважається той, хто буде уповноважений представляти інших як обраний представник на конференції політичної партії.

Праймериз

Під час праймериз (або попередніх виборів) члени партії голосують за найкращого кандидата, який представлятиме їх на загальних виборах. У більшості штатів праймериз проводяться за шість-дев’ять місяців до президентських виборів. Учасники праймериз обирають бажаного кандидата анонімно, голосуючи таємно.

Основна увага приділяється результатам голосування в штатах Айова, Нью-Гемпшир, Невада і Південна Кароліна. Результати в цих регіонах зазвичай визначають, хто стане остаточним кандидатом у президенти від кожної партії, оскільки тут найвимогливіші виборці.

Крім того, під час попередніх виборів існує таке явище, як Супервівторок (Super Tuesday). Супервівторком називається вівторок на початку лютого або березня року президентських виборів у США, коли праймериз проводить переважна кількість штатів. Цьогоріч Супервівторок припав на 5 березня.

Національні з’їзди

Щоб стати кандидатом у президенти, політик від Демократичної або Республіканської партії повинен набрати більшість делегатів серед своїх однопартійців. Потім кожна партія проводить національний з’їзд, щоб обрати остаточного кандидата в президенти.

На цьому етапі делегати, обрані під час праймериз і кокусів, “схвалюють” своїх кандидатів-фаворитів. Простіше кажучи, делеговані особи від штатів вирушають на національний з’їзд, щоб проголосувати за своїх політиків. Остаточний кандидат у президенти від кожної партії офіційно оголошується після закінчення з’їздів.

Якщо жоден з політиків не отримав більшості делегатів від партії під час праймериз і попередніх голосувань, політик від партії обирається представниками на з’їзді. Це відбувається шляхом додаткових турів голосування.

Традиційно, саме на національних з’їздах кандидат у президенти обирає собі кандидата у віцепрезиденти.

Загалом кандидати в президенти проводять передвиборчі кампанії по всій країні, щоб заручитися підтримкою широкої громадськості.

Загальні вибори президента

Окрім етапу попередніх виборів, існує й загальне голосування, що ближче для розуміння європейським демократіям. Так, на загальних виборах жителі всіх штатів США голосують за одного президента та віцепрезидента. Імена кандидатів вносять до бюлетеня для загальних виборів.

Примітно, що кандидати від другорядних політичних партій і незалежні кандидати можуть не проводити національний з’їзд. Але вони можуть бути включені до виборчого бюлетеня в кожному окремому штаті, якщо відповідають вимогам прийнятності.

Самі вибори відбуваються в перший вівторок листопада, однак процес на цьому не закінчується.

Коли люди віддають свій голос, вони фактично голосують за групу людей, відомих як виборники. Кожен кандидат, який балотується на посаду президента у відповідному штаті, має свій список виборників. Коли американець голосує за кандидата в президенти на загальних виборах, він фактично голосує за виборників, яким віддає перевагу той чи інший кандидат.

Фото: Getty Images

Колегія виборників

На відміну від європейських демократій, президент і віцепрезидент не обираються безпосередньо звичайними американцями. Натомість їх обирають виборники через процес, який називається Колегією виборників.

Етап голосування Колегії виборників – це процес, у якому виборники або представники від кожного штату голосують і визначають, хто стане президентом. Кожен штат отримує певну кількість виборників, яка приблизно відповідає чисельності його населення.

Саме інститут під назвою Колегія виборників остаточно визначає майбутнього главу Білого дому.

Через таку систему обрання, яка відбувається через посередників (виборників), можуть бути ситуації, коли обидва кандидати мають рівну кількість штатів, які їх підтримали, але через кількість виборників голоси для визначення наступного президента США – різняться.

Інавгурація

Як і в інших країнах, після оголошення фінальних результатів голосування кандидат, який набрав більшу кількість голосів виборників, не стає моментально президентом. Для плавного переходу влади від одного глави Білого дому до іншого дають буферний період у приблизно два місяці, під час якого президент, що йде з посади, передає необхідну інформацію про ситуацію в країні майбутньому американському лідеру.

Відповідно, оскільки вибори відбуваються в листопаді, то інавгурація президента США відбувається 20 січня. Лише після цього кандидат, який переміг на виборах, офіційно стає президентом.

Процес інавгурації традиційно проводиться перед будівлею Капітолію, де розташований Конгрес США. Він завжди привертає величезну увагу не тільки американців, а й усього світу, оскільки новообраний президент зазвичай дає напутню промову про те, як він бачить майбутнє Сполучених Штатів.

Після безпосереднього вступу на посаду президент проводить інші церемонії, зокрема бал та урочистий парад.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Примітно, що в тих ситуаціях, коли президентом стає віцепрезидент (наприклад, після дострокового закінчення повноважень глави Білого дому), він складає присягу, але публічна церемонія не проводиться.

Залишити відповідь