Саджання актинідії восени: що покласти у лунку та як доглядати
Прикрасити подвір’я та мати власний врожай корисних ягід ви можете, виростивши актинідію. Як посадити цю незвичну рослину родом із Південної Америки, що для цього знадобиться та як правильно доглядати за ліаною після маніпуляції – про це у матеріалі Фактів ICTV розповів наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.
Актинідії: що це за рослина
Справжня екзотика на подвір’ї – так можна охарактеризувати актинідію. Не дивлячись на те, що ця рослина родом з Південної Америки, її все частіше можна зустріти у сучасних садах, зокрема, вирощують її і в Україні.
– Актинідія – це дерев’яниста ліана, родом з Південної Америки. Її міцні, виткі стебла можуть сягати до 15 метрів у висоту, а красиве, декоративне листя у деяких видів має різнокольорові плями, – каже наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.
До того ж, актинідія окрім своєї декоративної функції дає плоди, зокрема корисні ягідки. Актинідія у цьому плані є найближчою родичкою ківі та налічує безліч сортів.
– Окрім декоративних якостей рослина має їстівні плоди у вигляді маленьких ківі, – зауважує Олексій Колесник.
Серед 80 видів рослини у нашій країні особливо прижилися аргута, полігама і коломікта.
Цвіте актинідія наприкінці весни білими або жовтуватими квітками.
Саджання актинідії восени: найкращі терміни
Багатьох садівників турбує питання, чи можна садити актинідію восени. Відповідь ствердна, попри те, що найкраще проводити маніпуляцію все ж таки навесні.
– Актинідію можна садити восени, оскільки в цей період рослина краще адаптується до нового ґрунту, – зауважує наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.
Головне дотримуватися важливого правила – маніпуляцію проводять за два-три тижні до настання перших заморозків.
Найкраще садити актинідію у вересні – на початку жовтня. У тепличних умовах можна трішки пізніше – до кінця листопада.
Саджання актинідії восени: що знадобиться для процедури
Перед проведенням маніпуляції варто як слід підготуватися, передусім узяти той інвентар, який знадобиться для посадки актинідії.
– Для осіннього висаджування актинідії вам знадобляться: лопата, добре дренований кислий ґрунт, компост або перегній для підживлення, – зауважує наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.
Обов’язково забезпечте актинідії опору, наголошує експерт. Вона, за його словами, необхідна для правильного росту. Також слід підготувати мульчу, щоб захистити коріння від морозів.
Що покласти в лунку, саджаючи актинідію
Важливо забезпечити актинідії дренаж, щоб коріння не загнивало, а також трошки підживити рослину.
– На дно лунки покладіть дренажний шар, наприклад, щебінь, керамзит чи биту цеглу, зверху додайте суміш ґрунту з компостом або перегноєм, – зауважує наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.
Саджання актинідії восени: як проводити маніпуляцію
Спочатку потрібно обрати добре освітлене місце з легким, кислим і добре дренованим ґрунтом. Воно повинно бути захищеним від сильних вітрів.
Далі викопайте яму глибиною і шириною близько 50 см і помістіть саджанець у неї, розправте коріння і присипте землею, ущільнивши її, щоб уникнути порожнечі.
Після посадки рясно полийте рослину водою і замульчуйте прикореневу зону шаром торфу чи тирси для захисту від морозів.
Не забудьте встановити опору для ліани, яка знадобиться їй для правильного вертикального росту.
Як доглядати за актинідією після посадки
Не забувайте про полив рослини – це дуже важливо для розвитку актинідії.
– Після висаджування актинідію слід регулярно поливати, щоб ґрунт завжди залишався вологим, – наголошує наш постійний експерт з рослин Олексій Колесник.
Періодично додавайте мульчу, щоб зберегти вологу і захистити коріння від морозів, а також розпушуйте ґрунт навколо, забезпечуючи доступ повітря.
На зиму укрийте молоду рослину білим агроволокном. Це допоможе захистити актинідію від морозів, зледеніння та сильних вітрів.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
До речі, раніше Факти ICTV писали про осінню посадку фундука, а саме про час, схему дій і догляд за рослиною.