Вчені зробили перше детальне зображення зорі з іншої галактики: вона ніби загорнута у кокон

Політика

Астрономи зробили перше детальне зображення зорі поза межами Чумацького Шляху. Вона виявилася “загорнутою” у кокон.

Досі зорі з інших галактик бачили лише як точки світла, навіть при спостереженні за допомогою телескопів.

Відкриття описане у дослідженні, опублікованому в науковому журналі Astronomy & Astrophysics, повідомляє The Guardian.

Перше збільшене зображення зорі вдалося отримати завдяки дуже великому телескопу-інтерферометру (VLTI) Європейської південної обсерваторії.

Зоря під назвою WOH G64 розташована на відстані 160 тисяч світлових років від Землі – у Великій Магеллановій Хмарі. Це одна з малих галактик, які обертається навколо Чумацького Шляху.Вважається, що WOH G64 є найбільшою у ВМХ. Вона класифікується як червоний надгігант і приблизно у 2 тисячі разів перевищує діаметр Сонця.

Навколо WOH G64 астрономи помітили яйцеподібний кокон з газу і пилу.

«Це може бути пов’язано з різким викидом матерії із зорі, яка вмирає, перед вибухом наднової (коли зоря раптово і сильно збільшує свою яскравість – ред.)», – сказав Кеїчі Онака, астрофізик з Національного університету Андреса Белло в Чилі.

Витягнуту форму, за словами вчених, можна пояснити або обертанням WOH G64, або впливом ще не відкритої зорі-компаньйонки.

Ймовірно, WOH G64 розпочинає свою фінальну стадію життя перед тим, як перетвориться на наднову.

«Масивні зорі вибухають з енергією, еквівалентною енергії Сонця, що світить протягом усіх 10 мільярдів років свого життя.

Люди спостерігали за вибухами наднових, астрономи знайшли деякі з них на старих знімках. Але ми ніколи не бачили, щоб зоря змінювалася так, що це свідчило про її неминучу смерть», – наголошує Яко ван Лун, астрофізик з Кілського Університету (Велика Британія).

Існують докази того, що деякі зорі скидають свої зовнішні шари за кілька років чи десятиліть до того, як перетворяться на наднову. Але побачити це в реальному часі можна далеко не завжди.

«Це може тривати десятки тисяч років», – каже Ван Лун.

Читайте також:

Нагадаємо, що 25 грудня, одноразова ракета-носій Ariane 5 вивела на орбіту Землі телескоп James Webb. Космічна обсерваторія продовжить рух до точки Лангранжа.

Телескоп James Webb успішно завершив розгортання свого 21-футового дзеркала, яке вкрите золотом.

Найбільший і найпотужніший у світі космічний телескоп James Webb Space Telescope (JWTS) надіслав перші знімки, зроблені на відстані близько 1,5 мільйона кілометрів від Землі.

⚡️⚡️⚡️Увесь інсайд та актуальна інформація на нашому Телеграм-каналі, а також бонуси та швидкі новини.

Залишити відповідь