У НАТО закликають бізнес готуватись працювати в умовах воєнного часу

Події України
Фото: Getty Images

Країни НАТО мають збільшити витрати на оборону до 3% від свого валового внутрішнього продукту (ВВП), а бізнес має готуватись працювати в умовах війни.

Про це повідомляє Голос Америки із посиланням на заяву голови Військового комітету НАТО адмірала Роба Бауера.

Збільшення витрат країн НАТО на оборону

– Загальний відсоток, необхідний для того, щоб зробити нові плани здійсненними, набагато ближче до 3% ВВП, ніж до 2%, – наголосив Бауер.

За його словами, адміністрація нового президента США Дональда Трампа повинна буде більш інтенсивно вести дискусії щодо того, скільки Європі та Канаді треба витрачати на оборону.

За оцінками НАТО, витрати на оборону 24 країн (із 32) Північноатлантичного блоку станом на 2024 рік становитимуть рекомендовані 2% від свого ВВП. Саме загрози з боку Росії призвели до різкого збільшення оборонних витрат. Тобто кількість країн, які збільшили свої витрати на оборону, виросла втричі, ніж у 2021 році. До початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну лише шість країн НАТО витрачали на оборону 2% від ВВП.

Водночас Бауер заявив, що Росія за час війни наростила сухопутні війська – тепер вони більші, ніж перед лютим 2022 року. Проте якість підготовки та оснащення цих сил знизилися.

– На цей момент росіяни не є такою загрозою, як у лютому 2022 року. Тому ми маємо трохи часу, щоб підготуватися, – додав Роб Бауер.

Які країни не досягли витрат на оборону у 2%

Станом на 2024 рік двох відсотків від ВВП на оборону не досягли: Хорватія (1,81%), Португалія (1,55%), Італія (1,49%), Канада (1,37%), Бельгія (1,30%), Люксембург (1,29%), Словенія (1,29%) та Іспанія (1,28%).

Понад 2,5% свого ВВП на оборону витрачають: Польща (4,12%), Естонія (3,43%), США (3,38%), Латвія (3,15%), Греція (3,08%) та Литва (2,85%).

У 2024 році загальні витрати країн НАТО на оборону зросли на 17,9%, після збільшення на 9,3% минулого року.

Війни виграє економіка

Адмірал Бауер закликав підприємства країн НАТО готуватися до сценарію, коли доведеться працювати в умовах воєнного часу.

– Підприємства повинні бути готові до сценарію воєнного часу та відповідним чином налаштувати свої лінії виробництва та постачання. Хоча військові можуть вигравати битви, війни виграє економіка, – сказав адмірал.

Він нагадав, що Китай виробляє 60% усіх рідкоземельних матеріалів та переробляє 90% таких матеріалів, на додаток до інгредієнтів для широкого спектра критичних медичних препаратів.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

– Ми наївні, якщо думаємо, що Комуністична партія Китаю ніколи не скористається цією владою. Лідери бізнесу в Європі та Америці повинні усвідомити, що комерційні рішення, які вони ухвалюють, мають стратегічні наслідки для безпеки їхньої нації, — підкреслив Бауер.

Залишити відповідь