Якщо Хезболла порушить припинення вогню, ми відповідатимемо – прем’єр Ізраїлю
Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху у вівторок рекомендував своєму Кабінету міністрів схвалити угоду про припинення вогню з ліванським угрупуванням Хезболла, укладену за посередництва Сполучених Штатів, що покладе початок закінчення майже 14-місячних бойових дій, пов’язаних із тривалою війною в секторі Газа.
Про це пише Associated Press.
Угода про припинення вогню
Раніше Ізраїль посилив бомбардування Лівану перед тим, як розпочалося засідання уряду Ізраїлю, унаслідок чого, за даними місцевої влади, загинули щонайменше 23 людини. Військові ЦАХАЛ також випустили шквал попереджень про евакуацію – знак того, що вони мають намір і далі завдавати ударів по Хезболлі перед тим, як припинення вогню набуде чинності.
У своїй телевізійній заяві Нетаньягу сказав, що представить пропозицію про припинення вогню міністрам уряду пізніше у вівторок, коли, як очікується, вони голосуватимуть за неї. Він перерахував низку досягнень у боротьбі з ворогами Ізраїлю по всьому регіону за останні місяці. Він сказав, що припинення вогню з Хезболлою призведе до подальшої ізоляції ХАМАС у Газі та дасть змогу Ізраїлю звернути увагу на Іран – прихильника Хезболли і головну загрозу Ізраїлю в регіоні.
Водночас Нетаньягу присягнувся завдати жорсткого удару по Хезболлі, якщо вона порушить угоду.
– Якщо Хезболла порушить угоду і спробує переозброїтися, ми нападемо. За кожне порушення ми будемо атакувати з силою, – сказав він.
Наразі незрозуміло, коли припинення вогню набуде чинності, і точні умови угоди не були оприлюднені.
При цьому угода не зачіпає війну Ізраїлю проти ХАМАС у Газі, яка не подає ознак припинення.
Ліванські чиновники заявили, що Хезболла також підтримує угоду.
Таким чином, якщо угода буде схвалена всіма сторонами, вона стане важливим кроком до припинення війни між Ізраїлем і Хезболлою, яка загострила напруженість в усьому регіоні та викликала побоювання з приводу ще масштабнішого конфлікту між Ізраїлем і покровителем Хезболли, Іраном.
Угода передбачає початкове припинення бойових дій на два місяці і вимагає, щоб Хезболла припинила свою збройну присутність на широкій смузі південного Лівану, а ізраїльські війська повернулися б на свій бік кордону. Тисячі ліванських солдатів і миротворців ООН будуть розміщені на півдні, а міжнародна комісія на чолі зі Сполученими Штатами стежитиме за дотриманням угоди всіма сторонами.
Однак реалізація угоди залишається під великим питанням. Раніше Ізраїль зажадав права діяти, якщо Хезболла порушить свої зобов’язання. Ліванські офіційні особи відмовилися включити це в пропозицію.
У вівторок міністр оборони Ізраїлю Ісраель Кац заявив, що військові завдадуть удару по Хезболлі, якщо миротворчі сили ООН (ВСООНЛ) не забезпечать “ефективного виконання” угоди.
Бомбардування південних передмість Бейрута триває
Незважаючи на те, що ізраїльські, американські, ліванські та міжнародні офіційні особи висловлюють зростаючий оптимізм з приводу припинення вогню, Ізраїль продовжує свою кампанію в Лівані, яка, за його словами, спрямована на те, щоб підірвати військовий потенціал Хезболли.
У вівторок ізраїльський удар зрівняв із землею житловий будинок у центральному бейрутському районі Баста – уже вдруге за останні дні військові літаки завдають ударів по цьому велелюдному району, розташованому неподалік від центру міста. За даними міністерства охорони здоров’я Лівану, загинули щонайменше семеро людей і 37 дістали поранення.
Три людини загинули внаслідок окремого удару по Бейруту і три – внаслідок удару по табору палестинських біженців на півдні Лівану. Ліванські державні ЗМІ повідомили, що ще 10 осіб було вбито у східній провінції Баальбек. Ізраїль стверджує, що його метою є бойовики Хезболли та їхня інфраструктура.
Ізраїльські попередження про евакуацію поширюються на багато районів, включно з частинами Бейрута, які раніше не зазнавали нападів. Попередження, а також побоювання, що Ізраїль посилює атаки перед припиненням вогню, змусили жителів покинути місто. Рух було заблоковано, до деяких машин були прив’язані матраци. Десятки людей, деякі в піжамах, зібралися на центральній площі, ховаючись під ковдрами або стоячи біля вогнищ, у той час як ізраїльські безпілотники голосно дзижчали над головою, пише AP.
Тим часом Хезболла продовжувала ракетні обстріли, викликаючи сирени повітряної тривоги на півночі Ізраїлю.
Ізраїльський військовий представник Авичай Адраї випустив попередження про евакуацію 20 будівель у південних передмістях Бейрута, де зосереджені основні сили Хезболли, а також попередження для південного міста Накура, де розташована штаб-квартира миротворчої місії ООН.
Представник ВСООНЛ Андреа Тененті заявила агентству AP, що миротворці не будуть евакуюватися.
Інші удари було завдано по південному місту Тір, де, за словами ізраїльських військових, було вбито місцевого командира Хезболли.
Ізраїльські військові також заявили, що їхні наземні війська вступили в бій із силами Хезболли і знищили ракетні установки в районі Слуки на східному березі річки Літані, за кілька кілометрів від ізраїльського кордону.
Попередні надії на припинення вогню були порушені
Згідно з угодою про припинення вогню, Хезболла повинна буде перемістити свої сили на північ від річки Літані, яка в деяких місцях знаходиться приблизно в 30 км на північ від кордону.
Як пише AP, припинення вогню між Ізраїлем і Хезболлою, найсильнішою підтримуваною Іраном силою в регіоні, імовірно, значно послабить напруженість у регіоні, яка призвела до побоювань прямої тотальної війни між Ізраїлем та Іраном.
Поки незрозуміло, як припинення вогню вплине на війну між Ізраїлем і ХАМАС у Газі.
Хезболла довгий час наполягала на тому, що не погодиться на припинення вогню, поки не закінчиться війна в Газі, але тепер вона відмовилася від цієї умови.
Минулого року Хезболла почала обстріл північної частини Ізраїлю, заявивши, що в такий спосіб вона висловлює підтримку палестинцям, через день після того, як 7 жовтня 2023 року ХАМАС здійснив напад на південь Ізраїлю, спровокувавши війну в Газі. Ізраїль відкрив вогонь у відповідь по Хезболлі, і відтоді обидві сторони обмінюються обстрілами.
Ізраїль посилив бомбардування в середині вересня, а потім спрямував війська до Лівану, присягнувшись покласти край обстрілу Хезболли, щоб десятки тисяч евакуйованих ізраїльтян змогли повернутися до своїх домівок.
За останні 13 місяців від ізраїльського вогню в Лівані загинуло понад 3760 осіб, багато з яких – мирні жителі, за даними ліванських медиків. Унаслідок бомбардувань 1,2 мільйона людей були змушені покинути свої будинки. Ізраїль стверджує, що вбив понад 2 тис. членів Хезболли.
Через обстріли Хезболли близько 50 тис. ізраїльтян були змушені евакуюватися з півночі країни, а її ракети досягли півдня Ізраїлю, аж до Тель-Авіва. Загинуло щонайменше 75 осіб, понад половина з них – мирні жителі. Понад 50 ізраїльських солдатів загинули під час наземного наступу в Лівані.
Після того, як звалилися колишні надії на припинення вогню, американські чиновники попередили, що переговори ще не завершені, і зазначили, що в останню хвилину можуть виникнути труднощі, які відтермінують або знищать угоду.
– Нічого не зроблено, поки не зроблено все, – сказав представник Білого дому з питань національної безпеки Джон Кірбі.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Хоча очікується, що пропозицію про припинення вогню буде схвалено, якщо Нетаньягу винесе її на голосування у своєму кабінеті безпеки, один із членів жорсткої лінії, міністр національної безпеки Ітамар Бен-Гвір, заявив, що виступатиме проти. Він заявив в ефірі X, що угода з Ліваном буде “великою помилкою” і “втраченою історичною можливістю викорінити Хезболлу”.