Україна дозволила Польщі пошук та ексгумацію жертв Волинської трагедії
Україна не чинитиме перешкод полякам у пошуку та ексгумації жертв Волинської трагедії. Своєю чергою Польща підтримуватиме прагнення України в ЄС.
Про це заявив польський міністр закордонних справ Радослав Сікорський на прес-конференції за підсумками зустрічі з українським колегою Андрієм Сибігою, пише УНІАН.
«Україна підтверджує відсутність перешкод для проведення пошуково-ексгумаційних робіт на її території і заявляє про готовність позитивно розглядати заявки в цих питаннях. Звичайно, ми також мобілізуємо польські інституції, такі як Інститут національної пам’яті, щоб бути чутливими до українських вимог», – цитує Сікорського видання Polsat News.
Своєю чергою Андрій Сибіга додав, що спільна українсько-польська робоча група має попрацювати «над практичними механізмами проведення пошуково-ексгумаційних робіт».
Прес-служба МЗС України також оприлюднила спільну заяву двох міністрів, в якій сказано, що Київ і Варшава «рішуче налаштовані розв’язати спірні питання нашого спільного минулого в ім’я загальнолюдських цінностей і в християнському дусі». Зокрема і в питання ексгумації жертв Волинської трагедії.Крім того очільник польської дипломатії запевнив, що Варшава буде підтримувати зусилля Києва на шляху до ЄС
«Ми використаємо період польського головування в Раді ЄС, щоб максимально прискорити цей процес. Членство України в ЄС є стратегічним інтересом нашої країни», – зауважив Сікорський.
Суперечка між Києвом і Варшавою щодо пошуку та ексгумації польских жертв Волинської трагедії тягнеться з 2017 року, коли Україна наклала мораторій на проведення відповідних робіт. Цьому передувало знесення памʼятника воїнам УПА у польському селі Грушовичі.
Відтоді Київ неодноразово закликав Варшаву відновити цей, а також інші українські пам’ятники в Польщі, зруйновані польскими націоналістами за останні роки. Україна наголошувала, що відновлення робіт з пошуку останків загиблих співвітчизників залежить від рішень Варшави, зокрема від зміни польского закону про Інститут національної пам’яті, яким передбачено заборону «ідеології українських націоналістів».
Зрештою, останнім часом польскі офіційні особи почали погрожувати Україні блокуванням її прагненнь вступити до Європейського союзу через цю суперечку.
Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявив, що Україна обіцяла прогрес у питанні ексгумації жертв Волинської трагедії до листопада, але цього не сталося.
Раніше президент Польщі Анджей Дуда заявляв, що у проблемних історичних питаннях між Польщею й Україною має статися «прорив», проте не у результаті «шантажу», оскільки це «нічого доброго» не принесе.
Нагадаємо, міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш вважає, що офіційна Варшава у майбутньому не повинна схвалювати членство України в Європейському союзі доти, доки не буде вирішено питання щодо Волинської трагедії 1943 року.
Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що спроби блокувати вступ України до Європейського Союзу грають на руку політиці путіна. Про це він заявив, коментуючи заяву міністра оборони Польщі Владислава Косіняка-Камиша про те, що Україна не може вступити в ЄС без вирішення Волинського питання.
Міністр закордонних справ Андрій Сибіга під час візиту у Варшаву заявив, що Україна готова обговорювати з польськими колегами складні питання спільної історії, зокрема Волинську трагедію 1943-1944 років.
Офіційні польські інституції не зверталися до Українського інституту національної пам’яті (УІНП) з проханням про ексгумацію тіл поляків, загиблих під час Волинської трагедії. Рішення про ексгумацію ухвалили на запит окремих польських громадян, розповів голова УІНП Антон Дробович.
А Український інститут національної пам’яті звернувся до Кабінету міністрів з проханням виділити принаймні один мільйон гривень для проведення робіт з ексгумації жертв Волинської трагедії.
Увесь інсайд та актуальна інформація на нашому Телеграм-каналі, а також бонуси та швидкі новини.