2024 рік стане найтеплішим у історії спостережень: як змінюється клімат

Політика, Світ

2024 рік стане найтеплішим роком в історії спостережень, а аномально високі температури, за прогнозами вчених Європейського Союзу, збережуться щонайменше до перших місяців 2025 року.

Про це повідомила у понеділок Служба зміни клімату «Коперник», пише Reuters.

Дані C3S, зібрані з січня по листопад 2024 року, підтверджують, що цей рік стане першим в історії, коли середні глобальні температури перевищать 1,5°C порівняно з доіндустріальним періодом 1850–1900 років. До цього найтеплішим роком був 2023. 2024 рік також відзначився екстремальними погодними явищами по всьому світу:

  • Сильні посухи вразили Італію та Південну Америку.
  • Смертельні повені охопили Непал, Судан і Європу.
  • Аномальні спеки в Мексиці, Малі та Саудівській Аравії забрали тисячі життів.
  • Руйнівні циклони сталися в США та на Філіппінах.

Наукові дослідження підтверджують, що всі ці події мають чіткий зв’язок із змінами клімату, викликаними діяльністю людини.Основною причиною змін клімату є викиди вуглекислого газу від спалювання викопного палива. Хоча багато урядів взяли на себе зобов’язання досягти нульових викидів, глобальні викиди CO₂ у 2024 році досягнуть рекордного рівня.

«Зниження викидів до нуля може зупинити погіршення ситуації, але поточні обіцянки поки не приносять потрібного результату», — зазначають у C3S.

Науковці також відслідковують можливість розвитку кліматичного феномену Ла-Нінья у 2025 році, який може тимчасово охолодити поверхню океанів. Проте це не змінить загальної тенденції до потепління.

«2025 рік може бути трохи прохолоднішим за 2024, якщо розвинеться Ла-Нінья, але це не означає, що температури будуть безпечними чи нормальними», — підкреслила Фрідеріке Отто, кліматолог з Імперського коледжу Лондона.

Рекорди 2024 року стали ще одним нагадуванням про необхідність негайних дій для боротьби зі зміною клімату. Водночас домовленість, досягнута на кліматичних переговорах ООН двома тижнями раніше, про виділення $300 мільярдів для боротьби зі змінами клімату, отримала критику з боку країн, що розвиваються, як недостатня для покриття зростаючих витрат на подолання наслідків стихійних лих.

«Ми все ще спостерігаємо рекордно високі температури, і ця тенденція продовжуватиметься», — сказав дослідник клімату Джуліан Ніколас із C3S.

Усі ці факти вказують на те, що світ потребує рішучих дій для скорочення викидів і адаптації до нової реальності кліматичних змін.

Залишити відповідь