З 2025 найбільші банки запровадять зміни щодо ФОПів та переказів між картками
Найближчим часом сім великих банків планують підписати між собою меморандум, який передбачатиме посилення обмежень щодо грошових переказів між картками. Внаслідок меморандуму максимальна сума для переказів на місяць буде не більш ніж 100 тис. грн з одного рахунку.
Ба більше, для тих клієнтів, які підпадають під категорію ризикованих, обмеження будуть сягати лише 50 тис. гривень
Про це пише видання Forbes Ukraine, яке отримало доступ до тексту меморандуму.
Нові обмеження для українців від банків
Зазначається, що великі банки готуються до поетапного обмеження карткових переказів для фізосіб та кількості рахунків в одній валюті.
Подібні обмеження для p2p переказів нещодавно реалізував Національний банк України. Головною відмінністю стане те, що у варіанті, які пропонують банки, такі обмеження будуть стосуватись усіх видів переказів, включно з IBAN.
У іншій частині меморандуму банків йдеться про фізичних осіб підприємців (ФОП), щодо яких банки планують посилити фінансовий моніторинг. Як зазначає видання, причиною для цього моніторингу є боротьба із так званими дропами, а також намагання орієнтуватись на вимоги законодавства Європейського союзу.
У переліку банків, пише Forbes Ukraine, сім банків – Ощадбанк, ОТП Банк, ПриватБанк, Правекс Банк, ПУМБ, Райффайзен Банк, Універсал Банк.
Видання не уточнює, чи можуть до меморандуму приєднатись інші банки перед тим, як про документ оголосять самі фінустанови.
Обмеження переказів картками від банків: як зміняться правила
Зазначається, що обмеження будуть поширюватись як на закордонні перекази, так і ті, що відбуваються всередині країни.
Впровадження обмежень відбуватиметься у два етапи:
- з 1 січня 2025 року – ліміт до 150 тис. грн на місяць;
- з 1 червня 2025 року – 100 тис. грн на місяць.
Водночас банками буде передбачено збільшення лімітів для переказів, але за умов, якщо клієнт надасть документальне підтвердження того, що він має вищий рівень доходів. В межах цих доходів банки і планують визначати новий ліміт, пише Forbes із посиланням на меморандум.
Відповідно, пише видання, це означатиме, що ліміти на обмеження переказів між картками будуть працювати протягом усього 2025 року. Хоча у Нацбанку вказували, що запроваджені ним обмеження діятимуть до квітня наступного року.
Крім того, під обмеження банків підпадуть операції по ІBAN, якими користувались клієнти після лімітів НБУ на p2p-перекази.
Паралельно із цим будуть впроваджуватись обмеження для ризикових клієнтів, ліміти для яких складатимуть лише 50 тис. гривень на місяць. У меморандумі не уточнюється, які саме категорії клієнтів будуть вважитись “ризикованими”.
Інше обмеження банків – це кількість рахунків в однаковій валюті. Таким чином, клієнти, які не матимуть відповідного документального підтвердження за доходами, зможуть мати лише три рахунки.
Також банки хочуть через застосунок Дія розширити доступ до інформації про дохід клієнта, а також про судові справи клієнтів тощо. Паралельно із цим планується створюватись реєстр сумнівних клієнтів, які мають стосунок до так званих дропів.
П’ять із зазначених вище банків та НБУ відмовились від коментаря на запит журналістів.
Перевірки ФОПів
Також Forbes Ukraine пише, що початку листопада Нацбанк надав банкам і небанківським фінансовим установам рекомендації щодо виявлення “дроблення бізнесу”, яке здійснюється задля оптимізації податків.
Тоді національний регулятор аргументував свої рекомендації тим, що виявив порушення після перевірки кількох фінустанов.
У меморандумі банків зазначаються не тільки рекомендації Національного банку, але й нові індикатори ризику, які документ радить використовувати банкам для перевірки ФОПів.
Серед індикаторів, які зазначені у меморандумі – різке збільшення операцій за рахунком, залишок “0” станом на початок та на кінець дня, а також дроблення переказів (включно із переказами круглими сумами).
Найбільше інспекцій з боку банків будуть проводитись проти ФОП I групи, які з’явились менш ніж 6 місяців тому. Проти них буде запроваджено посилення фінмоніторингу.
Для ФОПів II та III груп перевірки будуть не таким суворими, кожен банк застосовуватиме власний ризикоорієнтований підхід.
В умовах документа також вказується, що обмін даними про порушення буде здійснюватись між банками та Державною службою фінмоніторингу, Мін’юстом, Державною податковою службою.
У минулому Нацбанк радив банкам надсилати ФОПам запит на документальне підтвердження транзакцій, які могли б розцінюватись як ризиковані. У випадку, якщо відповідь не задовольняла банк, радилось закривати рахунок і надавати дані до Державної служби фінмоніторингу, пише Forbes із посиланням на співрозмовника у НБУ.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
У меморандумі також зазначається про впровадження автоматичної перевірки доходів клієнтів з залученням централізованих баз державних органів, а також обмін даними між банками, що є підписантами документа.