Каналізація на дачі: порівнюємо недоліки та переваги септика і вигрібної ями
Каналізація на дачі: порівнюємо недоліки та переваги септика і вигрібної ями
Живучи у міських умовах, ми звикли до благ сучасної цивілізації. Для того, щоб сезонне перебування на дачі або у власному заміському будинку було комфортним, потрібна наявність системи каналізації. У багатьох селищах та дачних кооперативах відсутня централізована каналізація і у багатьох постає питання: «Куди відводити стічні води?». Найчастіше доводиться вибирати: збудувати на ділянці септик або передбачити вигрібну яму.
Вигріб – це круглий або квадратний колодязь, до якого підходить каналізаційна труба, що відводить стічні води від будівлі самопливом.
Септик – це прямокутна або кругла в плані ємність, в якій очищення води відбувається за допомогою зброджування без кисню. Таким чином, застосування септика не передбачає використання електрики, оскільки процес зброджування відбувається за рахунок мікроорганізмів, що знаходяться у септиці.
5 основних відмінностей між септиком та вигрібом
При виборі між септиком та герметичною вигрібною ямою необхідно врахувати відмінності, що існують між ними.
Ціна – пристрій септика значно більше, ніж ціна облаштування вигрібу.
Кількість ємностей на ділянці – вигріб складається з першої герметичної ємності, тоді як септик найчастіше складається з двох (іноді трьох) ємностей.
Очищення стічних вод – у септику передбачається їхнє освітлення, а у вигрібній ямі відбувається лише накопичення стоків.
Обслуговування – для видалення стоків з вигрібної ями належить вдатися до послуг асенізаторської машини, що призведе до додаткових фінансових витрат, тоді як освітлені стічні води з септика можна відводити безпосередньо в ґрунт.
Об’єм – оскільки стічні води з вигрібу нікуди не відводяться, її необхідно передбачати досить великого обсягу порівняно з септиком.
Вище перераховані основні відмінності між септиком та герметичним вигрібом, але перед остаточним вибором на користь одного з методів необхідно розглянути недоліки та переваги кожного з них.
Розглянемо переваги та незначні недоліки вигрібу.
До переваг належить:
- дешевизна, тому що вигріб складається з однієї ємності, яку може зробити будь-який своїми руками з матеріалів, що є на заміській ділянці;
- простота конструкції, яку можна спорудити, навіть не маючи спеціальних навичок і знань;
- екологічність даної споруди. При використанні вигрібної ями каналізаційні стоки не просочуються в ґрунт, що не призводить до забруднення ґрунту та ґрунтових вод.
До недоліків вигрібної ями можна віднести:
- вигрібна яма може приймати невелику кількість каналізаційних стоків;
- додаткові витрати на виклик асенізаторської машини;
- від вигрібної ями може поширюватися неприємний запах по всій ділянці.
Переваги та недоліки септика
Тепер розглянемо переваги та недоліки септика.
До переваг можна віднести:
- різноманітне виконання даної системи: це може бути як герметична, так і дренажна криниця з цегли, бетону або пластику;
- стічні води в септику повністю або частково переробляються, що дозволяє мінімізувати виклик асенізаторської машини;
- цілком здійснимо прийом достатнього великого обсягу каналізаційних вод.
-
Недоліками застосування септика можна вважати:
- виникає незначне забруднення довкілля через те, що очищення відбувається на 70-80%;
- більш складна та витратна конструкція.
-
Розглянувши всі відмінності між цими спорудами, можна дійти невтішного висновку, що з заміських будинків, з постійним проживанням, буде зручніше влаштування септика, а сезонних дачних будиночків – вигрібна яма. Але кожен вирішує сам, який спосіб відведення стічних вод йому передбачити.