Табори смерті Асада: із в’язниць звільнили людей, знайшли останки та речі закатованих

Події України
Фото: Getty Images

Після падіння режиму диктатора Башара Асада в Сирії із катівень і в’язниць почали звільняти людей. Особливу увагу звертають на звільнення бранців із в’язниці Седная.

У цій в’язниці були катівні, знайшли людські рештки, багато взуття та одягу страчених невинних людей.

Режим Асада скоював злочини в масштабах у головній в’язниці Сирії

В’язниця Седная підпорядковувалася безпосередньо Міноборони Сирії і розташована за 30 км на північ від Дамаска.

За різними даними в ній могли утримувати одночасно від 10 до 20 тис. осіб, а 2017 року завдяки супутниковим знімкам стало відомо про ймовірно побудований там крематорій.

Видання DW повідомило, що неурядова організація Білі шоломи заявила, що в Седнаї станом на 10 грудня більше немає ув’язнених.

Родичі зниклих безвісти припускали, що в прихованих камерах і таємних приміщеннях могли залишатися бранці, але після пошуку за участю собак та інсайдерів, знайомих зі схемою облаштування в’язниці, їх не знайшли. Але подібних прихованих камер чи закритих зон не виявили.

За словами голови організації Раєда Салеха, у в’язниці Седная загалом утримували приблизно 150 тис. осіб. Через тортури і жорстокість охоронців її називали “бійнею”. Серед ув’язнених були тисячі невинних цивільних.

Нині тривають пошуки зниклих безвісти ув’язнених за межами Седної, адже там є масові поховання та безліч невпізнаних тіл. У своєму звіті за 2022 рік Асоціація ув’язнених і зниклих безвісти у в’язниці Седная (ADMSP) називала її фактично “табором смерті” після початку громадянської війни.

За оцінками активістів, там було страчено або померли внаслідок катувань понад 30 тис. ув’язнених. Серед причин їхньої смерті також були відсутність медичної допомоги або голод у період з 2011 по 2018 рік. Посилаючись на свідчення кількох звільнених ув’язнених, ще 500 осіб було страчено в період з 2018 по 2021 рік.

У в’язниці Седная до бранців застосовували тортури, сексуальне насильство і масові страти.

— Я знаю той біль, самотність і безнадію, які ти відчуваєш, тому що світ дозволив тобі страждати і нічого не зробив. Вони змушували мого двоюрідного брата, якого я так любив, катувати мене, і змушували мене катувати його. Інакше на нас обох чекала страта, – розповів один із колишніх бранців Омар BBC про те, що пережив у підлітковому віці.

Кадри звільнених бранців із цієї катівні показують, що деякі з ув’язнених перебували в напіввегетативному стані.

Також на кадрах були жінки, які боялися виходити з катівень, незважаючи на те, що їм сказали, що вони звільнені. Колишні полонянки вважали, що їх вивозять, щоб піддати сексуальному насильству, як це робили тюремники режиму Асада.

Падіння режиму Асада

Сирійські повстанці несподівано та блискавично змогли повалити режим родини Асада, яка керувала країною понад 50 років.

Башар Асад став президентом Сирії після смерті батька Хафеза в 2000 році. Попередній правив країною із 1971 року.

У 2011 році Башар Асад жорстоко придушив спершу мирне повстання, що спровокувало громадянську війну, в якій загинули пів мільйона людей, ще близько 12 млн були змушені залишити свої домівки. Сирійський диктатор за допомогою, зокрема, російського диктатора зміг виграти війну.

Наприкінці листопада сирійська об’єднана збройна опозиція за 11 днів звільнила країну. Спершу розпочали з маленьких населених пунктів, потім було звільнено Алеппо, Хаму, Хомс і врешті впав Дамаск.

Асад ймовірно втік до Росії. У Кремлі підтвердили, що диктатор Путін дав своєму васалу прихисток.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Джерело: Texty.org

Залишити відповідь