Донька, яка вже 10 років заміжня, виховує двох донечок. Часто залишає їх у мене, коли їй потрібно кудись поїхати. Я ніколи не відмовляла, адже люблю онуків, але нещодавній випадок змусив мене задуматися

Війна

— Ми з друзями на Новий рік вирушаємо відпочивати, вже все організували, готель заброньовано, — спокійно повідомляє моя донька Орися.

Я мовчки слухаю, уже здогадуючись, що за цим піде.

— Мамо, а ти тим часом посидиш із дітьми, — впевнено додає вона. — Це всього на кілька днів, максимум чотири.

Орися явно була переконана, що я не відмовлю, але цього разу її чекала несподіванка.

— Я не можу, — відповіла я. — У мене теж є плани.

На її обличчі з’явився подив.

— У тебе? Плани? — перепитала вона, явно не розуміючи, про що йдеться.

— А чому б і ні? Чи я вже не маю права планувати свій час? — кажу.

Мені 60 років, я нещодавно пішла на пенсію. Живу в своїй квартирі з 25-річним сином Микитою. Він багато працює, приходить додому тільки ночувати. Гроші на продукти і комунальні витрати дає справно, так що я не маю до нього претензій.

Донька, яка вже 10 років заміжня, виховує двох донечок. Часто залишає їх у мене, коли їй потрібно кудись поїхати. Я ніколи не відмовляла, адже люблю онуків, але нещодавній випадок змусив мене задуматися.

Орися зателефонувала за кілька днів до того, як привезти дітей, попередила, що повернеться за ними в неділю до обіду. Я підготувалася: купила їхні улюблені ласощі, придумала розваги. Але неділя прийшла, а донька так і не з’явилася. Телефони не відповідали.

Пізніше я дізналася від свахи, що вони вирішили затриматися у друзів. Жодного вибачення чи попередження від доньки не було. Микита, хоч і не хотів, взяв племінників до кінотеатру, але видно було, що він теж незадоволений.

Того дня я вирішила, що більше не дозволю використовувати себе.

До того ж, цього року Новий рік для мене особливий: мене запросив зустріти свято разом гарний знайомий, і я вже погодилася.

— Мамо, ти ж можеш повернутися до півночі! Микита подивиться за ними, поки тебе не буде, — не здається Орися.

— Я вже сказала, Орисю, я не залишатимуся з онуками цього разу, — твердо відповідаю.

— І що мені тепер робити? — питає вона розгублено.

— Домовся зі свахою. Вона теж бабуся.

— Це ж 60 кілометрів!

— Тоді запроси її до себе додому.

— Тобі просто байдуже до онуків, як і до мене, — кинула донька, йдучи.

Відтоді вона не дзвонить і слухавки не бере. А я думаю: чи справді хороша бабуся зобов’язана завжди жертвувати своїм життям заради онуків? Чи я все-таки мала право на свої плани? Як гадаєте?

Залишити відповідь