Допомога українцям у Швейцарії: хто може отримати та розмір виплат
Федеральна рада Швейцарії на засіданні 4 вересня 2024 року продовжила статус захисту S для українських біженців до 4 березня 2026 року, а також заходи підтримки для цієї групи людей за програмою S.
Яка фінансова допомога у Швейцарії для українців у 2024 році — читайте у матеріалі Фактів ICTV.
Що пропонує Швейцарія біженцям з України
З 28 лютого 2022 року громадяни України та ті, хто мають посвідки на проживання в Україні та потребують тимчасового захисту, можуть в’їжджати до Швейцарії без біометричного проїзного документа або візи та перебувати на території країни до 90 днів. Протягом цього терміну зазвичай не надається соціальна допомога, медичне страхування та право на працевлаштування.
Після закінчення 90 днів перебування в країні (без подання документів про надання притулку) особи, які бажають продовжити перебування у Швейцарії, можуть звернутися за візою до кантонального міграційного відомства. Посвідка на проживання відповідної категорії дає право жити й працювати у Швейцарії та отримувати соціальну допомогу.
Для отримання статусу захисту S потрібно підтвердити свою особу та місце проживання на 24 лютого 2022 року або пізніше. Кожна заявка ретельно розглядається. Відмовити можуть, якщо людина вже отримувала захист в іншій країні або є сумніви щодо її проживання в Україні.
Якщо статус захисту S вже був активований, але після перевірки виявлять порушення, він буде скасований заднім числом.
Особи, яким було надано статус захисту S, можуть виїжджати за кордон і повертатися до Швейцарії без дозволу на подорож, а також мають право на працевлаштування.
За статусом захисту S відповідні особи отримують дозвіл S. Статус S діє доти, поки Федеральна рада не скасує його. Дозвіл S діє один рік, після цього його можна буде продовжити.
Через п’ять років особи, які потребують захисту, можуть отримати дозвіл на проживання B, який діє до скасування тимчасового захисту.
Особи, які вже в’їхали до Швейцарії, але ще не зареєструвалися й шукають захисту, можуть подати онлайн-заявку через вебпортал RegisterMe.
Потім реєстрація відбувається у Федеральному центрі надання притулку. SEM збирає персональні дані та відбитки пальців й перевіряє, чи дійсно особа потребує захисту. Кожна заявка розглядається окремо. Після цього ухвалюється відповідне рішення.
Якщо особа, яка потребує захисту, не має приватного житла, вона може залишатися у Федеральному центрі надання притулку кілька днів. Потім вона розподіляється до кантону, а рішення надсилається на адресу електронної пошти.
Інформацію про різні типи розміщення та процедуру можна подивитися в документі:
Скільки платять у Швейцарії біженцям з України
Допомога біженцям у Швейцарії покриває базові потреби та може передбачати покриття проживання, харчування, предметів гігієни тощо. Розмір допомоги залежить від регіону проживання. У середньому одній особі виплачують 1 000 швейцарських франків (46 775 грн) на місяць. Заявки на призначення допомоги розглядаються індивідуально.
Люди, які працюють та можуть повністю покривати свої витрати на проживання, не отримують соціальної допомоги. Але якщо їх заробітної плати не вистачає для покриття витрат на проживання, вони отримують додаткову допомогу. За організацію соціальної допомоги відповідає кантон.
Більше про заходи підтримки та фінансову допомогу у кожному регіоні можна дізнатися за посиланням.
Люди, які отримали статус S, можуть зареєструватися для отримання обов’язкового медичного страхування. Страхове покриття буде діяти заднім числом з моменту, коли особа подала заявку на отримання статусу захисту.
Особи зі статусом захисту S у Швейцарії можуть продовжувати навчання або здобувати освіту. Різні університети мають власні умови. Більше за посиланням.
Федеральна рада вважає необхідними подальші дії у сфері інтеграції ринку праці. Тому Конфедерація виділяє 3 000 швейцарських франків (140 325 грн) на особу на рік для вдосконалення мовних навичок і полегшення доступу до ринку праці та освіти.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Джерело: Федеральна рада Швейцарії