Махінації з землею: 6 представників НААН засудили на 7 та 8 років позбавлення волі

Події України
Махінації з землею: 6 представників НААН засудили на 7 та 8 років позбавлення волі

15 Гру, 20:05

Шестеро представників Національної академії аграрних наук України (НААН) отримали покарання у вигляді 7 та 8років позбавлення волі за махінації із землею. Про це повідомили в пресслужбі Спеціальної антикорупційної прокуратури.

13 грудня 2024 року колегія суддів Вищого антикорупційного суду оголосила обвинувальний вирок у справі щодо незаконного заволодіння особливо цінними землями Національної академії аграрних наук України у 2013–2014 роках.

Згідно з вироком суду, 9 осіб, серед яких 6 службових осіб НААН та її структурних підрозділів, 2 колишні посадові особи Головного управління Держземагентства у Київській області та 1 співробітник Служби безпеки України, визнано винними у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 15, ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу України.

Як зазначили в пресслужбі САП, одному з організаторів та двом колишнім посадовцям Головного управління Держземагентства в Київській області суд виніс вирок, призначивши покарання у вигляді 8 років позбавлення волі. Крім того, їм заборонено обіймати посади, що передбачають виконання функцій державної влади або місцевого самоврядування, на термін два роки. Також суд ухвалив конфіскацію частини їхнього майна, що перебуває в їхній власності.

Крім того, співробітника Служби безпеки України позбавлено звання полковника.

Ще одного організатора, а також інших учасників злочинної схеми, суд засудив до 7 років позбавлення волі. Водночас, їм заборонено обіймати посади, що передбачають виконання функцій державної влади або місцевого самоврядування, на термін два роки, а також конфісковано половину їхнього майна, яке перебуває у їхній власності.

Вирок може бути оскаржений в апеляційному порядку протягом 30 днів з моменту його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду.

Відома в Ірпені громадська активістка Людмила Першин також не оминула стороною цю резонансну тему. Вона назвала вирок для цих людей — важливою перемогою.

«Колегія суддів Вищого антикорсуду оголосила вирок у справі щодо незаконного заволодіння 13,2 гектарів особливо цінних земель Національної академії аграрних наук, розміщеними на території Гатненської сільради під Києвом. У цій справі вирок оголосили дев’ятьом особам, серед яких шестеро – посадовці Національної академії аграрних наук та її підрозділів, двоє – колишні посадові особи управління Держземагентства у Київській області та один – співробітник СБУ», — зазначила вона в дописі в Фейсбук.

Громадська активістка в Фейсбук виставила посали та прізвища тих, хто підпав під даний вирок ВАКСу. Серед тих хто отримав вирок були:

  • Президент академії Василь Петриченко: 7 років позбавлення волі + конфіскація половини майна;
  • віцепрезидент академії Ануш Балян: 7 років позбавлення волі + конфіскація половини майна;
  • керівник господарства «Чабани» Олександр Іщук: 7 років позбавлення волі + конфіскація половини майна;
  • директор Інституту землеробства Віктор Камінський: 7 років тюрми + конфіскація половини майна;
  • завідувач Інституту землеробства Іван Шевченко: 7 років позбавлення волі + конфіскація половини майна;
  • вчений секретар НААН Світлана Ковтун: 7 років позбавлення волі + конфіскація половини майна;
  • заступник начальника Держземагентства у Київській області Станіслав Губін: 8 років позбавлення волі + конфіскація 2/3 майна;
  • начальник управління земельного кадастру цього ж агентства Роман Кучер: 8 років позбавлення волі + конфіскація 2/3 майна;
  • співробітник СБУ Віталія Оборський: 8 років позбавлення волі + позбавлення звання полковник.

«Чотири мобільні телефони, які були вилучені під час обшуків, постановлено повернути Ярославу Гадзалу, нинішньому голові Академії аграрних наук. Вирок ухвалила колегія суддів у складі суддів Крука, Білоус та Кравчука. Цей вирок може бути оскаржений в апеляційному порядку в Апеляційній палаті Вищого антикорупційного суду», — повідомила Людмила Першин.

Крім того, вона додала, що в 2020 році п’ятьом топпосадовцям Академії, зокрема нинішньому президенту Ярославу Гадзалу, було повідомлено про підозру. Однак згодом, через недостатність доказів, тодішній керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури закрив провадження щодо «верхівки НААН».

Проте, першими, хто розповів про земельні схеми в Національній академії аграрних наук були — журналісти програми «Схеми» у 2019 році.

Нагадаємо, досудове розслідування встановило, що службові особи Національної академії аграрних наук України та її структурних підрозділів, радник президії НААН від Служби безпеки України, а також представники Головного управління Держземагентства в Київській області у період з вересня 2013 року по вересень 2014 року, з корисливих мотивів, зловживаючи своїм службовим становищем, умисно заволоділи 138 земельними ділянками (загальна площа 13,2564 га), розташованими на території Гатненської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області.

Вказані землі були сформовані внаслідок вилучення 15,12 га особливо цінної землі від державного підприємства ДГ «Чабани», а їх ринкова вартість на момент переходу у приватну власність становила 42 553 000 гривень.

Окрім того, ці особи також мали намір заволодіти ще 6 земельними ділянками загальною площею 0,581 га, ринкова вартість яких на момент формування становила 1 436 000 гривень.

Залишити відповідь