Чому Україна відмовилась від збільшення ПДВ на вимогу МВФ
Міжнародний валютний фонд рекомендував Україні підвищити податок на додану вартість, однак українська влада відмовилась від цього. Причина відмови могла бути пов’язана з побоюваннями щодо впливу підвищення ПДВ на зростання інфляції і розбалансування макроекономічних показників. Про це в інтерв’ю UA.NEWS заявив голова наглядової ради провідної консалтингової компанії Crowe Mikhailenko Дмитро Михайленко.
Експерт наголосив, що у світі успішно використовують механізм зниження ПДВ задля вгамування інфляції. Яскравим прикладом у цьому контексті є Ірландія.
Восени 2024 року МВФ рекомендував Україні підвищити податок на додану вартість і вдосконалити справедливість податкової системи України.
Міністр фінансів України Сергій Марченко наприкінці листопада заявив, що МВФ піднімав питання збільшення ПДВ під час переговорів щодо наступного траншу. Тоді Україна наголосила, що підстав для зростання податку на додану вартість немає. До цього в Мінфіні зазначали, що підвищення ПДВ негативно вплине на добробут українців, особливо на вразливі категорії громадян.
Нагадаємо, в Україні набув чинності новий закон про підвищення податків №11416-д
Закон з 1 грудня збільшує ставку військового збору до 5%, а також вводить нових платників військового збору — ФОП І, ІІ та ІV груп-платників єдиного податку (для них діятиме військовий збір в розмірі 1%). Крім того, законом були підвищені ставки оподаткування прибутку банків до 50% за весь 2024 рік, а також небанківських фінустанов до 25% з 2025 року, плюс було впроваджено авансові внески для АЗС та низку інших змін.
Детальний розбір закону – в інтерв’ю Дмитра Михайленка для UA.NEWS.
Експерт вважає, що підвищені ставки військового збору можуть залишити і після закінчення війни.
Замість підвищення військового збору в Україні розглядали кілька альтернатив. Серед них збільшення ПДВ на кілька відсотків, запровадження податку з обороту, а також перерозподіл статків між місцевим і державним бюджетами.