Звідки генератори? У Надала видають швецьку допомогу за своє піклування про заклади міста
В розпорядженні Politerno опинилася платіжка зі швецького міста Роннебю за три генератора для Тернополя, утім, Тернопільська міська рада каже, що отримала їх від благодійного фонду – хоча це навряд чи правда.
Отже, до редакції Politerno звернулася швецька журналістка-розслідувачка Nana Eshelman Håkansson, у якої виникли запитання щодо співпраці мерій Роннебю й Тернополя. Як відомо, з червня 2023 року міста стали побратимами і з тих пір тридцятитисячне Роннебю відправило до Тернополя не один вантаж допомоги.
Тернопільська міська рада звітує про швецьку допомогу дуже вибірково. В одних випадках у її пресрелізах фігурує згадка про Швецію, у інших – ні. Це дуже нервує наших колег з Роннебю, у яких виникло багато запитань до голови муніципалітету Роджера Фредріксона відносно наданої допомоги. Як з’ясувалося у них там в бухгалтерії теж не все гладко.
Тернопільська міська рада надала відповідь тернопільським волонтерам щодо кількості отриманої допомоги від Роннебю. Відповідність оплаченого, відправленого та отриманого зараз намагаються дослідити наші колеги, у яких в Роннебю виникають певні проблеми з доступом до платіжок.
Та все ж деякі з них опинилися в розпорядженні Нани. І по одній з них вже є питання.
Почнемо з тої, до якої питань менше. 24 травня 2024 року муніципалітет Роннебю оплатив та через місяць отримав, для подальшої відправки в Україну, три дизельні генератори:
Duab-Power Elverk EY-80P 3-fas diesel – 1 шт.
EY-150F 150KVA PRP – 1 шт.
EY-130F 130KVA PRP – 1 шт.
Ось платіжка:
А ось і згадка про ці генератори та місто Роннебю у відповіді Тернопільської міської ради, наданій волонтерці Юлії Мамчак:
А це Рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради про передачу «безоплатно» з балансу Тернопільського міського територіального центру соціального обслуговування населення (надання соціальних послуг) на баланс КП «Тернопільелектротранс» та КУ «Комплексна дитячо – юнацька спортивна школа з ігрових видів спорту»:
Як бачимо, жодної згадки у рішенні виконавчого комітет ТМР про місто-побратима Роннебю – немає.
До речі, у рішенні виконкому за листопад 2023 року теж не згадується про «побратимів» з Роннебю, коли на баланс Тернопільського навчально-виховного комплексу «Школа – колегіум Патріарха Йосифа Сліпого» було передано генератор Warrior LDG 12S3-EU:
Рішення про передачу генератора EY- 130 F, вартістю 830,3 тис. грн. до КУ «Комплексна
дитячо-юнацька спортивна школа №2 імені Юрія Горайського» на сайті міської ради ми так і не знайшли, хоча про це йдеться у відповіді на запит Юлії Мамчак.
Та навіть попри те, що в офіційних документах Тернопільська міська рада мовчить про «благодійність» за рахунок швецьких платників податків, все ж, відносно вище згаданих генераторів ми маємо хоч якусь інформацію.
Чого не скажеж про наступну платіжку щодо трьох генераторів Duab MDG 12S-3 3-fas diesel:
У відповіді Тернопільської міської ради на запит Юлії Мамчак жодної згадки про ці генератори немає.
Проте, 28 серпня 2024 року Тернопільська міська рада прийняла рішення про передачу на баланс Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Тернопільської міської ради генератори Duab MDG 12S-3 в кількості 3 (три) штуки, загальною вартістю 372 000 (триста сімдесят дві тисячі) грн.
Щоправда ціна тут явно завищена, адже 90 000 швецьких крон за нинішнім курсом дорівнюють 207 000 грн.
І знову, як може переконатися читач, жодної згадки у рішенні міськради про швецьке Роннебю – немає.
Немає такої згадки й у новинному пресрелізі міськради від 28 серпня:
Іншими словами, бали за забезпечення комунальних установ міста тернопільська мерія приписує собі.
Разом з Юлією Мамчак ми перепитали у Тернопільської міської ради: а звідки ж вона отримала генератори Duab MDG 12S-3 в кількості 3 (три) штуки, загальною вартістю 372 000 (триста сімдесят дві тисячі) грн? У нас є чек за них із Роннебю, але міська рада не згадує про ці генератори в контексті допомоги від цього міста-побратима Тернополя.
«… з благодійної організації «Благодійний фонд «Гонор» отримав генератор Duab MDG 12S-3 в кількості 3 (три) штуки, загальною вартістю 372000 тис. грн., який передано рішенням виконавчого комітету на баланс Комунального некомерційного підприємства “Центр первинної медико-санітарної допомоги” Тернопільської міської ради», – йдеться у відповіді ТМР.
Отже, за твердженням Тернопільської міської ради, три генератори Duab MDG 12S-3, загальною вартістю 372 000 тис. грн. (насправді, як ми зазначили, їхня ціна 207 000 грн), вона отримала від «Благодійного фонду «Гонор», а не зі Швеції.
Ми звернулися до керівника цього одеського фонду Андрія Воронова. Спочатку, у телефонній розмові, чоловік пообіцяв нам підняти платіжки та надати відповідні документи щодо передачі генераторів, якщо таке справді мало місце.
Мусимо зазначити, що БФ «Гонор» здебільшого оперує продуктовою та гігієнічною допомогою, жодного повідомлення на сторінках фонду у соцмережах про генератори ми не знайшли. Утім, припустили, що їх могли передати Тернопільській міській раді, що називається, проїздом, на прохання швецької сторони. Навіть у такому випадку у пана Воронова мав би залишитися Акт прийому-передачі генераторів до Тернопільської міської ради. Мав би у нього знаходитися й митний документ на ввезення допомоги.
Утім, при подальшій комунікації, Андрій Воронов відмовився надавати нам будь-які документи. Спочатку він просто не відповідав, згодом, коли ми нагадали про себе, він почав задавати одній й ті ж питання «хто ви?», «що хочете?». Хоча ми уже представилися. Поміж іншого, обмовився, мовляв, «… так, передавли…». Це був відривок фрази без уточнення коли, що і кому. Але на прохання надати документ – не відповів – і просто припинив відповідати на меседжі. Переписка з Андрієм Вороновим є у розпорядженні Politerno.
Як повідомлялося, слідчою РУП ГУНП в Тернопільській області (районного управління поліції) розслідується кримінальне провадження №42023212050000007 від 17.01.2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що службовими особами Тернопільської міської ради укладено договори із ТОВ «Венком-Інвест» про закупівлю товару (№249 від 15.11.2022 та №277 від 23.11.2022), а саме – дизельні генератори у кількості 63 штуки. Відповідно до укладених договорів та додаткових угод до них, вказаний товар повинен бути доставлений постачальником до кінця 2022 року. Також додатковими угодами № 3 від 15.11.2022 та 23.11.2022 до вказаного Договору передбачено встановлення, монтаж та підключення генераторів за власний рахунок постачальника.
Відповідно до укладеної угоди № 249 від 15.11.2022 придбано 8 дизельних генераторів марки «BEF44YD» за ціною 586 680 грн. за одну одиницю. Моніторингом глобальної мережі Інтернет встановлено, що на вказаний генератор із аналогічними технічними характеристиками у одному із магазинів у м.Хмельницький продається за ціною 419 280 грн. Також, проведеним порівняльним аналізом цін на дизельні генератори марки «BEF66YD» закуплені Тернопільською міською радою з ціною 616 040 грн. (12 одиниць) встановлено, що ціна на аналогічні генератор за своїми технічними характеристиками на території України становить від 388 500 грн. до 469 000 грн.
Лише у листопаді 2024 року, через два роки післля порушення провадження, слідча звернулася до суду щодо надання доступу до одного генератора…
Більше подробиць щодо цього провадження за посиланням:
Закупівля спальних мішків: про підозру повідомили керівнику Управління надзвичайних ситуацій ТМР
Діліться у соцмережах: