Криптовалюта в 2025 році: головні тенденції та прогнози
2025 рік принесе нові захоплюючі зміни на ринку криптовалют, який продовжує розвиватися з небаченою швидкістю. Капіталізація крипторинку у 2024 році зросла до рекордних 3,8 трлн доларів, але це ще не межа – експерти очікують, що ринок криптовалют може піднятись аж до 10 трлн доларів протягом наступних двох років.
Перемога Дональда Трампа на виборах в США ознаменувала початок сприятливого клімату для віртуальних активів та криптостартапів. Полегшення регулювання в США вплине на компанії по усьому світу, а самі Штати зможуть повернути собі звання глобального центру криптовалют. Також США говорять про створення крипторезерву – їх прикладу можуть послідувати й інші гравці на світовій арені та великі технологічні бізнеси. Серед інших трендів – зростання DeFi, стейблкоїнів та інвестиційних криптовалютних фондів.
У нашому матеріалі розглянемо головні тенденції в галузі криптовалют, які формуватимуть ландшафт ринку в 2025 році.
США та країни G7 можуть створити криптовалютні резерви
В останні роки країни G7 почали розглядати можливість створення стратегічних криптовалютних резервів. Цей крок дозволить захистити економіки від інфляційних ризиків та забезпечити стабільність у разі фінансових криз. Зважаючи на зростаючий вплив криптовалют на глобальні фінансові ринки, такий підхід допоможе зміцнити економічну незалежність цих країн та збільшити їх вплив на ринку віртуальних активів.Одним із перших серед світових лідерів про крипторезерви у середині грудня заявив новообраний президент США Дональд Трамп. Він розповів про плани створити стратегічний резерв біткоїнів Сполучених Штатів Америки на подобі стратегічних запасів нафти. “Ми збираємося зробити щось велике з криптовалютою, тому що ми не хочемо, щоб Китай чи хтось інший – не тільки Китай, а й інші приймають її – і ми хочемо бути на чолі”, – заявив Трамп в інтерв’ю CNBC.
Тоді ж компанія з управління активами VanEck підрахувала, що США зможуть значно зменшити свій державний борг, створивши резерв на 1 млн біткойнів. За оцінками, якщо біткойн зросте на 25% зведених річних темпів зростання (CAGR) і досягне 42,3 мільйона доларів за монету до 2049 року, то резерв може компенсувати 35% державного боргу, приблизно 42 трильйони доларів.
Інвестиційний банк Standard Chartered розглядає формування резерву біткоїнів як “малоймовірну, але значущу подію”. І хоч запуск біткоїн-резервів в Штатах вимагатиме погодження Конгресу, заяви політика стимулюють інших акторів по всьому світу до обговорення цього проекту. Першим кроком до ухвалення крипторезервів на державному рівні може стати ініціатива депутата штату Огайо Дерека Мерріна, який запропонував Законопроект 703, що дозволить казначейству штату інвестувати в Bitcoin.
Американські технологічні гіганти розглядають інвестиції у криптовалюту
Виробник електромобілів Tesla уже давно інвестує у криптовалюту – на сьогодні компанія володіє біткоїнами як мінімум на мільярд доларів. Рішення Tesla інвестувати в криптовалюту було частиною широкої тенденції серед великих корпорацій, які вивчають цифрові активи як засіб диверсифікації своїх портфелів.
Якщо й інші техногіганти із 7 найбільших tech-компаній США (включаючи Apple, Microsoft, Google, Amazon, Nvidia і Meta), розглянуть питання створення власних Bitcoin-резервів, це підкреслить довіру до криптовалют як до інвестиційного інструменту та засобу збереження вартості. Вплив цих технокомпаній на світову кон’юнктуру сприятиме ще більшому зростанню інтересу як до Bitcoin, так і до криптовалюта загалом.
Інвестиціям в криптовалюту з боку великих бізнесів США можуть сприяти нові правила обліку криптоактивів, які почали діяти в Штатах в середині грудня 2024 року. Новації більше не занижують справжню вартість криптовалютних активів на корпоративних балансах та дозволяють точніше складати фінансову звітність, що може привабити у сферу нові інвестиції.
Зростання ринку стейблкоїнів
Стейблкоїни, такі як USDT та USDC, стають все більш популярними завдяки своїй стабільності та зручності у використанні. У грудні 2024 року капіталізація стейблкоїнів сягнула більше $200 млрд і, за прогнозами, зробить ривок у 2025 році та перевищить $400 мільярдів. Це зростання сприятиме більшій інтеграції стейблкоїнів у фінансові системи та збільшенню їх використання у транзакціях, зокрема, у сфері децентралізованих фінансів (DeFi).
США, як один із важливих світових драйверів регулювання ринку віртуальних активів, уже готові схвалити законодавство по стейблкоїнам. Про це заявляв новий голова Комітету з фінансових послуг Палати представників Френч Хілл.
Зростання DeFi завдяки блокчейнам L-2
Блокчейни Layer-2 мережі Bitcoin, такі як Lightning Network, Rootstock, Stacks і Liquid Network, активно сприяють зростанню децентралізованих фінансів (DeFi). Вони дозволяють проводити транзакції швидше та дешевше, що робить DeFi більш доступними для користувачів. L-2 використовує такі механізми як канали стану, сайдчейни та блокчейн-ролапи, а крім масштабованості пропонує розширену програмованість. Завдяки цьому, все більше проектів та платформ DeFi починають використовувати Bitcoin як базову мережу, що сприяє зростанню цього сектору.
Підйом таких проетів як Stacks, BOB, Babylon, CoreDAO підвищують масштабованість і програмовність мережі біткоїна та прискорюють зростання DeFi-кластера в цій системі. За прогнозами, загальна заблокована вартість (TVL) рішень другого рівня в екосистемі перевищить $24 млрд – це близько 1,2% від загальної пропозиції першої криптовалюта. Гравці крипторинку та аналітики неодноразово заявляли, що DeFi-рішення саме на базі мережі біткоїна перевершать решту.
Розширення криптовалютно-орієнтованих ETF
Все більше інвестиційних компаній та фондів запускають криптовалютно-орієнтовані ETF (Exchange Traded Funds). Ці інструменти дозволяють інвесторам отримувати прибуток від криптовалют, не купуючи їх безпосередньо. Такий підхід сприяє зростанню капіталовкладень у криптовалютний ринок та збільшує його ліквідність.
Аналітики прогнозують, що спотові біткоїн-ETF у 2025 році продовжать рух до зростання. Сектор оцінюють в $108 млрд – це обсяг відповідних активів під управлінням. А враховуючи майбутню зміну керівництва Комісії з цінних паперів і бірж США, є ймовірність додавання стейкінгу в наявні спотові Ethereum-ETF.
За прогнозами, у 2025 році можуть запустити криптовалютні фонди і на базі інших активів (зокрема, таких перспективних як Solana) та зважені криптоіндексні ETF. Це дозволить зробити галузь не такою ризикованою і залучити в сферу більш широку аудиторію .
Капіталізація крипторинку може сягнути $10 трильйонів
У 2024 році капіталізація крипторинку сягнула найбільших показників в історії – $3,8 трлн. А за прогнозами аналітиків, в майбутньому загальна капіталізація ринку криптовалют може спокійно перевищити $8 трильйонів. Згідно зі звітом інвестиційного банку Standard Chartered, капіталізація крипторинку може зрости до $10 трлн до 2026 року за адміністрації Дональда Трампа.
“Хвиля, що росте, повинна підняти всі цифрові активи; ті, хто найбільше схильний до ризику, отримають найбільшу вигоду”, – зазначив голова відділу досліджень цифрових активів Standard Chartered Джефф Кендрік.
Це зростання буде зумовлене полегшенням регулювання, а також підвищеним інтересом до криптовалют з боку інституційних інвесторів та технологічних компаній, а також збільшенням використання криптовалют у різних сферах економіки. Збільшення капіталізації свідчить про зростаючий вплив криптовалют на глобальну фінансову систему.
Криптовалюта в 2025 році, як очікується, зможе залучити хвилю розробників, що спричинить появу нових інноваційних рішень у секторах DeFi, DePIN та штучний інтелект.
США повернуть звання світового центру криптовалют
Після зміни влади, завдяки майбутній сприятливій регуляторній політиці та активному залученню інвестицій, США можуть знову стати світовим центром криптовалют. Це сприятиме зростанню числа стартапів та інноваційних проектів у цій сфері, а також спровокує збільшення інвестицій у криптокомпанії. Стартапи більше не боятимуться випускати токени в рамках своїх зусиль зі збору коштів і побудови екосистеми, щоб не наразитись на реакції регуляторних органів.
Зміна керівництва комісії з цінних паперів США та підтримка індустрії з боку новообраного президента Дональда Трампа, а також скасування практики дебанкінгу підштовхнуть бізнес до розвитку і приведуть до появи нової хвилі стартапів.
Інвестиційний банк Standard Chartered у своєму звіті назвав перемогу республіканців найкращим результатом для сектору цифрових активів.
Зараз криптосередовище у Штатах не зовсім сприятливе, враховуючи скандал з так званою операцією Chokepoint 2.0, коли технологічним і криптокомпаніям відмовляють в доступу до банківських та фінансових послуг. Вважається, що це є саме урядовою ініціативою демократів для тиску на фінансові установи з метою розриву зв’язків із певними бізнесами, зокрема у криптоіндустрії. При чому такі практики спостерігались не лише у США, а і в інших країнах, зокрема, у Великій Британії. Порівняння з операцією Chokepoint часів Обами не випадкове, тільки тоді політика тодішньої адміністрації були спрямована на обмеження доступу до фінансів таких галузей як мікрокредити та торгівля зброєю, а політика Байдена – на технологічні компанії, які працюють з криптовалюта.
З іншого боку відновлення позицій США як лідера криптовалютного ринку позитивно вплине на його подальший розвиток та зміцнить позиції долара у цифровому світі.