«У нас хоч і заробітки менші, але й ціни нижчі»: демограф про те, чи повернуться біженці
Що довше триває міграція, то більша частка мігрантів не повернеться, вважає Олексій Позняк.
Після закінчення війни в Україну захочуть повертатися з-за кордону передусім ті українці, які в Україні працювали на престижних роботах і цінують свої кар’єрні здобутки. А от доступність медичних послуг менше стимулюватиме людей їхати на батьківщину, сказав старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи, кандидат економічних наук Олексій Позняк в інтерв’ю РБК-Україна.
За його словами, що довше триває міграція, то більша частка мігрантів не повернеться. Це фактор, який має місце в усі часи в усіх народів, наголосив Позняк.
Змусити ж людей повернутися, за його словами, можуть колишні кар’єрні здобутки в Україні. Йдеться про тих, хто мав престижну роботу, а за кордоном не зміг влаштуватися на аналогічну, адже більшості там пропонують роботу «достатньо просту».
«Відчуття зниження соціального статусу — це дуже серйозний удар, в тому числі психологічний. І можливість відновити цей статус навіть при менших заробітках — це теж може бути стимулом для повернення. Ну і якщо ми говоримо про заробітки, то треба мати на увазі, що в Україні вони хоч і менші, але й ціни зазвичай нижчі, ніж в країнах Євросоюзу», — сказав співробітник Інституту демографії.
Також важливими стимулами повернення додому він вважає безпеку і житло, мовляв, «якщо немає можливості отримати житло без того, щоб віддати геть усі свої гроші, то це буде утримувати біженців від тяги до повернення».
А от доступність соціальних і медичних послуг, каже демограф, не зіграє ключову роль у прийнятті рішення повернутися в Україну.