Швеція у НАТО, перемога Трампа та повалення Асада: яким був для світу 2024 рік
2024 рік продемонстрував, що війна в Україні загострила протистояння різних геополітичних сил. І це загострення продовжує проявлятися у різних куточках світу. Свідчення цьому – результати виборів у західних країнах, події в Сирії та Грузії.
Очевидним також стало те, що світ в цілому адаптувався до кривавих новин про військові злочини в різних регіонах планети. Людство продовжує жити, ходити на вибори та надихатися спортивними перемогами. Про яскраві епізоди міжнародного життя 2024 року – читайте у третій частині огляду UA.News.
Швеція приєдналася до НАТО
7 березня 2024 року стало історичною датою для всієї Північної Європи – Королівство Швеція офіційно вступило до Північноатлантичного Альянсу і набуло статусу 32 члена НАТО. Це вдарило по амбіціях кремля у регіоні, оскільки всі сусідні країни з виходом до Балтійського моря є союзниками в межах цього військового блоку.
Таким чином Альянс посилив морський контроль за торговельними маршрутами та базуванням російського флоту. Зокрема Швеція відкриває доступ до острова Готланд у центрі Балтики. Що полегшує захист трьох невеликих країн Балтії, а також відкриває нові можливості для морських перевезень.Крім того, Швеція має сильний флот підводних човнів, що також є визначальним у Балтійському морі, де за останні роки зросла активність диверсійних груп і випадків саботажу з боку росії та Китаю.
Замах на словацького прем’єра Фіцо
Травень запам’ятався замахом на прем’єр-міністра Чехії Роберта Фіцо, якого намагалися застрелити у місті Гандлова. Затриманий нападник відкрив вогонь у той момент, коли прем’єр-міністр увійшов у натовп перед будівлею, де засідав уряд.
Пораненого Фіцо доправили на гелікоптері до Банська-Бистриця, оскільки постала необхідність екстреного втручання, а до Братислави було далеко. «Наступні кілька годин будуть вирішальними», – повідомила тоді влада.
Це був перший замах на главу уряду країни ЄС за останні майже 40 років, а тому інцидент справді вразив представників політичної еліти Європи. Світові лідери різко засудили насилля.
80-та річниця висадки в Нормандії
“Братерство націй, які об’єдналися в жертві, щоб дати відсіч авторитаризму” – під такою темою цього року проходили церемонії вшанування до ювілейної 80-ї річниці висадки військ США та союзників у Нормандії, так званий “День Д”, 6 червня 1944 року.
Йдеться про одну з найбільших військових кампаній антигітлерівської коаліції під час Другої світової війни за участю понад 150 тис. солдатів із більш ніж десяти країн, зокрема США, Великої Британії, Франції, Канади та Австралії. Висадка військ у Нормандії відкрила Західний фронт у Європі і зіграла важливу роль у розгромі фашистських військ.
У 2024 році союзники знову показали єдність Заходу перед обличчям агресії, яка вже вдарила по Європейському континенту. Власне, 10 років тому саме під час таких урочистостей за участю путіна був закладений “нормандський формат” переговорів з рф, який так і не став запобіжником великої війни.
Вибори до Європарламенту: популярність ультраправих зростає
У червні 2024 року у 27 країнах Євросоюзу пройшли вибори під час яких 373 млн. громадян визначали, хто представлятиме їхні інтереси у Європарламенті. Йдеться про 720 місць, які пропорційно розділені між країнами.
Попри попередні прогнози, крайнім правим силам та європопулістам, які здебільшого виступають проти допомоги Україні, не вдалося обійти центриські партії. Більшість голосів все ж таки отримали представники проєвропейських сил. Але у низці країн перемога ультраправих була настільки переконливою, що, наприклад, у Франції президент Еммануель Макрон оголосив про розпуск національного парламенту та призначив дострокові вибори.
Французи передумали голосувати за ультраправих
Під час вирішального голосування у другому турі позачергових парламентських виборів французи не допустили до влади ультраправе «Національне об’єднання» Марін Ле Пен (RN). Хоча воно впевнено лідирувало у першому турі, але відкотилося на третє місце на другому етапі голосування. Другий тур відбувся за явки виборців – 67 %, що є найвищим показником для парламентських виборів з 1981 року.
З одного боку – французи показали високу здатність до мобілізації зусиль, як на рівні політиків, так і на рівні виборців для протидії ультраправим. А з іншого боку – проявився розкол суспільства на різні табори, жоден з яких немає переважаючої більшості, що створює нестабільність для влади.
У Британії до влади прийшли лейбористи
Лейбористська партія на чолі із Кіром Стармером отримала більшість голосів у Палаті громад Великої Британії за підсумками дострокових парламентських виборів, що відбулися 4 липня.
Вже наступного дня король Чарльз ІІІ прийняв відставку Ріші Сунака та попросив Кіра Стармера сформувати новий уряд. Це ознаменувало завершення 14-річного правління консерваторів у Великій Британії та повернення впливу лейбористів.
Цьогорічний результат знаменує собою приголомшливий поворот порівняно з виборами 2019-го, коли лейбористи на чолі з досвідченим лівим політиком Джеремі Корбіном зазнали найбільшої поразки на виборах майже за сторіччя.
Трамп повернувся у Білий дім
Найбільш драматичні президентські вибори за останні кілька десятиліть пройшли у Сполучених Штатах. На початку перегонів все складалося так, що американцям довелося обирати президента з двох найстарших кандидатів в історії. На момент голосування 5 листопада 2024 року експрезиденту США та республіканцю Дональду Трампу було 78, а демократу Джо Байдену – майже 82 роки.
Згідно з опитуваннями ABC News/Ipsos, проведеного у лютому 2024-го, американці були не в захваті від вибору: 59% заявили, що і Джо Байден, і Дональд Трамп занадто старі для ще одного терміну на посаді президента. Зрештою, Байден зняв свою кандидатуру на користь 60-ти річної віцепрезидентки Камали Гарріс.
Президентська кампанія 2024-го року набула драматичного повороту після кількох ймовірних замахів на Дональда Трампа.
Шокуючий епізод стався у липні, коли у республіканця снайпер стріляв під час мітингу у Пенсільванії. Трампа тоді ледь зачепила куля, при цьому один із учасників мітингу загинув, ще двоє – поранені. Після ще кількох ймовірних спроб замаху на Трампа його охорону посилили.
Напередодні виборів рейтинги обох кандидатів – Трампа та Гарріс – майже зрівнялися і показали напружену боротьбу у семи ключових штатах, які ще вагалися кого обирати до Білого дому.
За результатами виборів 5 листопада, Трамп отримав принаймні 277 із 538 доступних голосів виборців і став першим лідером США, який з 1890-х років двічі виграв вибори, хоча й не два терміни поспіль.
Республіканці здобули перевагу і в Конгресі – партія повернула собі більшість у Сенаті, отримавши щонайменше 51 зі 100 мандатів, а також у Палаті представників – 218 місць.
У Сирії повстанці повалили диктатора Асада
На початку грудня 2024 року сирійські збройні групи, які боролися з режимом диктатора Башара Асада, повністю взяли під контроль одне з найбільших міст країни Алеппо. Урядові війська, підтримувані Іраном та росією, відступили з міста після потужної атаки повстанців.
Наступ очолило воєнізоване угрупування ісламізму “Хаят Тахрір аш-Шам”, яке багато років бере участь у сирійському конфлікті. Під контроль збройних груп також перейшли місцевий аеропорт та прилеглі території. Згодом повстанці захопили ще одне велике місто – Хама.
Щоб підтримати війська Асада, російська авіація так само, як у 2016-му році, бомбила сирійські міста. Раніше за таку допомогу диктатору сили рф отримали у Сирії дві військові бази. Фактично росіяни займали у регіоні важливий логістичний вузол: порт на Середземному морі та авіабазу для перекидання зброї та боєприпасів російським військам в Африці та інших країнах Близького Сходу.
Утім, після десятиліть вкладених ресурсів задля свого впливу на Близькому Сході, кремль був вимушений відступити з регіону.
У Грузії влада зупинила переговори про вступ до ЄС
У Грузії розгорнулася політична криза. Країна ризикує повторити сценарій Білорусі, оскільки правляча партія країни стримує процес євроінтеграції. Щоб не допустити відхилення від європейського курсу тисячі людей щоденно виходять на мітинги.
Безстрокова акція почалася після того, як Центрвиборчком оголосив переможцем парламентських виборів проросійську партію влади «Грузинська мрія». А на початку грудня місцева колегія виборців визнала переможцем президентських виборів кандидата від влади – Міхеїла Кавелашвілі. Ситуація стає дедалі напруженою, грузинська поліція застосовує силу та залякування для придушення протестів.
У Євросоюзі спочатку висловили занепокоєння з приводу численних фактів фальсифікації на парламентських виборах. Згодом Європарламент закликав владу країни провести вибори повторно. США та європейські країни запровадили санкції проти проросійських високопосадовців Грузії, причетних до підриву демократії в країні.
Аномальна повінь у Європі
У вересні 2024-го руйнівний шторм «Борис» охопив країни Центральної та Східної Європи. Внаслідок повеней постраждало майже два мільйони людей. За лічені дні опадів випало у кілька разів більше за місячну норму. Великі маси води спричинили значні руйнування та призвели до загибелі понад двох десятків людей у Польщі, Чехії, Австрії та Румунії.
«Ця трагедія не є якоюсь аномалією, у майбутньому це буде нормою» – зазначалося під час дебатів у Європарламенті, де обговорювали подолання наслідків природної катастрофи та можливості запобігання таким лихам надалі.
Олімпійські ігри в Парижі
Літня Олімпіада в Парижі проходила з 26 липня по 11 серпня 2024 року і подарувала вболівальникам багато цікавих моментів.
У загальному заліку українські спортсмени фінішували на 22-му місці з 12 медалями (3 золотих, 5 срібних, 4 бронзових). За кількістю золотих медалей – це найсильніший показник за 12 років.
Переможцем медального заліку стала збірна США, виборовши 40 золотих, 44 срібні та 42 бронзові медалі. Американцям вдалося обійти збірну КНР, у скарбничці якої теж було 40 золотих медалей, але менше срібних та бронзових нагород.
Одним із головних героїв урочистої церемонії закриття Ігор став голлівудський актор Том Круз. Він виступав у другій частині шоу, яку традиційно проводять організатори наступної Олімпіади.
У 62-річного Круза був видовищний трюк: він спустився на арену з даху стадіону “Стад де Франс”, схопив олімпійського прапора, на мотоциклі промчав вулицями нічного Парижа та заїхав на борт літака. Все дійство нагадувало епізод із фільму “Місія нездійсненна”.
Увесь інсайд та актуальна інформація на нашому Телеграм-каналі, а також бонуси та швидкі новини.