Цей день в історії Івано-Франківська: 6 січня
Ми розповідаємо, які цікаві події відбувалися у Станиславові, Станіславі та Івано-Франківську (або пов’язані з ним) в минулому.
А також хто з відомих містян народився/померли у цей день. Тож, на черзі, 6 січня!
297 років тому…
6 січня 1727 року у Станиславові помер Павло НІТОСЛАВСЬКИЙ — полковник коронних військ, фундатор будівництва нового мурованого храму отців тринітаріїв. Його справу продовжує син Франц.
165 років тому…
Цього дня 1860 року у Станиславові народився Симон БЕРНФЛЬД (1860–1940) – у майбутньому публіцист, історик, журналіст, перекладач, рабин.
- Чим відомий? Він належав до ортодоксальної /дейської громади, хоча сам був маскалом, тобто виступав за юдейське просвітництво.
- В Асоціації національних німецьких євреїв він очолював апологетичний архів, публікувався в журналах, був також редактором громадської газети Єврейської громади Берліна. Був членом Товариства сприяння іудаїстиці. Бернфельд намагався вплинути на суспільно-політичні дискусії в юдаїзмі і (1930) покладав великі надії на сіоністський проект у Палестині.
- Бернфельд написав чимало ґрунтовних досліджень з Біблії та історії юдаїзму, які публікував на івриті, ідиш, іспанською та частково також німецькою мовами. Разом з Лео Беком, Ісмаром Ельбогеном і Фріцем Бамбергером редагував багатотомну працю «Вчення юдаїзму згідно з джерелами» («Die Lehren des Judentums nach den Quellen»).
- Сімон Бернфельд похований на єврейському кладовищі Берлін-Вайсензее.
117 років тому…
6 січня у Станиславові народився Малер КАЛЬКШТЕЙН, відомий також к Авідом Менахен (1908–1995) – у майбутньому іменитий ізраїльський композитор, педагог та музичний критик.
- Чим відомий? Автор опер, у тому числі історичної «Олександра з династії Хасмонеїв» ( 1953 ), автор 9 симфоній (1945 – 1968), творів для камерного оркестру, струнних ансамблів.
- Авідом — лауреат багатьох премій з музики, зокрема Державної премії Ізраїлю за 1961 р., а також престижних звань: з 1958 р. член Міжнародного інституту мистецтва та літератури FIAL, з 1991 р. почесний доктор музикознавства Лондонського інституту прикладних досліджень, кавалер ордену Урсінії (Німеччина, 1991 р.).
- Користуючись сучасною технікою, Авідом як композитор вміло переплітав мелодійні та стилістичні елементи східної музики із ізраїльськими танцювальними ритмами.
113 років тому…
6 січня 1912 року в Княгинині в родині вчителя народився Маркіян ПРИПХАН (1912–2006) – у майбутньому доктор медицини, меценат.
- Чим відомий? У 1930 році Маркіян (Марко) Припхан емігрував з Галичини до Австрії та осів у Відні. Закінчивши навчання у Віденському університеті, він працював стоматологом та терапевтом у Відні та Перхтольдсдорфі.
- Будучи громадянином Австрії, але українцем за національністю, Припхан не втратив зв’язку із Україною та відстежував процеси, що відбувалися на його батьківщині.
- Після проголошення у 1991 році незалежності України, доктор Припхан запрошував до Австрії дітей українців, що постраждали від політичних репресій в СРСР, даючи українській молоді можливість вчитися та практикуватися у Відні.
- У передмісті Відня побудував і передав у дар Україні триповерхову кам’яницю «Український дім». На його подвір’ї поставив пам’ятники: бюст Іванові Мазепі та жертвам Голодомору 1932–1933 років.
- 18 серпня 2006 року, на 95-му році життя, доктор Припхан помер. У пам’ять про його заслуги та патріотизм, культурно-інформаційний центр «Український Дім» було названо його ім’ям.
97 років тому…
За католицьким календарем, новий 1928-й рік зустрічають 31 грудня на свято святого Сильвестра. Відтак відкривається сезон балів і маскарадів, який після 6 січня підхоплюють і українці.
- Що відомо? Щороку карнавали мають свою тематику. Цього року відбувається карнавал авіаційно-морський, організований Польським зв’язком залізничників.
- Список запрошених пань заздалегідь друкує газета «Кур’єр Станиславівський».
- Для дітей влаштовували «Боже Древко» – свято, на якому діти з бідних родин отримували подарунки та солодощі, а також «балики костюмовані» для наймолодших. Для польської громади Різдвяні свята тривали до Хрещення Господнього – 6 січня. Українські Різдвяні свята завершуються Йорданським торжеством 19 січня, яке в Галичині відзначалося як справжнє національне свято.
Читайте також: