Як війна, блекаути та стреси через обстріли впливають на поведінку покупців: Ігор Сироватко, операційний директор OLX Україна та Центральна Азія
Попри війну та інші економічні ризики E-commerce в Україні активно працює і демонструє збільшення угод в окремих категоріях. Наприклад, платформа OLX в Україні навіть за нинішніх умов утримує кількість користувачів приблизно на довоєнному рівні – 3,2 млн, а також фіксує збільшення конверсії продажів.
Що найчастіше шукали українці на онлайн-платформі за останні роки і куди рухається ринок E-commerce – в інтерв’ю UA.News у кулуарах GET Business Festival розповів Ігор Сироватко, операційний директор OLX Україна та Центральна Азія.
Які показники або кейси для команди OLX Україна були найважливішими у 2024 році?
Ігор Сироватко: Почну з того, що місія нашої компанії – зробити платформу, на якій одні люди можуть заробляти гроші. А інші – можуть купити те, що їм не доступне поза нашою платформою з різних причин: через вищу ціну, унікальність чи відсутність у продажу. Тобто ми поєднуємо два світи: тих, хто продає або робить свій бізнес, і тих, хто щось шукає. Це наша незмінна місія упродовж багатьох років.Під час війни ми переконалися, що саме такі платформи, як OLX є найбільш стійкими моделями. Уявіть собі: перші дні після вторгнення, масове переселення людей. Я сам з Ірпеня виїжджав, родину вивозив. Люди збирають речі в одну валізу чи рюкзак і переїжджають на нове місце життя. При цьому незрозуміло, чи буде доставка товарів у великі магазини, чи буде на полицях те, що вже розкупили. Де взяти той «нещасний» фен, який не вліз у рюкзак? А на платформі OLX, у того ж Миколи з Луцька, можна купити його швидше, ніж деінде.
Отже, децентралізована економіка маленьких продавців дає можливість у найважчий час знайти те, що потрібно. Коли почалися блекаути, покупці «вигребли» усі генератори та павербанки. Так, ці товари були і на полицях «Епіцентрів» та «Розеток». Але де вони з’явилися вперше? Дрібні підприємці, з величезною жагою щось робити, швиденько знайшли шпаринки, почали завозити генератори та павербанки, і вони найшвидше з’явилися саме на платформі OLX.
Свій успіх ми міряємо не тільки фінансовими показниками, які доволі стійкі. Для нас також важлива кількість угод. Наприклад, щомісяця на нашій платформі проходить 1 200 000 угод «OLX доставка». Це означає, що 1 200 000 пар людей щось купили або продали. Тому наше завдання – збільшення кількості угод та оголошень на нашій платформі.
Що стосується аудиторії, то вона зменшилася. Тому що населення стало менше, але конверсія аудиторії в покупки збільшилася, зросла кількість пропозицій. І хоча кожна категорія має свою специфіку: товарні пропозиції, автомобілі, нерухомість, робота і таке інше. Але в середньому більшість категорій вистояли, навіть збільшили пропозицію і попит.
Тобто ваша компанія настільки близька до народу, що Ви можете чітко відслідковувати настрої та економічні очікування людей?
Ігор Сироватко: Так, ми – дзеркало, ми – барометр настроїв. Наприклад, під час ковіду всі закрилися вдома. І ми побачили сплеск попиту на домашні тренажери, комп’ютери для навчання дітей у Zoom, таке інше. Тільки-но починають горіти ліси біля Києва – всі купують очищувачі та зволожувачі повітря, замовляють послуги ремонту вікон.
А коли почалося вторгнення, ми вже вночі побачили миттєвий сплеск, географічно між Києвом і Хмельницьким, запитів людей, які їхали в потягах і шукали подобову оренду житла у західних областях. Ми побачили, що на ранок оголошень про оренду майже не було. Ми дзвонили людям, які продавали тоді квартири, і рекомендували: «Не продавайте зараз. Зайдіть в оренду – до вас їдуть люди». Ми це бачили і відчували.
А на які послуги або товари зараз найвищий попит у людей, якщо брати останні три-шість місяців?
Ігор Сироватко: Якихось суттєвих зсувів не спостерігається. Є певна реакція людей на блекаути. Наприклад, ринок нерухомості. Раніше було так: почалося вторгнення – активність почала падати, зросла залежність від очікувань стабільності, ніхто не інвестував, хіба що переселенці сильно драйвили оренду.
А зараз вимикають світло – попит на нерухомість падає. Але коли вмикають – попит миттєво зростає, люди знову вірять. Тобто скорочується часовий лаг між реакціями: від того, що все погано – до відновлення після стресу, інвестицій і купівлі дорогого майна, такого як нерухомість. Раніше на це потрібно було декілька місяців. А зараз тільки увімкнули світло – все відновлюється. Можливо, українці стали більш стійкими у всіх сенсах, навіть щодо інвестицій у нерухомість.
І все ж таки яких очікувань більше – позитивних чи негативних? Чи може щось зараз змінити поведінку споживачів?
Ігор Сироватко: Я б сказав, що у людей дуже сильний імунітет. Для нас хіба що, припустимо, перемога або завершення війни на будь-яких умовах, може спровокувати певний зсув попиту. Але подивимося, що саме це буде. Чи буде повернення біженців, надходження інвестицій, збільшення якихось покупок чи щось інше. У будь-якому разі, на мою думку, ми маємо більше ресурсу для підвищення активності, ніж до падіння.
Єдине, що ситуація із скороченням населення України поступово все ж таки звужує нашу шкалу координат. Але в рамках цієї шкали координат ми працюємо дуже стабільно.
До речі, чимало компаній зараз якраз заявляють про відсутність стабільності, постійну зміну правил гри для бізнесу. А наскільки Вашій компанії зараз комфортно працювати в Україні, чи є якісь виклики?
Ігор Сироватко: Для нас викликів немає. Ми відстежуємо всі вимоги. У нас міжнародна компанія, і все дуже-дуже зарегульоване. Загалом в Україні легкий ринок для ведення е-commerce. Я працюю з різними ринками і скажу, що умови в інших країнах набагато важчі. Але ми готові працювати у тих умовах.
Відповідно, якщо в Україні запровадять більш жорстке регулювання, то ми вже маємо кейси, як одразу можна перелаштувати роботу. Тому, на мій погляд, все, що відбувається у регулюванні – доволі адекватне.
За Вашими прогнозами, як буде розвиватися е-commerce у 2025 році? Які додаткові можливості або ніші бачить Ваша компанія?
Ігор Сироватко: Будуть подальші інвестиції в угоди. Бо є маркетплейси, такі як «Розетка», де взаємодія продавця і покупця відбувається між юридичною особою на якійсь платформі. А є «классифайд-бізнес» – це колишня дошка оголошень. Де є мільйони продавців і покупців, які взаємодіють між собою. Для прикладу, до 2017-го року, якщо ти хотів щось купити на платформі OLX, ти домовлявся: давайте біля метро зустрінемося, або висилайте накладним платежем, або давайте передплату.
Ми ж зробили революцію в С2С торгівлі, коли запустили OLX Доставку. Тоді це здавалося нереальним, але ми це зробили. Ми бачили, що це є виходом до блокування шахрайства, до розуміння ефективності реклами та інших процесів. І ми будемо збільшувати кількість таких угод. Я вже казав, що у нас є 1 200 000 угод на місяць, але ми хочемо ще більше.
Також хочемо впроваджувати транзакційну модель сервісних послуг. Наприклад, подобову оренду житла, бронювання послуг перевізників або салонів краси, щоб оплата також проходила в рамках екосистеми OLX. Це знову ж таки дасть безпеку, розуміння ефективності певних можливостей, комфорт та гарантії для обох учасників. Тобто будемо йти більше у транзакції.
Враховуючи, що платформа OLX Україна настільки наближена до людей, які соціальні проєкти за останні роки були для Вас знаковими?
Ігор Сироватко: У перший рік повномасштабного вторгнення наша материнська компанія направила в Україну 10 млн євро, тобто 365 млн грн соціальної допомоги. Кошти йшли не на мілітарі, а на медицину, протезування, відбудову житла. Ми майже не висвітлювали це публічно.
Працювали з Фондом Притули, благодійними фондами «Твоя Опора» і «Коло». Ми обирали вже верифіковані проєкти, давали на них приблизно по 10-20 млн грн. Кошти йшли на закупівлю «під ключ» кровомобілів, мобільного медцентру, техніки для розмінування Харківщини, обладнання для ДСНС, що дає можливість більш ефективно ліквідувати наслідки ракетних обстрілів, розбирати завали.
Нашим коштом закуплена потужна техніка: тягачі та найвища вежа в Україні, яка може діставати та евакуювати людей із верхніх поверхів «висоток». Коли ця техніка їде вулицями Києва чи інших міст – ми цим гордимося. На жаль, ця техніка працює, витягує людей після обстрілів.
Увесь інсайд та актуальна інформація на нашому Телеграм-каналі, а також бонуси та швидкі новини.