Коли хірург хвилюється перед операцією, це покращує шанси пацієнта на одужання – вчені
Американські науковці провели дослідження, у якому брали участь 38 хірургів і 793 їхніх пацієнта. Мета дослідження – встановити, чи впливає хвилювання або стрес хірурга перед початком операції на її успішність.
Коли стрес хірурга перед операцією – позитивний фактор
У дослідженні брали участь хірурги-ортопеди, гастроентерологи, гінекологи, урологи, ендокринологи, кардіохірурги. У лікарів вимірювали частоту серцебиття під час операції, а рівень стресу оцінювали за зростанням співвідношення між низькою та високою частотою скорочень серцевого м’яза.
Результати виявилися дещо несподіваними. Стрес хірургів у перші п’ять хвилин операції покращував одужання пацієнтів, зменшував ризик ускладнення, але ніяк не впливав на смертність.
Успішна операція сьогодні вимагає поєднання технічних навичок, необхідних для завершення самої хірургічної процедури, і нетехнічних навичок, особливо тих, що стосуються командної роботи в операційній.
Обидва набори навичок можуть впливати на післяопераційні результати.
Стрес у хірургів-новачків нічого хорошого не віщує
У попередніх дослідженнях стрес для хірурга під час операції вважався згубним, оскільки впливав на правильність суджень і прийняття рішень.
Проте нове дослідження показує, що зв’язок між стресом або збудженням і виконанням завдань може бути нелінійним, а помірний ступінь стресу пов’язаний з оптимальною продуктивністю.
Вплив стресу також може залежати від досвіду хірургів, причому у новачків більша ймовірність погіршення продуктивності через стрес порівняно з експертами.
Результати свідчать, що під час проведення хірургічних операцій існує безпосередній зв’язок між елементами людського фактора та наслідками для пацієнтів.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Джерело: JAMA Surgery