В Україні запускають пілотний проєкт з будівництва соціального житла на $400 млн

Події України

Ексклюзив

В Україні запускають пілотний проєкт з будівництва соціального житла на $400 млн

17 Січ, 10:00

Проблема відсутності фонду соціального житла стала відчуватися дуже гостро під час повномасштабного вторгнення, адже кількість внутрішньо переміщених осіб у нашій країні перевищує 5,9 млн. Тому Кабінет Міністрів готує велику програму будівництва соціального житла для людей, які втратили помешкання внаслідок російської агресії. Для її реалізації залучатимуть кошти партнерів. Наразі до будівництва соціального житла планують залучити 15 міст.

За час повномасштабної війни росії проти України щонайменше 3,5 мільйона осіб втратили житло. Про це повідомила Представниця омбудсмена з прав громадян, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України Ольга Алтуніна.

При цьому на початку 2022-го Україна мала лише 3 тис. соціальних квартир. Олена Шуляк, голова партії «Слуга народу» підкреслила, що нині в Україні налічується близько 6 млн ВПО. Вона зазначила, що усі громадяни, незалежно від того, де ворог зруйнував їм житло — у Бахмуті чи Бучі — повинні мати рівні права.

«На початку 90-х відбулась активна приватизація житла, через що держава залишилась без соціального житла. Проблема тільки загострилась з початком війни, а потім – і повномасштабного вторгнення. У 2021 році було лише 3 тисячі квартир, які належали до соціального житла, тоді як у 2022 році ми мали понад 5 млн внутрішньо переміщених осіб», – зазначила молодша економістка Центру економічної стратегії Марія Томіліна на події проєкту «Контроль витрат на відновлення України», що була присвячена питанням соціального житла.

Проблема забезпеченням житлом є одним із найбільших викликів для ВПО, а відповідні ініціативи вона називає недостатніми чи неідеальними. Це стосується законів, які дозволили тривале проживання ВПО в студентських гуртожитках та надали ВПО пріоритет при отриманні компенсації за пошкоджене житло.

Наразі ВПО та члени їх родин мають право на тимчасове соціальне житло за місцем фактичного проживання. Помешкання надається зі спеціального фонду житла, сформованого місцевими органами влади. Мінімальна площа на одну людину становить 6 м2.

Першочергове право на забезпечення житлом мають:

  • багатодітні сім’ї;
  • сім’ї з дітьми
  • вагітні;
  • непрацездатні;
  • пенсіонери.

При цьому, щоб отримати житло, потрібно стати на облік громадян, які його потребують. Розмір грошової компенсації від держави для осіб, які безкоштовно надають житло ВПО – 14,77 грн людина/день.

За словами Томіліної, протягом останніх кількох місяців відбулись зміни в законодавчому врегулюванні питання житла для ВПО. Зокрема, закон № 4080-IX «…щодо додаткових заходів, пов’язаних із забезпеченням внутрішньо переміщених осіб житлом» передбачає:

  • Гуртожитки, які належать закладам ПТО або вищої освіти, можуть передаватись для проживання ВПО на час воєнного стану та трьох років після нього.
  • Інвентаризацію житла для проживання ВПО та створення Інформаційно-аналітичної системи об’єктів нерухомого майна для забезпечення ВПО житлом.

Яким буде пілотний проєкт з будівництва соціального житла?

В Україні запускають пілотний проєкт з будівництва соціального житла на $400 млн з кредитними грошима міжнародних банків розвитку. Про це заявив віцепрем’єр-міністр з відновлення – міністр розвитку громад та територій Олексій Кулеба.

«На першому етапі хочемо відточити фінансову модель, зрозуміти, як це може працювати. Також потрібен чіткий алгоритм взаємодії з громадами, оскільки саме громади реалізовуватимуть цю програму. На сьогодні в нас 15 міст, які відбиралися за певними критеріями», – розповів Кулеба.

Він уточнив, що основний критерій вибору міст – це кількість внутрішньо переміщених осіб. А після зведення таке житло передаватимуть громадам для розселення переселенців. Це буде службове житло, оскільки прив’язується до роботи, тому оренду за свого працівника сплачуватиме роботодавець. У разі якщо людина поїде з місяця проживання, вона втратить можливість користуватися квартирою. Крім того, приватизації таке житло не підлягає.

«У такий спосіб створюється фонд житла для форс-мажорів. І це європейська практика. Кожне місто має такий фонд, тому українців було куди селити», – пояснив Кулеба.

Більш детально про вищезгаданий пілотний проєкт з будівництва соціального житла розповів на події проєкту «Контроль витрат на відновлення України» старший секторний економіст Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) Гжегож Гайда.

«Наразі проходять переговори про надання фінансування на 400 млн євро, яке буде складатися із гранту та кредиту на будівництво публічного житла. Житло має будуватися із використанням найкращої європейської практики, найкращої якості та відповідно до енергоефективних стандартів. Це має бути житло в нормально забудованих частинах міст із доступом до технічної та соціальної інфраструктури», – повідомив Гжегож Гайда.

За його словами, проєкт буде реалізовуватися на засадах підходу build-back-better (будувати краще, ніж було). І це буде лише початок співпраці України та ЄІБ за напрямком соцжитла. Після реалізації даного проєкту ЄІБ розраховує на нові подібні ініціативи, а головна мета співпраці – зробити сектор соціального житла «фінансово доступним і самоокупним».

Гжегож Гайда каже, що не варто очікувати, що держава буде щорічно фінансувати утримання цього житла. Тож буде необхідно знайти такий механізм роботи сектору соціального житла, аби сектор самостійно фінансував свою операційну діяльність, і будинки залишалися в належному стані.

ЄІБ відбиратиме регіони України, де будуть зведені нові будинки. «З одного боку, ми будемо дивитися на потреби даного регіону у відповідному житлі, а з іншого — має бути  зацікавленість самих міст чи регіонів будувати саме таке житло у співпраці з нами», – повідомив Гайда.

Ця пілотна програма має бути затверджена урядовою постановою, проєкт якої вже підготовлений, і має сприяти побудові 6-6,5 тисяч квартир. Зараз обговорюється, що орендувати соціальне житло зможуть офіційно працевлаштовані українці із зарплатою не менше середньої. 25-30% соціальних квартир органи самоврядування зможуть передавати в оренду особам, відібраним за власними критеріями, залежно від того, представників яких професій захоче підтримати місцева влада.

Авторка: Наталя Толуб

Фото: Фріпік

Читайте також: У 2025 році ціни у новобудовах можуть зрости на 25% 

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.

Залишити відповідь