Як вибрати квартиру на вторинному ринку: корисні поради
Ви вперше задумалися про купівлю квартири у великому місті? Як вибрати свою, найкращу, в розмаїтті пропозицій? Кому довіряти та нащо варто зважати при купівлі житла на вторинному ринку, пише ПІК.
Треба бути добрим психологом
“Ти не дивися на красу чужих меблів, а зваж на саму квартиру: які стіни, комунікації”, — так зреагував батько Андрія, коли той надіслав світлини з огляду кількох квартир, які були виставлені на продаж.
І справді: хоч квартира була прицяцькована та виглядала доволі пристойно, при ретельнішому огляді покупець зауважив і стару систему опалення, і сяк-так прикриту вентиляцію, й багато іншого, що потребувало б укладення значних коштів на ремонт чи заміну після купівлі.
Утім, таке житло має своїх покупців. Адже не кожен може викласти одразу велику суму за нову дорогу квартиру. В цьому ж випадку можна відразу зайти і жити та поступово доробляти чи переробляти все на свій смак.
Коли йдеться про покупку вторинного житла, треба зважати на багато чинників. А навіть мати щастя та ділову хватку, якщо хочете обійтися без ріелтора. В такому випадку треба постійно стежити за оголошеннями про продаж квартир на віртуальних майданчиках.
Зважаємо на дрібниці
Звісно, вибір квартири кожен робить під свої потреби й гаманець. Насамперед визначаємося з мікрорайоном, зважаємо на транспортну доступність, наявність соціальної інфраструктури, перспективи забудови та загального розвитку обраної території чи вулиці.
Наприклад, будівельна компанія «Франківський дім» будує малопід’їзні будинки, що дуже зручно, адже всі сусіди знають одне одного. Окрім того, у них усі комплекси закритого типу з невеликими дворами. Важливий нюанс й те, що забудовник вчасно здає будинки в експлуатацію, тобто про жодні затримки можна не хвилюватися.
“Коли ми оглядали одну із квартир, то звернули увагу на те, що з двох боків будинку — освітній заклад, а з третього дорога. Тобто малоймовірно, що територію забудують у найближчій перспективі. А це означає, що матимемо більше візуального простору. Бо є випадки, особливо в нових МЖК, де мешканці нижніх поверхів практично не бачать неба через дуже близьке сусідство висотки”, — пояснив свій вибір ще один співрозмовник.
Молоді люди нині зазвичай обирають верхні поверхи, щоб вийти на балкон та насолодитися гарними краєвидами.
Розповідали про такий досвід. Квартиру відкрив сам власник. Вихваляв її принадливість: верхній поверх, де можна зробити додаткові кімнати в піддашші й тим створити собі другий рівень. А покупець зауважив плісняву між ламінатом і зацвілі кутики вікон, що свідчило про високу вологість, протікання даху чи що.
Якщо ваш вибір випав на квартиру з централізованим опаленням, варто поцікавитися, які платіжки в сусідів на теплопостачання. Однак цей варіант житла вигідний у разі нестабільного електропостачання.
Адже багато котлів індивідуального опалення вимикаються, коли немає світла. Зате господарі самотужки регулюють температурний режим, чим суттєво економлять на опаленні. Через це такі квартири зазвичай дорожчі.
Звертаємо увагу на наявність ліфта. Якщо в сім’ї є маленькі діти, люди похилого віку або з обмеженими фізичними можливостями, то варто за його відсутності обирати нижні поверхи.
Стаємо шпигунами
Досі ми ведемо мову про купівлю квартири без посередництва ріелторів. У цьому випадку вся відповідальність щодо перевірки лягає на покупця. Тобто, ви маєте звернутися до нотаріуса та дізнатися, чи не числиться за обраною квартирою боргів, чи не є вона в борговій заставі.
Варто поцікавитися в ЖЕКу, хто прописаний у цій квартирі, чи не претендуватиме опісля на квадратні метри. Зрештою попросіть власника показати домову книгу, останні платіжки на комунальні послуги.
А ще варто промоніторити саму територію навколо будинку: чи є паркомісця, ігрові чи спортивні майданчики, належне водовідведення. Знайти комунікацію з потенційними сусідами: розпитати, чи не дебоширять, яка звукоізоляція тощо. Якщо маєте домашніх тварин, треба поцікавитися, чи є де їх вигуляти.
Тобто варто побувати в ролі такого собі «шпигуна», щоб опісля не шкодувати про свій вибір. І тоді ваші зусилля обернуться комфортом і насолодою від нового помешкання.
Що варто дізнаватися з офіційних джерел
Державний реєстр нерухомого майна зараз відкритий, тож купувати і продавати житло можна. Однак треба зважати на певні обмеження.
Детальну інформацію варто дізнатися на сайті Міністерства юстиції. Приміром, щодо вибору нотаріуса для здійснення нотаріальних дій. Реєстрація нерухомого майна можлива лише на територіях, де немає бойових дій.
І трохи статистики
Згідно інформації на сайті lun.ua/misto/stat/ivano-frankivsk тенденція до зростання цін на житло зберігається. Вторинний ринок — не виняток.
Станом на січень 2025-го середня вартість 1-кімнатної квартири становить 36 тисяч доларів США, 2-кімнатної — 52 тисяч, 3-кімнатної — 67,600 тис. доларів.
На сайті dom.ria.com/uk оприлюднили статистику щодо ринку вторинного житла загалом у країні. Отож кількість пропозицій торік найбільше зросла у західних областях, а також на Полтавщині, Чернігівщині та Сумщині.
“Найдорожчою локацією для купівлі вторинного житла залишається Київ: у середньому $79 тис. за однокімнатну квартиру, $115 тис. за двокімнатну та $155 тис. за трикімнатну. Другою за вартістю є Львівська область, а третю сходинку ділять Закарпатська та Волинська області”, — йдеться в інформації.
Людмила Стражник.
Фото авторки.
Читайте також у ПІК: