Головними проблемами міжнародного гуманітарного права в сучасному світі є боротьба з тероризмом та організованою злочинністю, виклики, породжені асиметричними конфліктами, застосуванням приватних військових та охоронних компаній, використання нових збройних технологій та неповага до норм МГП. Про це в інтерв’ю UA.NEWS розповів адвокат Dynasty Law & Investment Олексій Грачов. Експерт детально проаналізував нюанси, пов’язані із кожним викликом – деталі читайте далі в нашому матеріалі.
Одним із ключових викликів міжнародного гуманітарного права є те, чи можна застосовувати його норми в рамках операцій проти терористів, а також організованої злочинності. Адже виникають питання, чи можна розглядати ці дії як збройний конфлікт в межах МГП, яка географія конфлікту, який правовий статус мають підозрювані у терактах та чи поширюються на них гарантії МГП для цивільних чи комбатантів.
Асиметричні конфлікти, які стали досить поширеними після холодної війни, є ще одним викликом для міжнародного гуманітарного права. Природа таких конфліктів та диспропорція сил між державами і недержавними збройними угрупованнями спровокувала підвищення ризиків для цивільних та збільшила кількість випадків недотримання принципів розрізнення та інших норм міжнародного гуманітарного права.
Крім того недержавні збройні формування вдаються до системних порушень норм гуманітарного права через неможливість відповісти пропорційно на атаки противника.
Діяльність приватних військових та охоронних компаній попри стереотипи підлягає регулюванню МГП, міжнародним правом прав людини та національним законодавством держав, на території яких вони здійснюють свою діяльність. Наприклад, МГП передбачає, що цивільні особи, які офіційно уповноважені супроводжувати збройні сили, мають право на особливий захист у разі захоплення в полон. Однак на практиці держави часто відхрещуються від дій ПВК, яких вони залучили до збройного конфлікту.
На сьогодні в багатьох війнах сторони застосовують новітні озброєння та інноваційні технологічні рішення – і це створює значні труднощі для інтерпретації та імплементації норм МГП.
Хоч міжнародне гуманітарне право вимагає вдосконалення низки положень, проте головним викликом МГП сьогодні є недотримання його норм.
Попри те, що міжнародне гуманітарне право є однією із найбільш розвинених сфер міжнародного права, його основними принципами та нормами продовжують нехтувати.
Читайте також:
ТОП-5 викликів міжнародного гуманітарного права в сучасному світі: інтерв’ю з адвокатом Dynasty Law & Investment Олексієм Грачовим
Війна за правилами. Адвокат Dynasty Law & Investment Олексій Грачов про основні принципи міжнародного гуманітарного права