Адвокат назвав головні проблеми міжнародного гуманітарного права в сучасному світі

Політика

Головними проблемами міжнародного гуманітарного права в сучасному світі є боротьба з тероризмом та організованою злочинністю, виклики, породжені асиметричними конфліктами, застосуванням приватних військових та охоронних компаній, використання нових збройних технологій та неповага до норм МГП. Про це в інтерв’ю UA.NEWS розповів адвокат Dynasty Law & Investment Олексій Грачов. Експерт детально проаналізував нюанси, пов’язані із кожним викликом – деталі читайте далі в нашому матеріалі. 

 
Одним із ключових викликів міжнародного гуманітарного права є те, чи можна застосовувати його норми в рамках операцій проти терористів, а також організованої злочинності. Адже виникають питання, чи можна розглядати ці дії як збройний конфлікт в межах МГП, яка географія конфлікту, який правовий статус мають підозрювані у терактах та чи поширюються на них гарантії МГП для цивільних чи комбатантів.

“Проголошення «війни з тероризмом» та подальші військові кампанії проти терористичних угруповань у різних країнах світу – в Афганістані, Ємені, Сомалі – поставили під сумнів застосування норм МГП до цих операцій. Схожі правові дилеми щодо застосування та тлумачення норм міжнародного гуманітарного права виникають у контексті збройних конфліктів неміжнародного характеру, зокрема, при проведенні державами операцій з метою забезпечення національної безпеки, таких як боротьба з транснаціональною організованою злочинністю”

Олексій Грачов

адвокат Dynasty Law & Investment

 
Асиметричні конфлікти, які стали досить поширеними після холодної війни, є ще одним викликом для міжнародного гуманітарного права. Природа таких конфліктів та диспропорція сил між державами і недержавними збройними угрупованнями спровокувала підвищення ризиків для цивільних та збільшила кількість випадків недотримання принципів розрізнення та інших норм міжнародного гуманітарного права. 

“Значна технологічна та військова перевага державних акторів змусила недержавні збройні формування застосовувати нетрадиційні методи ведення бойових дій, такі як злиття з цивільним населенням та партизанські тактики. Це призвело до підвищення ризику для цивільного населення та ускладнило дотримання принципів МГП…Нездатність державних збройних сил точно ідентифікувати супротивника серед цивільного населення призводить до порушення одного з фундаментальних принципів міжнародного гуманітарного права – принципу розрізнення. Це створює значний ризик випадкових втрат серед цивільного населення та підриває довіру до дотримання норм МГП усіма сторонами конфлікту”

Олексій Грачов

адвокат Dynasty Law & Investment

Крім того недержавні збройні формування вдаються до системних порушень норм гуманітарного права через неможливість відповісти пропорційно на атаки противника.

“Нездатність подолати перевагу противника штурмом спонукає недержавні збройні формування до системного порушення норм міжнародного гуманітарного права. Типовими прикладами таких порушень є: віроломство, використання цивільного населення як щита, здійснення невибіркових атак та напади на цивільні об’єкти, що прямо суперечить принципу розрізнення”

Олексій Грачов

адвокат Dynasty Law & Investment

 

Діяльність приватних військових та охоронних компаній попри стереотипи підлягає регулюванню МГП, міжнародним правом прав людини та національним законодавством держав, на території яких вони здійснюють свою діяльність. Наприклад, МГП передбачає, що цивільні особи, які офіційно уповноважені супроводжувати збройні сили, мають право на особливий захист у разі захоплення в полон. Однак на практиці держави часто відхрещуються від дій ПВК, яких вони залучили до збройного конфлікту. 

“Останнє десятиліття характеризується значним розширенням ролі приватних військових і охоронних компаній (ПВКО)… Діяльність деяких ПВКО настільки тісно інтегрована в бойові дії, що їхній персонал ризикує втратити статус цивільної особи та бути класифікованим як комбатант, або навіть як найманець, що передбачає особливу відповідальність згідно з МГП. Делегування державою своїх військових функцій приватним компаніям не звільняє її від міжнародно-правової відповідальності. Держава залишається суб’єктом МГП і несе відповідальність за дії ПВКО, які діють від її імені або під її контролем”

Олексій Грачов

адвокат Dynasty Law & Investment

 

На сьогодні в багатьох війнах сторони застосовують новітні озброєння та інноваційні технологічні рішення – і це створює значні труднощі для інтерпретації та імплементації норм МГП. 

“У багатьох сучасних збройних конфліктах спостерігається стрімке ускладнення військових операцій та систем озброєння до безпрецедентного рівня, що характеризується координацією значної кількості взаємопов’язаних людських та технологічних ресурсів у глобальному масштабі. Вказана тенденція, укупі з імплементацією новітніх технологій, таких як дистанційно керовані системи озброєння, засоби ведення кібернетичної війни, нанотехнології та системи озброєння з підвищеним рівнем автономності, створює значні труднощі для інтерпретації та імплементації норм МГП”

Олексій Грачов

адвокат Dynasty Law & Investment

 

Хоч міжнародне гуманітарне право вимагає вдосконалення низки положень, проте головним викликом МГП сьогодні є недотримання його норм. 

“Головним викликом я все ж таки б назвав неповагу до МГП… Дійсно, деякі сфери МГП потребують подальшого зміцнення для кращого захисту осіб, які потерпають від впливу сучасних збройних конфліктів. Однак, найбільш нагальна гуманітарна потреба полягає не в прийнятті нових правил, а в забезпеченні фактичного дотримання існуючої правової бази. Попри потребу в подальшій кодифікації та прогресивному розвитку міжнародного гуманітарного права, найбільш нагальною проблемою є забезпечення ефективності існуючих правових механізмів. Саме від цього залежить реальний захист прав жертв збройних конфліктів”

Олексій Грачов

адвокат Dynasty Law & Investment

Попри те, що міжнародне гуманітарне право є однією із найбільш розвинених сфер міжнародного права, його основними принципами та нормами продовжують нехтувати.

“Сьогодні МГП є однією з найрозвиненіших галузей міжнародного права, що має значний обсяг кодифікованих норм та високий рівень ратифікації державами. Однак, як кажуть в одному органів із трьох букв, «викликає занепокоєння» ступінь дотримання норм МГП, який ми спостерігаємо і на власному прикладі”

Олексій Грачов

адвокат Dynasty Law & Investment

Читайте також:

ТОП-5 викликів міжнародного гуманітарного права в сучасному світі: інтерв’ю з адвокатом Dynasty Law & Investment Олексієм Грачовим

Війна за правилами. Адвокат Dynasty Law & Investment Олексій Грачов про основні принципи міжнародного гуманітарного права

Залишити відповідь