Чому перенесли свята в Україні: яка різниця між старим і новим календарями

Події України

Християни у всьому світі святкують Різдво в один день – 25 грудня. Але фактично це різні дні, тому що церкви користуються різними календарями. Про те, чому перенесли свята в Україні православна та греко-католицька церкви – читайте у матеріалі Фактів ICTV.

Святкування Різдва за новоюліанським календарем наближає Україну до світової традиції. На думку більшості українського вищого духовенства, це ще один крок до відокремлення від Росії та Московського патріархату.

Та основна причина, чому перенесли свята в Україні – це те, що новоюліанський календар правильніший з астрономічного погляду та відповідає реальним датам свят.

Чому юліанський календар став неправильним

Юліанський календар запровадив римський імператор Юлій Цезар у 45 році до нашої ери. Але через те, що Земля здійснює повний оберт навколо Сонця на 12 хвилин повільніше, ніж вважали астрономи в Стародавньому Римі, згодом календар почав зміщуватися.

Якби людство продовжило й надалі користуватися юліанським календарем, то через якийсь час Різдво відзначали б навесні, а Великдень – улітку. До XVI століття нашої ери юліанський календар відставав від природних циклів вже на 10 днів.

Ситуацію вирішив виправити Папа Римський Григорій ХІІІ. У 1582 році він впровадив календарну реформу, а новий календар назвав на свою честь – григоріанським. У результаті було “пропущено” 10 днів, щоб відновити астрономічну достовірність.

Історія виникнення Новоюліанського календаря

На початку ХХ століття більшість держав користувалися григоріанським календарем. В Україні на нове літочислення перейшли 1918 року.

Проте в Румунії, Греції та Королівстві Сербів, Хорватів і Словенців, де народ зберіг негативну пам’ять про католицьку експансію, зберегли юліанський календар, на противагу Римській католицькій церкві та для збереження своєї ідентичності.

Та оскільки проблема недостовірності юліанського календаря залишилася, виникла необхідність створення ще одного, який виправив би помилки юліанського і відрізнявся від григоріанського. 1923 року конгрес православних східних церков прийняв рішення про календарну реформу.

Новий календар, названий новоюліанським, розробив сербський астроном і математик Мілутін Міланкович. Відмінність між трьома календарями полягає в тому, які роки вважаються високосними:

  • у юліанському календарі – це кожен четвертий рік;
  • у григоріанському викреслили 7 днів 29 лютого за 900 років;
  • у новоюліанському пропускається 3 доби на 400 років.

У період від 1 березня 1600-го до 28 лютого 2800 року новоюліанський і григоріанський календарі ідентичні, а після 2800 вони будуть відрізнятися на 1 день.

Нині новоюліанський календар використовують 10 із 16 помісних автокефальних Східних православних церков та чотири з 23 Східних католицьких церков.

Чому перенесли свята в Україні – основні причини

Православна церква України та Українська греко-католицька церква визнали юліанський календар астрономічно неправильним, а більшість вищого духовенства дійшла рішення, що традиції не повинні бути перешкодою тому, щоб відзначати правильні астрономічні дати.

Ще одна причина, чому перенесли свята в Україні, це велика кількість українців, які поїхали за кордон на заробітки або як біженці після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Живучи в інших країнах, де церква відзначає свята за григоріанським або новоюліанським календарем, вони адаптуються до норм світського та церковного життя. І було б логічно, надто, з огляду на прагнення України стати повноцінним членом європейської спільноти, уніфікувати календарні дати церковних свят.

Чи можна українцям відзначати Різдво 7 січня

У постанові Архієрейського собору, яка затвердила проведення календарної реформи, йдеться, що перехід на новоюліанський календар є добровільним. Тому, якщо окремі церкви чи єпархії хочуть відзначати Різдво по-старому, 7 січня, їм ніхто не забороняє це робити. Інакше кажучи, наразі дозволено паралельно використовувати в богослужінні обидва календарі без встановленого терміну їхнього використання.

Ця практика не нова і використовується, наприклад, у Польщі, де Різдво відзначають 24 грудня і 7 січня, залежно від бажань парафіян.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Залишити відповідь