Чому у дитини з’являється гавкаючий кашель і як запобігти ускладненням?
У педіатрії виділяють особливий тип кашлю, що найчастіше трапляється в малюків 2-6 років, — гавкаючий. Він належить до окремої групи катаральних синдромів (пов’язаних з утворенням набряку і збільшенням виділення секрету на поверхні слизової). Його причиною стають вірусні інфекції, як-от парагрип або аденовірус, які спричиняють запалення та набряк гортані. Ці зміни призводять до звуження дихальних шляхів, що й зумовлює характерний звук кашлю.
Гавкаючий кашель у дітей часто супроводжується осиплістю, утрудненим диханням та може стати провісником несправжнього крупа — стану, що потребує термінового медичного втручання через ризик гострої обструкції (перекривання) дихальних шляхів.
Чому в дитини з’являється гавкаючий кашель?
Найпоширенішою причиною появи цього стану є вірусна інфекція. Внаслідок потрапляння в організм патогенів запалюється слизова оболонка під голосовими зв’язками. Це найвужче місце гортані: у дітей віком 2–3 роки цей просвіт становить лише 1–1,5 см, тоді як у дорослих — 3–4 см. Звичайно, що в разі збільшення набряку в цій області дитина відчуває значно більший дискомфорт, ніж дорослий.
Додатковим фактором, що сприяє появі грудного кашлю, схожого на гавкіт, є більш пухка та м’яка слизова оболонка у дитини. Вона легко піддається запаленню та може сильно збільшитися в розмірах.
Набряк ускладнює проходження повітря та тисне на голосові зв’язки. Разом з кашлем комбінація цих станів спричиняє скрипучий звук на вдиху, який називається «стридор».
За появи утрудненого дихання та гавкаючого кашлю необхідно вжити заходів, щоб запобігти появі крупа.
Що таке несправжній круп?
Цей стан має вірусну етимологію. Він вражає малюків від 6 місяців до 6 років (з найвищим піком захворюваності в 3 роки). Стан з’являється в нічний час, коли дитина перебуває в горизонтальному положенні. У горизонтальному положенні рух слизу в дихальних шляхах уповільнюється, він стає в’язкішим та накопичується в ділянках запалення. Якщо умови, в яких спить дитина, не сприяють розрідженню слизу, то ймовірність того, що він застигне та перекриє повітряний хід, багаторазово збільшується.
Як захиститися від крупа при гавкаючому кашлі?
Будь-яку терапію краще починати з відвідування лікаря та встановлення точного діагнозу. Фахівець збере анамнез та пояснить, як діяти під час нападів кашлю вночі, знижувати температуру та які препарати застосовувати.
Також фахівець порадить скоригувати умови навколишнього середовища, щоб під час сну дитина могла вільніше дихати:
- Провести вологе прибирання та добре провітрити приміщення;
- Знизити температуру в кімнаті до 18–20 °C та домогтися показника вологості 40–60%;
- Промити дитині ніс сольовим розчином;
- Підняти узголів’я ліжка так, щоб голова малюка під час сну була вище грудей;
- Давати дитині багато теплої рідини для збереження гідробалансу.
Важливо дотримуватися цих рекомендацій щонайменше три дні з появи гавкаючого кашлю. Якщо стан не поліпшується, необхідно терміново звернутися до лікаря.