Чорнобильські жаби старіють значно повільніше: дослідження іспанських учених приголомшує

Події України

Нещодавнє дослідження команди вчених з іспанського Університету Ов’єдо та біологічної станції Доньяна в Чорнобильській зоні показало, що деревні жаби Hyla orientalis не зазнали прискореного старіння, як це повинно було статися при тривалому впливі радіації.

Жабам не заважає радіація

Це було перше дослідження в Чорнобильській зоні відчуження, в якому детально відслідковувалося, як хронічна радіація низького рівня впливає на фізіологію тварин через майже чотири десятиліття після сумнозвісної ядерної катастрофи.

Щоб зрозуміти довгостроковий вплив радіації на жаб, команда під керівництвом Германа Орізаоли вивчила понад 200 самців жаб на територіях різного рівня забруднення радіонуклідами між 2016 і 2018 роками.

Використовуючи довжину теломер як біологічний маркер старіння, команда виявила, що ці деревні жаби не зазнали прискореного старіння, а також не показали значних змін кортикостерону — гормону стресу, який зазвичай підвищується у відповідь на виклики навколишнього середовища.

Зона відчуження – притулок незайманої природи

Крім того, результати дослідження свідчать про те, що Чорнобильська зона відчуження, хоч спочатку і постраждала від високих рівнів радіації, зараз фактично функціонує як незайманий притулок дикої природи.

Протягом багатьох років знижений рівень радіації та відсутність втручання людини дозволили місцевій екосистемі підтримувати дивовижне розмаїття фауни, зробивши Чорнобиль одним із найбільших випадкових природних заповідників Європи.

Не виявили зв’язку між впливом радіації та зменшенням тривалості життя

Що стосується жаб, то дослідники ретельно вивчали не лише зовнішній радіаційний вплив навколишнього середовища, а й внутрішнє забруднення через ізотопи, такі як цезій – у їхніх м’язах і стронцій – у їхніх кістках.

Використовуючи лінії росту на кістках (схожі на кільця дерев) для визначення віку та довжини теломер як показника біологічного старіння, дослідження не виявило зв’язку між впливом радіації та погіршенням вікових змін в організмі.

Варто зазначити, що на Фукусімі в Японії теж не зафіксували значних негативних впливів на тривалість життя тварин внаслідок підвищеного рівня радіації.

Цікаво, що попередні дослідження в Чорнобильських лісах зафіксували зміни у пігментації тих самих жаб – у них стала темнішою шкіра через підвищення рівня мелатоніну.

Можливо, саме це допомогло зазначеним земноводним протистояти радіації, забезпечуючи захисне екранування від радіаційних пошкоджень.

Однак учені не готові пояснити, як саме ця адаптація до радіації сприяє життєвій стійкості жаб.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Джерело: Interesting Engineering

Залишити відповідь