Денервація нирок: знайдено новий метод лікування гіпертонії
Американська кардіологічна асоціація нещодавно визнала, що катетерна денервація нирок (RDN) допомагає знизити артеріальний тиск пацієнтів, що страждають на неконтрольовану гіпертонію.
Що таке неконтрольована гіпертонія
Це стан, коли артеріальний тиск залишається стабільно високим, незважаючи на прийом ліків чи зміну способу життя.
Внаслідок цього збільшується ризик інсульту, серцевих захворювань та ниркової недостатності.
Але науковці знайшли спосіб врегулювати артеріальний тиск через сигнали нервів у нирках.
Денервація нирок у лікуванні гіпертонії
Протягом останніх 15 років вчені ретельно досліджували нові методи лікування високого кровяного тиску за допомогою спеціальних пристроїв.
Найбільшу ефективність серед них показала медична процедура під назвою катетерна денервація нирок.
Її суть полягає у тому, що невеликий катетер або трубку через кровоносні судини направляють до нирок, а потім випромінюють ультразвукову або радіочастотну енергію.
Проходячи крізь ниркові артерії, імпульси деактивують навколишні нерви, внаслідок чого артеріальний тиск значно знижується, а стан пацієнтів суттєво покращується протягом шести місяців.
На основі кількох наукових досліджень, що довели, безпечність і ефективність процедури, у листопаді 2023 року Управління з контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA) схвалило декілька варіантів катетерних систем.
Першим, кто відчув полегшення від денервації нирок, став 62-річний житель Техасу, який страждав на на неконтрольовану гіпертонію.
— Раніше я задихався і відчував втому, відтепер такого більше не трапляється. І хоча я досі приймаю ліки, але в менших дозах, — сказав американець.
Нагадаємо, артеріальний тиск має два показника. Систолічний (верхній) — це сила, з якою кров тисне на стінки артерій, коли вона викачується із серця. Діастолічний (нижній) вимірює той самий тиск, але між ударами серця.
Артеріальний тиск природним чином коливається протягом дня та підвищується під час фізичної активності або стресу.
Нормальним вважається показник 120/ 80, але якщо він вже більше — це робить артерії жорсткішими та змушує серце працювати інтенсивніше.
Лікарі кажуть, гіпертонія дуже підступна. Чимало людей вважають, що з ними все гаразд, допоки хвороба не завдасть серйозної шкоди.
Тож рекомендують знати свій тиск, займатися спортом, їсти більше фруктів і овочів, обмежити сіль та алкоголь і принаймні раз на рік проходити обстеження.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Джерело: АР