Держаудитслужба виявила порушень майже на 2 млрд гривень у закупівлях Київщини
Ексклюзив
22 Січ, 09:00
Фінансова дисципліна є основою стабільного розвитку регіону, особливо в умовах масштабного відновлення інфраструктури та державних об’єктів. Проте неефективні управлінські рішення, порушення під час закупівель і нераціональне використання бюджетних коштів залишаються серйозними викликами для багатьох громад Київщини.
Журналісти «Київщини 24/7» звернулися з офіційним запитом до Північного офісу Держаудитслужби України та дізналися про результати роботи відомства у 2024 році. Увагу аудитори зосередили на перевірці витрачання державних коштів, виділених на відбудову та розвиток регіону. Результати контролю вражають – мільярди гривень втрат, ризикових операцій і порушень. Як працювали ревізори, що виявили та які заходи вживаються для усунення недоліків – у нашому матеріалі.
Мільйонні втрати: ключові результати перевірок
За період із січня по листопад 2024 року Північний офіс Держаудитслужби України провів низку перевірок і аудитів на об’єктах, розташованих на території Київської області. За результатами державного фінансового контролю було виявлено порушень, які призвели до значних втрат – на загальну суму 122,47 млн гривень. Крім того, встановлено низку недоліків та неефективних управлінських рішень, які спричинили ризикові операції, неефективне використання фінансових ресурсів та активів, а також упущення економічних вигід на суму понад 1150,2 млрд гривень.
Особливу увагу привертають результати перевірок, проведених у Бородянській селищній раді. Тут були виявлені серйозні порушення в управлінні бюджетними коштами, зокрема, неефективні рішення та ризикові операції, які призвели до упущених економічних вигід на суму 714,46 млн гривень. Окрім цього, у результаті аудиту було ініційовано ревізію, яка виявила втрати на суму 19,33 млн гривень. Під час перевірки закупівель робіт із демонтажу аварійно-небезпечного об’єкта в Бородянці виявлено порушення, що призвели до втрат на суму 8,48 млн гривень.
«Зазначені матеріали були передані до правоохоронних органів, що спричинило початок досудових розслідувань. Також, в результаті перевірки закупівель, було розпочато досудове розслідування щодо виявлених порушень», – зазначають аудитори.
Аналогічні порушення були виявлені під час аудитів у Великодимерській та Броварській територіальних громадах. Зокрема, неефективне управління витратами та ризикові операції призвели до економічних збитків на загальну суму 212,03 млн гривень, з яких 27,56 млн припадає на Великодимерську громаду, а 184,47 млн – на Броварську громаду. Матеріали цих аудитів також були передані до правоохоронних органів.
У травні 2024 року було проведено аудит діяльності Державного спеціалізованого підприємства «Північна Пуща», що виявив серйозні недоліки в управлінні фінансами та неефективне використання ресурсів. За результатами аудиту було встановлено економічні втрати на суму 224,16 млн гривень, а також порушення, які призвели до втрат у розмірі 20,77 млн гривень. Ці матеріали також були направлені до правоохоронних органів для подальшого розслідування.
Держаудитслужба виявила порушень на 1,8 млрд гривень у закупівлях Київщини
З початку 2024 року Північний офіс Держаудитслужби здійснив масштабну роботу з контролю за процедурою закупівель на об’єктах, розташованих у Київській області. У межах цієї діяльності було проведено 213 моніторингів процедур закупівель і 15 перевірок закупівель. Виявлено суттєві порушення, які мали як фінансовий, так і правовий характер.
«За результатами перевірок закупівель встановлено порушення на загальну суму 23 млн гривень. Завдяки заходам, вжитим аудиторами, вже вдалося усунути майже половину цих порушень – 10,6 млн гривень. Разом із цим матеріали семи контрольних заходів були передані до правоохоронних органів. За трьома з них вже розпочато досудові розслідування, а матеріали ще двох перевірок долучені до раніше відкритих кримінальних проваджень», – повідомили у відомстві.
Моніторинг процедур закупівель засвідчив, що загальна сума виявлених порушень сягнула 1,84 млрд гривень. За словами представників Північного офісу, найпоширенішими проблемами залишаються недотримання процедур проведення закупівель, зокрема не відхилення тендерних пропозицій, які мали бути відхилені, а також складання тендерної документації з порушеннями законодавства. Крім того, аудитори фіксують системні випадки неоприлюднення або несвоєчасного оприлюднення інформації про закупівлі.
«Завдяки роботі Держаудитслужби вдалося запобігти витрачання державних і комунальних ресурсів у значному обсязі. Наприклад, торги із порушеннями законодавства на загальну суму 1,77 млн гривень були скасовані, а договори на суму 264,1 млн гривень – розірвані. Також забезпечено усунення порушень законодавства на суму 256,32 млн гривень», – додають представники Держаудитслужби.
Серед найсуттєвіших порушень, зафіксованих під час перевірок, аудитори виокремлюють завищення обсягів та вартості виконаних робіт, розрахункових показників, передбачених технічними умовами, а також використання матеріалів, які не відповідали проєктно-кошторисній документації.
Підсумки роботи Північного офісу Держаудитслужби за 2024 рік свідчать про серйозні фінансові порушення та недоліки в управлінні бюджетними ресурсами у Київській області. Також залишаються актуальними проблеми з процедурами закупівель, завищенням вартості виконаних робіт та використанням недоброякісних матеріалів, що підтверджує необхідність посилення фінансового контролю та прозорості у державних витратах.
Авторка: Катерина Чабанюк.
Читайте також: Заклади освіти Подільського району Києва закуплять овочі та ягоди з переплатою у 5 млн грн
Фото: Київщина 24/7, з відкритих джерел.
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.