До 2026 року РФ захопить 4 українські області та буде готова до війни з НАТО: чи справді це так
Нещодавно у відомому німецькому виданні Welt вийшла стаття, яка наробила немало шуму як на Заході, так і в Україні. У матеріалі з посиланням на експертів та військових ФРН зазначається, що в Москві поставили ціль: до 2026 року повністю окупувати Донецьку, Луганську, Запорізьку та Херсонську області України. За кілька років після цього, як пишуть автори статті, можливий початок повноцінного конфлікту з НАТО – тобто вторгнення Росії в якусь країну ЄС.
У матеріалі Welt і справді є немало тверезих оцінок актуальної дійсності. Разом із тим, деякі тези викликають відвертий скепсис. То що ж такого ще написано у статті і наскільки близькими до правди є висновки авторів? Політичний оглядач UA.News Микита Трачук разом із військовими експертами розбирався в питанні.
Головні тези матеріалу Welt
Для зручності сприйняття та аналізу випишемо головні думки та наративи статті тезово. Отже, згідно з матеріалом:
- Кремль до 2026 року планує захопити всі чотири регіони, про анексію яких він оголосив у 2022 році, в їхніх адміністративних кордонах;
- Вже з 2028 року Росія може становити серйозну загрозу для країн Європи і НАТО, причому саме в конвенційному, а не ядерному, озброєнні;
- РФ активно накопичує резерви, збільшує армію, нарощує військове виробництво – масштаби значно більші, аніж це потрібно для ведення війни в Україні;
- Німеччина абсолютно не готова до війни з РФ. Армія Росії – 1,5 мільйони осіб, тоді як збройні сили ФРН налічують лише 180 тисяч бійців;
- Тиск з боку нової адміністрації Трампа може зупинити бойові дії в Україні. При цьому Росія все одно залишиться загрозою для Європи;
- Кремль абсолютно не рахується з будь-якими втратами: як особового складу, так і техніку. Всі втрати Москва компенсує та готова продовжувати так і надалі;
- Росія постійно гібридно атакує ЄС: в хід йдуть як кібератаки, так і диверсії та підкупи;
- Німеччина вважає вірогідним напад Росії на НАТО в найближчі 3 роки. Серед можливих цілей – місто Нарва в Естонії. Це російськомовне місто з переважно російським населенням на самому кордоні з РФ;
- В кінці підкреслюється, що насправді жодної впевненості чи гарантії, що Росія точно готує напад на НАТО, поки що немає.
Питання без відповідей
Текст Welt викликає досить амбівалентні відчуття. З одного боку, в статті аргументовано та зрозуміло пояснюють, чому Росія є загрозою для України та Європи. Це, власне, та річ, з якою мало хто сперечається.
Однак під кінець матеріалу все буквально перекреслюється однією фразою: що поки що йдеться лише про думки та побоювання, а ніякої впевненості в тому, що війна неминуча, наразі немає. Це досить парадоксальний висновок, який фактично нівелює все, що було написано раніше.
Також великі питання викликають описані в статті дати. Головне, що хочеться запитати: а звідки вони взяті? Чому для захоплення чотирьох українських регіонів виділяється час саме до 2026 року? Чому не 2027, 2028, або навпаки: до кінця зими 2025-го чи, приміром, до 9 травня? Або, врешті, до Дня незалежності України.
Прогноз з точними датами є проблемою будь-якого серйозного аналізу. Бо якщо неможливо одразу їх підтвердити та аргументовано пояснити, звідки вони взялися, то це вже не прогнозування, а гадання та віщування. В російсько-українській війні дати лунали вже неодноразово: починаючи з сумнозвісного «Київ за три дні», продовжуючи «Україна до кінця 2022 року», «Часів Яр до 9 травня 2023-го», «Донбас до кінця осені 2023-го», «до 9 травня 2024-го» і так далі.
Тобто дат називали десятки. І жодна з них не справдилася. Історія цієї війни вказує на те, що Кремль, схоже, якраз-таки взагалі не має якоїсь чіткої прив’язки до «сакральних чисел», а суворі дедлайни відсутні. Ворог просувається вперед в тому темпі, в якому здатен, і чітких дат перед собою, схоже, не ставить.
Ще один цікавий момент: яким чином РФ може конвенційно загрожувати НАТО вже в 2028 році? Росія й справді є грізною силою, недооцінювати її не варто. Вона здатна становити загрозу для таких країн, як Естонія чи інші держави Балтії. З Німеччиною теж незрозуміло: схоже, що Бундесвер й справді не зможе скласти велику конкуренцію ЗС РФ. Що ж до Польщі, то тут питання відкрите: поляки мають досить-таки боєздатну армію, до того ж вони активно переозброюють та збільшують її в останні роки.
Країни НАТО дійсно можуть бути слабкими самі по собі. Але вони – не самі по собі, і для цього, власне, створювався Альянс. Всі разом вони складають серйозну, масштабну, високотехнологічну силу, яка до того ж захищена 5 статтею Північноатлантичного договору. Хоча остання й ніколи не поки що не застосовувалася на практиці.
Врешті, Москва дійсно має величезну армію та мобілізаційний резерв. Але якщо вже рахувати чисто кількісно, то збройні сили НАТО – це близько 5,5 мільйонів осіб. З них 3,3 мільйони – безпосередньо армії. А населення ЄС – понад 500 мільйонів осіб, ще 335 мільйонів живуть у США, головній країні НАТО. Альянс сукупно має більше зброї, більше бронетехніки, більше літаків, РСЗВ і танків, тощо.
Так, кількісний аналіз в цьому питанні не завжди є релевантним, що продемонструвала війна в Україні: Київ кількісно та якісно значно слабший за Москву, однак успішно протистоїть їй вже майже 3 роки. Тим не менш, поки що армія РФ навряд чи конвенційно загрожує Європі. І не факт, що загрожуватиме в 2028-му чи 2030-му – якщо європейці, авжеж, подбають про власну безпеку, а не будуть сподіватися виключно на Україну, яка зупинить навалу.
Думки експертів
Захоплення чотирьох українських регіонів в їх адміністративних кордонах є дуже малоймовірним сценарієм. Велика війна РФ та НАТО – ще менш вірогідний розвиток подій, адже глобальне протистояння між Росією та Заходом завершиться вже в цьому році. Так військовий експерт Олег Старіков прокоментував нам статтю Welt.
«З приводу захоплення 4 областей до 2026 року – це малоймовірно. Це можливо лише у випадку, якщо ситуація піде по найгіршому сценарію. Війна РФ з НАТО ще менш вірогідна. Не можна казати, що її взагалі не буде. Але це дуже, дуже малоймовірно. Це стосується і країн Балтії в томе числі. Світ сьогодні вступив в іншу геополітичну реальність після інавгурації Трампа 20 січня. На мій погляд, російсько-українська війна як елемент протистояння між РФ і Заходом завершиться вже в цьому році. Конкретно бойові дії завершаться в цьому році. Глобальне протистояння Росії і НАТО також завершиться в цьому році. А війна між РФ та Україною в якості політичної складової, на мій погляд, взагалі уже закінчилася», – вважає експерт.
На думку Старікова, протистояння між Російською Федерацією та США добігає кінця. Його завершення можливе вже у першому півріччі 2025-го. Путін і Трамп, скоріше за все, зможуть домовитися та дійти до компромісу.
«Чому німецька газета таке написала? Тому що чинний німецький уряд досі живе у парадигмі «порядку, заснованого на правилах». Але світ уже переходить у сферу інтересів, а не правил. Я думаю, що незабаром у ФРН зміниться уряд. І він вже буде зосереджуватися на інших питаннях. Тобто ця стаття більше провладна… Сценарії, описані в статті, я вважаю малоймовірними. Вони можливі лише у випадку, якщо в переговорах Трампа і Путіна «щось станеться». І вони проваляться. Колись провалилися переговори Путіна і Байдена у Женеві, і після цього війна прийшла до нас. Однак цього разу такий сценарій малоймовірний», – каже Старіков.
Наш співрозмовник акцентує на тому, що і Трамп, і Путін дотримуються думки, що політику треба вести в інтересах своїх країн. Отже, вони зможуть знайти спільну мову та вирішити питання – хоча б тимчасово. В майбутньому певні зіткнення неминучі, але це вже буде інший світ, з технологічними і торговими війнами. Президент США ж завершить гарячу фазу війни в Європі, під якою розуміється російсько-українська війна.
«Я вважаю, що Україна вже перемогла Росію. Ми зберегли свою державність. Це важливе, це ключове. Все, що інше – то вже деталі», – резюмував Олег Старіков.
А от військовий експерт Олег Жданов вважає, що ставитися несерйозно до написаного в матеріалі Welt не варто. Адже агресивні плани Кремля стосовно України та світу не змінилися.
«Я скажу так: ця стаття Welt, скоріше за все, опирається на висновки аналітиків НАТО, які пролунали ще в минулому році. Вони тоді прогнозували, що армії РФ потрібно 3-5 років, аби відновити свій стан та боєздатність. Росія сьогодні також перевела економіку на військові рейки. Тож ризики є… Стосовно захоплення областей до 2026 — це також більш-менш реальний план. Скоріше за все, генштаб РФ пояснив Путіну, що темпи просування російських військ прискорити не вдасться. Тож тут скоріше йдеться про виконання військово-політичних завдань, які поставив Путін», – зазначає Жданов.
Експерт впевнений: десь з 2028 року боєздатність армії ворога буде відновлена. І до 2030 року Москва буде готова до вторгнення в країни ЄС і НАТО.
«Починаючи вже з 2028 року, вони вже більш-менш відновлять свій стан в плані виробництва зброї. Вони наростять чисельність своїх збройних сил, в тому числі за рахунок наших громадян на окупованих територіях. І десь у 2030 році вони будуть готові до початку вторгнення до країн ЄС та НАТО. До речі, тут два найбільш вірогідних варіанта – Польща і країни Балтії. Я абсолютно серйозно ставлюся до тих речей, які написані в статті. Мою впевненість підкріплюють заяви тої ж Урсули фон дер Ляйєн, Шольца, Дуди, про безпеку Європи. Вони всі кажуть, що небезпека є… Навіть заморозка конфлікту для Путіна стане перемогою. Це можна буде продати суспільству. Мовляв, нас усі бояться, тож можна продовжувати. Тому ризики насправді величезні, і на сьогоднішній день, на жаль, все описане у статті може бути реальністю», – резюмував Олег Жданов.
Путін вважає, що у нього все гаразд і він без проблем рухається вперед, однак насправді у Росії є серйозні проблеми. І скоріше за все, Україні вдасться зупинити просування росіян. Так думає військовий експерт Олександр Кочетков. На його думку, тема російської загрози дуже хвилює багатьох у світі, і особливо в країнах ЄС. Однак проблема в тому, що реальної інформації про плани Кремля немає. Є лише припущення окремих експертів, журналістів та військових.
«Ця тема в Європі викликає підвищений інтерес, що логічно. Але ж реальної інформації про це немає. Є певні витоки інформації, але вони не для широкого загалу. Тож навіть поважні західні ЗМІ починають не те щоб вигадувати, але спиратися на так званих «експертів», які реальними даними не володіють. Вони спираються на джерела, які припускають якісь варіанти або просто їх вигадують. Ось і ця стаття Welt — вона побудована на арифметиці. Вона базується на тому, що якщо взяти нинішній темп просування росіян, то дійсно до 2026 року вони можуть повністю захопити чотири області. Але ж це не має жодного відношення до реальних подій. Війна — це нелінійний процес. Є стрімкі просування, а є й уповільнені», – коментує Кочетков.
Експерт зазначає, що однією з умов успішних переговорів, які адміністрація нового президента США має намір провести з Путіним, є стабілізація лінії фронту. Тобто щоб ніякого просування РФ не було взагалі.
«Україна намагатиметься зупинити ворога і стабілізувати фронт. Це треба і нам, і союзникам. Тож казати, що ворог буде просуватися тими ж темпами до 2026 року — це, вибачте, нісенітниця. Якщо РФ буде просуватися так само, як зараз, у нас просто не вистачить ніяких ресурсів… Путін вважає, що в нього все гаразд, що його війська йдуть вперед. Але Путін чудово знає, що в нього величезні проблеми з економікою та військово-промисловим комплексом. І нові санкції від США, дуже жорсткі, сьогодні дуже вірогідні. Вони не хочуть їх вводити, але мають на меті продемонструвати Путіну, що буде, якщо він не піде на конструктивні переговори… У Путіна нема можливості в тому самому темпі йти вперед. Люди-то знайдуться. А от з грошима і технікою проблеми. Тож казати, що він так швидко захопить ці області — ні. Швидше за все, ми Путіна скоріше зупинимо. А якщо не зупинимо, то він захопить значно більше, ніж чотири регіони», – вважає Кочетков.
Наш співрозмовник також не дуже вірить у велику війну з НАТО. Він каже, що якщо в Україні запанує мир – ніякого вторгнення в європейські держави не станеться. Однак загроза від РФ зберігатиметься доти, допоки ця держава існуватиме як єдиний механізм.
«Але проблема в тому, що російський режим стабільний, допоки є війна. Війна дозволяє розв’язати внутрішній терор та утримувати владу. У нас теж з цим, м’яко кажучи, не все гарно. Але в порівнянні з Росією — ну там просто жах. Як тільки війна припиниться, то всі проблеми вилізуть назовні. І навіть російські громадяни почнуть задавати питання. Тобто їм (владі РФ – ред.) війна потрібна. Тому весь світ має зробити все, аби Росія розпалася на невеликі без’ядерні держави, які не будуть представляти загрозу. Якщо цього не зробити, то через певний строк вони підготуються та за кілька років знову кудись полізуть. Це можуть бути країни Балтії – а може бути й Казахстан. Це цілком можливий і реальний сценарій», – резюмував Олександр Кочетков.
Підбиваючи підсумки, можна зробити висновок: в тому, що РФ планує захопити і Донбас, і інші області, вписані в російську конституцію, і взагалі все, до чого дотягнеться в Україні та поза її межи – сумнівів немає. Однак є аргументовані сумніви саме в названих датах, які вказуються як остаточні дедлайни. Та й абсолютно не факт, що вже зараз існують конкретні плани нападу на Європу. Тим паче, що навіть у статті Welt зазначається, що жодних реальних підтверджень таких намірів Москви поки немає.
Тим не менш, загальна ситуація залишається загрозливою як для нас, так і для Європи. Нам – своє робити. А Європі вже зараз варто ретельно подбати про власну безпеку, розбудову своїх армій та підготовку до потенційної оборони. Адже же римляни казали: si vis pacem – para bellum. На жаль, з тих пір нічого не змінилося, і дана порада є вічною, як і сам Рим.
Микита Трачук