– Доглядати бабусю мені, а квартира тобі! Так хочеш сказати? – розлютилася я на матір
– Дочко, тільки кажи швидше, що ти там придумала. У мене справ по горло, а ти надумала мене по кафешках ганяти! – невдоволено буркнула мати, кинувши сумку на стіл.
– Хоч кави замов матері, коли змусила в таку далечінь їхати. У мене і черевиків нормальних немає на таку погоду. Поки сюди добиралася з іншого краю міста, ноги відморозила!
Я сумно посміхнулася. Роки йдуть, а мати не змінюється. Як дбала тільки про себе, так і продовжує так само. Навіщо питати у дочки, як у неї справи?
Краще поскаржитися на особисті проблеми, та поговорити “про себе кохану”. Ах, так! Є ще одна тема, повз яку вона не пройде ніколи.
– Чого смієшся? Чи не віриш? Пожила б із моєю свекрухою-відьмою в одній квартирі, то знала б, де раки зимують!
– Добре жити з рідною бабусею, людиною найдобрішої душі, та спостерігати за чужими проблемами збоку. Легковажне дівчисько!
– Ти так кажеш, ніби шкодуєш про те, що я не маю великих неприємностей. Звучить дивно! Особливо від мами! – насправді мене анітрохи не зачіпали подібні монологи матері.
Найімовірніше, я вже звикла. Занадто добре знала вдачу рідної людини, щоб ображатись і приймати її слова близько до серця.
– Звідки тільки у твоїй голові такі дурниці беруться? Ось так ростиш дитину, виховуєш, віддаєш останнє, а вона потім сидить навпроти тебе і нісенітницю несе! Може я не завжди м’яко висловлююся, але в моїй ситуації будь-хто монстром став би.
– Свекруха знову мізки “пудрила”. Кава їй гірка, наволочка погано випрасувана, а тюфтельки надто сухі!
– Боже, дай терпіння. Молюся щодня, щоб квартира швидше звільнилася, і я змогла повернутися в рідні пенати.
Я кинула на матір злісний погляд:
– Ти про що? Ти щойно бабусі побажала…
– Нічого я не побажала! – перебила мене мати, розуміючи, що “ляпнула” зайве. – Це вже емоції та лють. Зірвалася, вибач! Звичайно, я хочу, щоб моя мати жила довго та щасливо!
– Власне про неї я й хотіла поговорити з тобою, – трохи заспокоївшись, промовила я. – Про твою матір.
– З бабусею все гаразд, так? – стривожилась вона. – Я розмовляла з нею вчора телефоном. Скарг не було.
– Це пов’язано не безпосередньо з бабусею, а скоріше зі мною.
– І? Слухаю!
– Мам, ти знаєш, що ми вже рік зустрічаємось із Денисом. Наші стосунки перебувають на досить серйозному рівні.
– Ой, як він мені подобається. Словами не передати! — широка посмішка засяяла на обличчі матері.
– Мені також. Тому коли Денис учора запропонував мені жити разом, я погодилася.
За одну секунду обличчя матері стало кам’яним.Вона суворо подивилася на мене і, сухо спитала:
– Ти хочеш залишити бабусю одну? Це неможливо! Вона не впорається! Не можна! Я забороняю! Або… хай Денис переїжджає до вас. У бабусі трикімнатна квартира. Всім місця вистачить!
– Мамо, цього ніколи не буде. По-перше, Денису далеко їхати до роботи. По-друге, він має власну двокімнатну квартиру, подаровану батьками на повноліття. Він мешкає там уже десять років! Хіба він погодиться з’їхати? Виключено!
– Тоді не вийде! Нехай забуде мою дочку. Або продовжує бігати з букетами в зубах до твоїх дверей. У нас є сім’я, свої правила та проблеми. Або він враховує наші обставини, або до побачення!
Я від подиву широко відкрила рота. Невже мама і справді настільки знахабніла, щоб заявляти подібні речі? Ще й після того, що я зробила для неї сім років тому!
– Мамо, ти знаєш, що зараз робиш? Ти зухвало намагаєшся зруйнувати моє особисте життя!
– Не перебільшуй! Ніхто і ніщо не може зруйнувати міцні стосунки. Але за будь-якого розкладу, я не дозволю кинути бабусю! Ти житимеш із нею!
– Якщо ти так дбаєш про власну матір, то чому сама її не доглядаєш, га? – крикнула я. – Тільки й умієш на словах зображати із себе велику дочку!
– Переїжджай зі своїм чоловіком до бабусі. Чому ні? Якраз позбавишся ненависної свекрухи! Ти ж так мрієш про це!
– Ти ж чудово знаєш, що у бабусі стосунки з дядьком Гєною не склалися! Вона його ніколи не пустить до своєї квартири. Як її не стане, ми обов’язково переїдемо! Не буду ж я все життя мучитися зі свекрухою!
– Тобто… доглядати бабусю мені, а квартира тобі! Ти це хочеш сказати?
– Розлютилася я на маму.
– А що таке? – здивовано спитала вона, роблячи незворушне обличчя. – Ти що на вулиці залишаєшся? У тебе майбутній чоловік із квартирою.
– Та й, судячи зі статків його батьків, за його доходами, він придбає ще не одну квартиру, а може й будинок.
– Мамо, як тобі не соромно рахувати чужі гроші! Та і яке відношення має Денис до наших сімейних проблем та питань?
– А що, ніяких? Тоді навіщо він взагалі потрібний?
– Досить! Далі мені вже гидко розмовляти. А якщо продовжимо, то я за себе не відповідаю!
– Ти головне за бабусею дивись, принцеса! Відповідальність твоя!
Я з огидою подивилася на матір і вибігла з кафе.
Від безвиході я не змогла стримати сліз. Цілі дві години я плакала, розуміючи, що доведеться відмовити коханому в переїзді. Звичайно, він не зрозуміє, образиться і… ні! Тільки не це!
Але й лишити бабусю одну я не могла. Це людина, яка дала мені у житті набагато більше, ніж мама. Починаючи від почуттів, та закінчуючи грошима.
Виходу не було, тому я зателефонувала Денису та попросила зустрітися. Він по моєму обличчю одразу запідозрив недобре.
– Викладай! Що сталося?
– Денисе, я почну з передмови сьогоднішніх подій. Щоб ти зрозумів, чому я ухвалюю саме таке рішення.
– Добре, уважно слухаю, – він спостерігав за кожним моїм жестом.
– Мене ростили мама та бабуся, – розпочала я свою історію. – Я ніколи не бачила батька. Навіть не знаю, хто він і чому вони з мамою так і не одружилися.
– Хоча за розповідями, кохали одне одного. У мами траплялися стосунки з чоловіками, але вони ніколи не доходили до весілля.
– Я і бабуся бачили, як засмучується мама, але нічим допомогти не могли. Ну, крім того, що бабуся надала нам свою квартиру, та підтримувала маму у моєму вихованні. По суті, вона мене й виховувала.
– Таке часто буває, – знизав плечима Денис.
– Коли я закінчила школу, вступила до університету, та поїхала в інше місто. Мама залишилася жити із бабусею. Саме тоді в неї почалися великі проблеми із суглобами, і вона практично перестала ходити.
– Пересувалася, але з великими труднощами. Треба віддати належне… мама її доглядала, возила по лікарях, але марно. Видимих результатів лікування не давало.
– Так тривало кілька років, поки мама не зустріла… кохання всього свого життя. Саме так вона називає дядька Гєну. Я вчилася тоді на третьому курсі.
– Вперше у житті розгорілися справжні почуття?
– Можна й так сказати, – ствердно махнула я головою. – Відносини розвивалися дуже стрімко. Через пів року мама отримала пропозицію руки та серця. Вперше у житті! Вона, до речі, була по-справжньому закохана.
Але наречений мав умову. Мама має переїхати жити до нього. Тут намалювалася величезна перешкода. Бабуся.
Мама подзвонила мені, та попросила допомоги. Я не змогла відмовити, перевелася на заочне відділення, та повернулася до рідного міста.
– Чи не хотіла вчитися? – пожартував Денис.
– Дуже хотіла! Я так переживала, але іншого варіанта не було. Не могла я зрадити маму в такий важливий для неї момент життя! Тому… весілля відбулося, мама переїхала жити до чоловіка. А ми залишилися з бабусею вдвох.
– І? Що зараз?
– Коли я звернулася до мами зі схожим проханням, вона мені відмовила. Сказала, що проти мого переїзду, нічим допомогти не може. А я… не залишу бабуся одну. І річ тут не в її погрозах, а в тому, що я сама такого не дозволю.
– Що ж. Це правильно! – спокійно відповів Денис. – Бабуся заслуговує на гідний нагляд. Я гадаю, що це питання легко вирішуємо.
– Якщо ти про будинок для людей похилого віку, то…
– Ні! Навіщо кидатися в крайнощі. Я думаю, що можна найняти доглядальницю для щоденного догляду.
– Оскільки квартира залишиться вам обом, потрібно розділити витрати навпіл. Частину платитимемо ми, частину – твоя мама з чоловіком. На мою думку, це справедливо і чесно. І бабусі буде добре!
– Точно! Чому я сама про це не подумала! – Полегшено усміхнувшись, промовила я.
-Тому, що в тебе є я, щоб розв’язати проблеми та складнощі!
– Ось як? Будь обережний, бо мені це починає подобатися!
Після побачення я помчала додому, щоб швидше зателефонувати мамі, та розповісти про ідею Дениса. Я була впевнена, що мати погодиться.
Адже найголовніше питання – догляд за бабусею – було вирішено. Проте, на мій подив, вона не підтримала таку пропозицію.
– По-перше, ти так просто готова довірити чужій людині бабусю? Найдорожче, що маємо?
– Мама, бабуся, дякувати Богові, у своєму розумі, добре міркує і вміє розмовляти. Якщо хтось спробує її образити, вона одразу про це розповість.
– Крім того, Денис пообіцяв знайти професійну доглядальницю з відмінними рекомендаціями. Я йому довіряю.
– А я ні! Хто такий Денис? Поки що ніхто! По-друге, найголовніше – я не маю грошей, які б я могла легко викидати на вітер щомісяця.
– Із цього й треба було починати! Ось що тебе непокоїть! Що тобі доведеться платити! Але ж це твоя мати! Невже тобі на неї може бути грошей шкода?
– У мене їх просто немає, щоб роздавати. Напевно, твоєму Денису цього не зрозуміти. Він же намагається справити враження на всіх і намалювати образ багатого мачо!
– Мамо, що ти несеш? Він намагається допомогти!
– Що ж. Ми надаємо з тестем йому таку можливість. Нехай проявить себе! Оплачує доглядальницю сам! Доведе, що він – гідний зять!
– Тобі не здається, що догляд за бабусею маємо оплачувати ми? Ні дядько Гєна, ні Денис. А ми! Тому що бабусину спадщину отримаємо ми! Хто знає, що буде завтра? Можливо, я розлучуся з Денисом, а ти розлучишся з чоловіком. Що тоді?
– Дивись! Ти настільки сумніваєшся у своєму нареченому? Тоді навіщо він тобі взагалі потрібен? Посилай його до біса!
– Мамо! Навіщо ти перекручуєш мої слова! – Я більше не стримувала емоцій. – Що я тобі говорю, а що ти мені! До чого тут сумніви! Просто розглядаємо різні варіанти подій.
– Послухай, я не знаю, який у тебе дохід, але моя зарплата складає дванадцять тисяч гривень! Ніяких доглядальниць я не оплачуватиму!
– Доглядай бабусю і справа з кінцем. Перестань мене турбувати! Голова гуде від твоїх розмов! А кавалера іншого знайдеш! Ще молода!
Це був глухий кут! Я сіла на диван і дивилася в одну точку. Потягнути професійну доглядальницю я не зможу, а брати гроші у Дениса я не хотіла.
Раптом у дверях вітальні я побачила бабусю.
– Бабуся, що ти робиш? Чому не покликала?
– Люба моя, з Божою допомогою по квартирі я поки що ходити можу. Повільно, з паличкою, але можу. Тож не переживай. Я ось що хотіла сказати. Чула твою розмову з мамою.
Я подумки вилаялася. Зовсім забула де знаходжуся!
– Бабусю, ти не звертай уваги. Це ми із мамою без настрою.
– Так, розумію. Робота, справи, подружжя. Турбот вистачає. Але я не з цього питання. Хотіла сказати, що я згодна на доглядальницю. Чудова ідея. Але маю дві умови.
– Яких? – здивовано спитала я.
– Нехай за мною доглядає моя сусідка, Лідія Михайлівна. Їй якраз гроші потрібні. Вона мені, як сестра, хочу допомогти. І мені, і їй добре. Плюс, вона братиме невелику оплату.
– Без проблем! – Погодилася я. – Головне, щоб тобі було комфортно.
– І ще… я хочу оформити дарчу. На тебе. Хочу, щоб ти стала єдиною спадкоємицею моєї квартири.
– Але ж, бабусю, так не можна! А як же мати?
– Можна! Це моє майно, і я маю право ним розпоряджатися, як хочу. Або так, або… ти не зможеш переїхати до свого Дениса.
“Добре, – подумала про себе я. – Поки нехай буде так, а потім подивимося.”
Всі умови бабусі були виконані, і я зі спокійною душею переїхала до нареченого. Здавалося, всі неприємності залишилися позаду, але я помилилась.
Як тільки мати дізналася про дарчу, відразу ж зателефонувала мені з образами:
– Я думала, що виховала гідну дочку! Але ти виявилася настільки підлою, що уявити страшно! Розлютилася на мене за те, що я заборонила переїжджати до Дениса і вмовила бабусю віддати тобі квартиру? Не хочу навіть думати, що ти їй наговорила. А може, й погрожувала!
– Ти в своєму розумі? Не вірю, що ти це серйозно говориш!
– Так? Про мій стан подумала, коли ти цю гру розпочала? Це ж треба було додуматися! Матір залишити на вулиці!
– Я ж мешкаю в чужій квартирі на пташиних правах! А якщо в майбутньому розлучуся з Гєною? Що ж тоді? Яка ж ти підла!
Більше слухати образи я не збиралася.
– Цікаво ти заговорила! Відповім твоїми ж словами! “Ти настільки сумніваєшся у своєму нареченому? Тоді навіщо він тобі взагалі потрібен? Посилай його до біса!”
– Як ти смієш так розмовлятимемо з матір’ю!
– Не я це почала, а ти! Я намагалася тебе переконати по-доброму, але ти мене не слухала! А тепер не знаю, що тобі порадити!
– Танцюй все життя ламбаду перед чоловіком та свекрухою, щоб не викинули з квартири! Інакше тобі бути безхатьком! – Заявила я матері. – Мені час іти готувати нареченому вечерю. До побачення!
Мати хотіла ще щось сказати, але я кинула слухавку, та занесла мамин номер у “чорний список”. Більше спілкуватися з нею я не збиралася. Ніколи!
Бо я нарешті зрозуміла, що для неї я ніхто, так, як і її рідна матір! У неї є коханий Гєна, тож разом нехай і доживають – я пас! Як ви вважаєте, я маю підстави для такого рішення?
Ця розповідь заснована на правдивій історії, якою поділився наш читач. Будь-яка схожість з реальними назвами чи місцями є випадковістю. Усі фото в статті є ілюстративними.