Генпрокуратура не звільнила жодного з 74 прокурорів, у яких МОЗ виявило і скасувало фейкову інвалідність

Події України

Міністерство охорони здоровʼя (МОЗ) повідомило на запит Центру протидії корупції (ЦПК), що скасувало інвалідності 74 з 526 прокурорів, які їх мають. Попри таку кількість підтверджених фейкових інвалідностей, Офіс Генерального прокурора (ОГП) не збирається звільняти жодного з цих прокурорів, згідно із відповіддю на запит ЦПК. 

Нагадаємо, що у листопаді журналіст Юрій Бутусов виявив підозрілу наявність інвалідностей у рекордного числа прокурорів Хмельницької прокуратури. Це відбулося після того, як при обшуках у керівниці Хмельницької Медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) Тетяни Крупи вдома знайшли понад 6 млн доларів. 

Після цього президент Володимир Зеленський указав Генеральній прокуратурі та правоохоронним органам прозвітувати про “вжиті заходи реагування щодо виявлення, розслідування та протидії корупційним й іншим кримінальним правопорушенням під час встановлення інвалідності прокурорами та іншими чиновниками”. Як наслідок, тодішній Генпрокурор Костін ініціював службове розслідування, у ході якого не звільнили жодного з 67 хмельницьких прокурорів з інвалідністю.

Водночас у жовтні 2024 року відкрито кримінальне провадження, у якому досліджуються законність набуття інвалідностей працівниками державних і правоохоронних органах. 

ЦПК надіслав запит до Генпрокуратури та Державного бюро розслідувань (ДБР), щоб дізнатися, скількох прокурорів з інвалідністю звільнили та скільком повідомили про підозру за пів року цього кримінального розслідування. 

У ДБР зазначили, що за цей час повідомили про підозру лише 2 з 74 прокурорів з фейковими інвалідностями – керівнику Хмельницької окружної прокуратури та керівнику Уманської окружної прокуратури Черкаської області. Лише ці двоє отримали пенсії за фейкові інвалідності на 1,5 млн гривень. 

ЦПК також запитав у МОЗ, скільком прокурорам скасували рішення МСЕК, тобто інвалідності. Так, в Хмельницькій області скасували рішення 13 прокурорам, а в інших областях України – 61. 

І слідчі ДБР, і прокурори ОГП знають про результати цієї перевірки, оскільки саме вони її ініціювали. Проте замість того, щоб “ловити” недоброчесних прокурорів, ДБР у цей час доганяло військових.   

Отже, з 74 прокурорів, яким МОЗ скасувало фейкові інвалідності, про підозри повідомили лише двом. Також жодного з них не звільнили через те, що в ОГП не бачать підстав подати скаргу до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів. 

Про це ОГП сам повідомив у відповідь на запит ЦПК. 

Стосовно хмельницьких прокурорів ситуація подібна. ОГП повідомив, що з 78 прокурорів з інвалідністю не звільнили жодного. Це при тому, що у 13 з них МОЗ скасувало рішення, а 39 викликало на дообстеження. 

Так, на дообстеження викликали ексочільника Хмельницької прокуратури Олексія Олійника. Однак туди він не зʼявився, а згодом – звільнився з прокуратури за власним бажанням. 

Олексій Олійник, колишній керівник Хмельницької прокуратури

Загалом, згідно з відповіддю Генпрокуратури на запит ЦПК, за власним бажанням звідти пішли три прокурори, а ще 11 звільнили з адміністративних посад. Останнє означає, що прокурор продовжив виконувати функції прокурора, позбавившись лише своєї адміністративної посади – наприклад, керівника, заступника тощо.  

Таким чином, більшість прокурорів з фейковими інвалідностями залишаються на своїх посадах та при своїх повноваженнях. Піврічне кримінальне розслідування не дало майже жодних результатів, а натомість показало – ці прокурори можуть уникнути кримінальної відповідальності та продовжити працювати у прокуратурах.

Нагадаємо, росіяни заявили, що у ніч проти 28 березня українські безпілотники знову атакували район, де розташована база російської стратегічної авіації в Енгельсі (Саратовська область).

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь