Хто може бути депутатом місцевої ради, а кому заборонено брати участь у виборах
Відповідно до статті 19 Закону про правовий режим воєнного стану, під час дії воєнного стану в Україні не проводяться вибори.
Факти ICTV дізнавалися, хто може бути депутатом місцевої ради та які є обмеження.
Депутат місцевої ради: хто може стати
Після завершення воєнного стану Верховна Рада зобов’язана організувати проведення відкладених виборів у найкоротші терміни, але не пізніше ніж через 90 днів.
Депутат місцевої ради – це посередник між громадою і владою. Він представляє інтереси своїх виборців на місцевому рівні, бере участь в ухваленні рішень, контролює виконання рішень ради та несе відповідальність перед виборцями. Закон України Про статус депутатів місцевих рад визначає правові основи діяльності депутата, гарантуючи його відповідальність.
Відповідно до Виборчого кодексу України, на місцевих виборах застосовується два типи виборчих систем:
- мажоритарна;
- пропорційна.
Мажоритарна система з відносною більшістю в багатомандатних округах застосовується для виборів депутатів у невеликих територіальних громадах (до 10 тисяч виборців). Пропорційна система з відкритими списками використовується для виборів депутатів у більших громадах, а також на обласних і районних рівнях.
Відповідно до статті 70 Конституції України та виборчого законодавства, пасивне виборче право (право бути обраним) в Україні мають усі громадяни, які досягли 18 років і не позбавлені судом права голосу.
Це означає, що кожен громадянин України, який має активне виборче право (право голосувати), може також балотуватися на виборні посади місцевого самоврядування. Та є певні винятки з цього правила.
Хто не може бути депутатом місцевої ради
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Відповідно до виборчого законодавства, громадянин України не може бути обраний на виборну посаду в органах місцевого самоврядування, якщо він має непогашену або незняту судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, а також злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину. Це обмеження встановлено з метою забезпечення високих моральних якостей осіб, які обіймають виборні посади.