Хто винайшов порох та як його раніше застосовували: цікаві факти

Події України
Фото: Pixabay

Порох — це порошкоподібна вибухова суміш. Вона може складатися з різних компонентів, але основними є сірка, вугілля та калійна селітра.

Коли було розроблено порох, як це сталося та де його спочатку застосовували — читайте на Фактах ICTV.

Хто винайшов і як застосовували порох

Вважається, що порох (перша вибухівка) був винайдений в Китаї у IX столітті під час пізньої династії Тан. Проте найдавніший запис письмової формули з’явився лише за династії Сун у ХІ столітті.

Винахід пороху приписують кільком китайським алхімікам та вченим, які досліджували можливості створення еліксиру безсмертя. Проте хто і як винайшов порох, конкретне ім’я, яке могло б стати символом цього відкриття, наразі не відоме.

В результаті експериментів було відкрито поєднання сірки, вугілля та калієвої селітри (у співвідношенні 15:3:2), що стало основою для пороху, який ще називали димним порохом.

У природі родовища селітри трапляються рідко. Сірку у давнину видобували як самородки. В природі вона трапляється у формі лимонно-жовтих шматків.

Як же спочатку застосовували порох

З часом суміш почала використовуватися не лише в алхімії, а й у військових цілях. Справжнім досягненням стала розробка технологій виготовлення та використання в бойових діях. На практиці порох застосовувався у військових пристроях, таких як ракетниці та бомби.

В Китаї була створена перша вогнепальна зброя, зокрема, вогнемети та вогняні стріли. Згідно з китайським літописом, порохову цівкову зброю вперше було застосовано в боях у 1132 році. Вона мала вигляд довгої бамбукової трубки, куди закладалася вибухова суміш і підпалювалася. За допомогою цієї зброї ворогові завдавали сильних опіків.

У 1259 році вперше було винайдено рушницю, яка стріляє кулями. Це була товста бамбукова трубка, в яку поміщався заряд пороху і кулі. Використання вибухової суміші в бойових діях зменшилось завдяки винаходу бездимного пороху.

Існує також думка, що подібна суміш з’явилася ще в стародавні часи й застосовувалася як запальні й руйнівні засоби. Однак точних документальних підтверджень цього не знайдено.

Під час горіння чорний (димний) порох виділяє багато диму. Окрім військової сфери, його також використовували у гірничодобувній промисловості. Тепер у гірничій справі використовують переважно динаміти й нові покоління вибухівок. А для сучасних військових потреб димний порох використовується лише для створення загороджувального диму.

Вибухову суміш активно використовували не лише у військовій справі, а й у побуті. Порох вважався ефективним дезінфікувальним засобом під час лікування виразок і ран, тому його застосовували під час епідемій.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Нині чорний порох частіше застосовують у розважальній піротехніці. До військових дій різноманітні ракети, петарди, димові шашки розважали публіку на всіляких святкуваннях. Проте під час війни їх використання заборонено.

Залишити відповідь