Іран назвав умову повернення до переговорів з МАГАТЕ про свою ядерну програму
Іран готовий вести переговори МАГАТЕ про дотримання ним гарантій щодо своєї ядерної програми, але якщо не буде без «тиску і залякування».
Про це заявив міністр закордонних справ Ірану Аббас Арагчі, повідомляє Al Jazeera.
Арагчі зустрівся з головою Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаелем Гроссі в Тегерані 14 листопада.
Перед поїздкою Гроссі звернувся до іранських лідерів із закликом вжити заходів для розв’язання давніх проблем з його агентством, в тому числі щодо посилення співпраці з моніторингу ядерних об’єктів і пояснення слідів урану, знайдених на ймовірних незадекларованих об’єктах.
Гроссі сказав іранським офіційним особам, що наглядовий орган ООН хоче бачити «конкретні, відчутні і видимі результати» під час дискусій щодо іранської ядерної програми.Арагчі заявив, що Іран «готовий вести переговори, виходячи з наших національних інтересів і наших невід’ємних прав, але НЕ готовий вести переговори під тиском і залякуванням».
На спільній пресконференції Гросі з головою Організації з атомної енергії Ірану Мохаммадом Есламі той заявив, що сподівається на «взаємно конструктивні переговори», але попередив про «негайні контрзаходи» проти будь-якої резолюції Ради керуючих МАГАТЕ, яка втручатиметься в ядерну програму Ірану.
Очікується, що глава МАГАТЕ також зустрінеться з президентом Масудом Пезешкіаном, який у вересні на Генеральній Асамблеї ООН заявив, що «готовий до взаємодії» із Заходом щодо іранської ядерної програми.
Робота Ірану зі збагачення урану розглядається Заходом як замасковані зусилля з розвитку потенціалу ядерної зброї. Зараз Тегеран збагачує уран до 60% чистоти розщеплення, що близько до 90%, необхідних для створення ядерної бомби.
Але Іран вже давно заперечує будь-які амбіції щодо створення ядерної бомби, заявляючи, що збагачує уран лише для цивільних енергетичних потреб.
Гроссі заявив, що хоча Іран наразі не має ядерної зброї, у нього є багато збагаченого урану, який з часом може бути використаний для її створення.
Якщо Іран поквапиться зі своєю ядерною програмою, він може мати готовий ядерний арсенал із щонайменше 10 боєзарядів до квітня 2025 року, вважає Оллі Хейнонен, колишній заступник директора Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ).
У США вважають, що Іран все ще не ухвалив рішення про створення ядерної зброї, попри вбивство лідерів Хезболли та регулярні атаки Ізраїлю.
Дональд Трамп вважає, що Ізраїль має вдарити по ядерних об’єктах Ірану в якості відповіді на обстріл країни балістичними ракетами.
Увесь інсайд та актуальна інформація на нашому Телеграм-каналі, а також бонуси та швидкі новини.