«IT-бізнес тікає за кордон»: економічний експерт про масове закриття ФОПів
В 2024 році в Україні закрилася рекордна за 5 років кількість ФОПів: майже 210 тисяч. Однак цей процес є природнім і в ньому немає нічого катастрофічного.
Таку думку в коментарі виданню UA.News висловив банківський експерт, кандидат економічних наук Вадим Сирота.
На думку економіста, українські ЗМІ вчергове продемонстрували, що вони здатні робити яскраві заголовки для привертання уваги, однак не можуть зробити якісну аналітику. Адже якщо поглянути на статистику, то ніякої катастрофи немає.
«Я б не робив з цієї ситуації катастрофи однозначно по одній простій причині: так, майже 210 тисяч закрилося в 2024 році. А скільки ж відкрито нових ФОП? Дивимося ту ж саму статистику: а нових ФОП відкрито набагато більше, ніж закрито старих. За 2024 рік рекордна кількість ФОПів за останні 10 років була відкрита. 285 тисяч! Тобто на фоні війни, на фоні всіх подій минулорічні показники перевищили рекорди за всі 10 років», – акцентує Сирота.
Експерт пояснює: в Україні зараз активно триває процес фіктивізації діяльності тіньової та «сірої» сфери економіки. Відбувається очистка ринку, і в цьому контексті нелогічно та нерозумно тримати «заморожені» ФОПи, які до того ж часто є фіктивними.«Та й держава проводить оцінку діяльності ФОПів в рамках нових правил фінансового моніторингу. Нацбанком чітко визначено ознаки фіктивності ФОП. Частина цих фіктивних ФОПів не має жодного майна, щоб надати заставу в банку по кредиту. Створюються певні податкові ями, тощо…Тобто це природній процес. Ще раз: закрилося майже 210 тисяч, але ж відкрилося майже 285 тисяч!» – наголошує Сирота.
Економіст окремо зупинився на питанні, що ж влада в Україні робить не так. Адже закриваються не лише фіктивні підприємці. Багато ФОП закрилися у сфері, наприклад, IT.
«Оце ключовий момент. Багато ФОП закриваються в IT-галузі. Це підтверджує той факт, що IT-бізнес тікає за кордон. Оце реальна проблема. Перспективна галузь, яка створює реальну додану вартість – вона фактично стає не резидентами України, працює на економіки інших держав та створює продукт там. Отут влада якраз робить «не так»… Ми не створили «пряники» для айтівців, тому вони обирають безпеку та високу якість життя. Влада не розвиває реальний сектор економіки та не впроваджує економічні стимули — ось що вона робить не так в цій сфері», – вважає експерт.
Під кінець Вадим Сирота звернув увагу на дуже цікаву тенденцію: у прифронтових регіонах на кшталт Харківщини чи Херсонщини майже немає закриття ФОПів. А от у Центральній Україні, де економіка більш-менш відновилася під час війни, безліч фізичних осіб-підприємців припиняють свою діяльність. На думку експерта, це якраз і пов’язано з ліквідацією багатьох фіктивних ФОП.
Раніше ми писали, що в 2024 році в Україні закрилася рекордна кількість ФОПів.
Увесь інсайд та актуальна інформація на нашому Телеграм-каналі, а також бонуси та швидкі новини.