Максим повернувся додому з відрядження. – Кохана! Я вдома! – гукнув він, зайшовши в коридор. – Привіт! А я твій улюблений зелений бос приготувала, – усміхнулася Світлана, вийшовши з кухні в коридор. – Чудово! Я так зголоднів, – відповів чоловіка. – Я швидко в душ, і біду за стіл! Максим поцілував дружину в щічку і хотів було піти у ванну, як несподівано дружина його зупинила. – Максиме! Зачекай! У мене для тебе є сюрприз, – сказала вона. – Зайди у спальню! – Сюрприз? Який ще сюрприз? – чоловік незрозуміло подивився на дружину, пройшов у спальню і…заціпенів від побаченого
Ось вже два місяці Максим перебував у стані романтичного захоплення. Два місяці він був одружений з найкращою дівчиною у світі.
“Нарешті я зустрів дівчину, яка мене розуміє, – думав Максим. – Вона красива, інтелігентна, вона не виявляє невдоволення, коли мені доводиться довго затримуватися на роботі, вона з розумінням ставиться до моїх захоплень”.
Не скаржиться, примхливо надувши губки, що їй нудно, коли я йду в походи або просто зустрічаюся з друзями.
Як личить їй, тонкій, ніжній, з блакитними, як небо, очима та пшеничним хвилястим волоссям, чудове ім’я Світлана”.
“Нарешті я зустріла чоловіка своєї мрії, – думала засліплена любов’ю Світлана. – Він гарний, уважний, порядний, надійний”.
Ми думаємо однаково, ми дивимося однаково на багато речей і подій. Максим — кохання всього мого життя.
Максим. Яке мужнє ім’я. Воно означає великий, значний”.
Дивно, якими заплутаними лабіринтами провела доля цих двох представників діаметрально протилежних видів людських істот, поєднавши їхні душі у кінцевій точці переплетінь світобудови.
Брутальний чоловік спортивної статури, що велику частину життя проводив за комп’ютером, підкорював непокірні пороги карпатських річок, що спускався на неймовірній швидкості зі снігових вершин на гірських лижах, полюбив тендітну, прекрасну, перекладачку з французької.
Ця доля, як древній алхімік, іноді любить жартувати з людей, з’єднуючи те що не з’єднується і спостерігати потім, що з цього вийде.
Ось так опинилися в одному вагоні швидкісного поїзда на сусідніх кріслах ці два пасажири.
Чоловік аж ніяк не малих габаритів, ніяково повертаючись, як слон у посудній лавці, ніяк не міг розмістити свій багаж, що складається з громіздкого гірськолижного спорядження.
При цьому він завдавав суттєвих незручностей сусідці, витонченій дівчині в білій норковій шубці.
Гірськолижник, не дуже придивляючись, хто виявився його сусідом, то вставав їй на ногу, то штовхав плечем.
А коли якимось твердим, запакованим у чохол предметом він провіз їй по голові, з волосся злетіла шпилька, і золотисте волосся розсипалося по плечах, блакитні очі подивилися з таким обуренням, що він охнув, сів у крісло і сказав: «Я здаюся! »
Після весільної подорожі Максим мав залишити молоду дружину на два тижні. Його послали у відрядження.
Світлана тим часом почала облаштовувати подружнє гніздечко. Треба сказати, що до холостяцької квартири Максима, що складається з двох кімнат, кухні та лоджії найменше підходило це сентиментальне визначення.
Максим працював програмістом у великій IT-компанії, захоплювався гірськолижним спортом, водним туризмом, був аматором сучасної музики різних напрямків.
Такий багатий набір захоплень молодої людини багато говорив про його характер та активний спосіб життя.
Він часто працював вдома. Для цього в спальні було обладнано кабінет з письмовим столом, стаціонарним комп’ютером, великим монітором, принтером, модемом.
Біля столу стояло масивне шкіряне крісло з поворотним механізмом. Тут же висіла на стіні гітара, величезна фотографія, на ній четверо чоловіків із бородами посміхалися на тлі засніженої гірської вершини.
Вітальня була музичним клубом. Максим любив не лише слухати музику, але був не проти помузикувати на синтезаторі та зіграти пару композицій для друзів на черговій вечірці.
У стінці розміщувався великий музичний центр з підсилювачем і потужними колонками, синтезатор.
Поруч висів величезний плазмовий екран телевізора. Біля протилежної стіни є великий шкіряний диван, біля нього низький кавовий стіл.
На вікнах обох кімнат були сірі жалюзі. Чи то був їхній початковий колір, чи то їх просто ніколи не протирали.
На кухні господар вважав за краще дивитися на світ взагалі без жодних перешкод — ні фіранок, ні жалюзі на вікні не було.
– Стиль мінімалізму, – подумала Світлана.
У коридорі, довгому і вузькому, як пенал, на полицях та спеціальних гаках висіло спортивне та туристичне спорядження господаря цього холостяцького барлогу.
Світлана була в домі Максима до весілля лише один раз, і тоді ні на що, крім господаря, вона не дивилася.
Після весілля вони одразу вирушили у подорож. Тільки тепер вона задумалася про те, як взагалі вона збирається тут жити, і виникло перше запитання до чоловіка:
“А як він уявляв собі життя жінки в цьому житлі?”
Шафи для одягу не було зовсім. Весь одяг Максима помістився в невеликій вбудованій шафі в коридорі і лежав безладно і без будь-якої системи. У квартирі не було жодного дзеркала, де можна було б побачити себе на повний зріст.
Незважаючи на крихкість і інфантильність, Світлана була практичною і зовсім не безпорадною дівчиною. Вона одразу прикинула, що можна зробити самостійно ще до повернення чоловіка.
Об’їхавши кілька будівельних та меблевих магазинів, вона купила шпалери, штори, шафу-купе, торшер, невеликий стелаж для своїх книг та кілька дрібниць для декору. Замовила натяжні стелі.
Шпалери поклеїла самотужки, запросивши на допомогу подругу. Шафа-купе з великими дзеркалами доставили та зібрали. У музичному клубі, щоправда, довелося дещо потіснити.
Там біля вікна з’явився великий каучуконосний фікус.
Всі диски, професійні книги та довідники Максима були розсортовані та стояли рівними рядами на нових полицях.
Проводи, кабелі, перехідники, що лежали по всьому простору квартири, як клубки змій, були приборкані і акуратно складені в коробки і мирно лежали на стелажі.
Затишок у розумінні Світлани асоціювався з килимками, серветками, квітами на вікнах та всякими милими дрібницями, підібраними під інтер’єр житла. Тут, звичайно, було неймовірне змішання стилів, але жіноча рука вже свою справу зробила, і кімнати набули рис романтичної атмосфери.
Для надання єдиного стилю квітковим горщикам Світлана своїми руками сплела для них ажурні чохли з ниток на макраме, і вони накрохмалені сохли на лоджії.
Одним словом, поки чоловік працював, запускаючи комп’ютерне забезпечення для якогось великого підприємства, Світлана теж, не покладаючи рук, працювала над створенням комфортного середовища для новоспеченої сім’ї.
Настав довгоочікуваний день повернення Максима. Неймовірний аромат святкового обіду вже витав по квартирі і прокрався навіть у під’їзд, пироги з улюбленою начинкою чоловіка рум’янилися дбайливо прикриті рушником.
І ось дзвінок. Вперше Максим дзвонив у власну квартиру, щоб йому відкрила та зустріла на порозі дружина.
Він усміхався, уявляючи, як вона поспішає своїми маленькими ніжками в смішних капцях з пухнастими помпонами.
Світлана відчинила, він увійшов, уклав її в обійми, і застиг, не в силах відволікти погляду від стін із синіми волошками на ніжному блакитному тлі.
— А де…— повільно промовив він і не міг продовжити питання, бо несподівано втратив голос, мабуть, від надто сильного враження.
– Все спорядження? – Підказала Світлана. — Я поклала все в шафу, а одяг в іншій шафі. Проходь у кімнату.
Максим на ватяних ногах пройшов до вітальні. Там, повернувши ліворуч, де було зібрано нову шафу, він відсахнувся від несподівано вирослого перед ним власного відображення на повний зріст.
Але ще більше, ніж шафа, його вразив величезний фікус, що агресивно розчепірив своє м’ясисте листя прямо на музичний центр.
Взагалі, його не залишало відчуття, що він потрапив не до своєї квартири. Пройшовши далі до свого робочого кабінету-спальні, він видав протяжний стогін.
Тінь рожевих шпалер, опускалася на ліжку того ж тону.
– А тут лежали кабелі, де вони? — хрипко спитав чоловік.
— Все складено у коробках, ось тут, — показала Світлана.
Трохи опам’ятавшись, Максим розгледів усі деталі нового декору: вазочки, фігурки на полицях, їхню весільну фотографію біля монітора в рамці у вигляді сердечка.
Світлана чекала будь-якої реакції чоловіка на зміни в квартирі, але тільки не сміху, який він довго не міг зупинити. Нарешті, він відкашлявся, віддихався і знову знайшов слова..
— Світлано, не гнівайся, — сказав він, — ти здорово попрацювала. Але, розумієш, це не мій стиль. Я маю на увазі не оформлення інтер’єру, а стиль життя.
Я багато працюю, і вдома, зокрема. Іноді я починаю проєкт на роботі, приїжджаю додому, сідаю за комп’ютер і продовжую до ранку, поки потрібні ідеї генеруються в голові.
У мене все має бути під рукою. Розкладені на столі папери, книги, всі ці дроти — це безлад. Насправді, в цьому вертепі я знаю, де що в мене лежить, і можу швидко знайти все потрібне.
— Поки на полиці я переберу всі довідники, мине багато часу, — вів далі Максим, і, демонструючи наочно, як це незручно, зачепив ліктем зменшену гіпсову копію грецького мислителя, покликаного символізувати розумові висоти чоловіка.
Мислитель, не втримався на полиці і розсипався по підлозі дрібними осколками.
– Ось-ось! Що я й підозрював, — винувато промовив чоловік. — Така сама доля чекає, мабуть, і на решту статуеток.
Потім Максим підійшов до вікна, безжально розсунув штори, що спускалися від карниза до підлоги не просто, як їм заманеться, а гарним продуманим драпіруванням, на жах Світлани, опустив жалюзі і прокоментував:
— Тут сонячна сторона, сонце сліпить, коли сидиш за комп’ютером, і пече не гірше за батареї опалення.
У великій кімнаті він зробив із шторами те саме. Незграбно огинаючи фікус, чоловік незручно обернувся, горщик хитнувся, і рослина плавно опустилася на підлогу.
Декілька листків відламалися, і білий густий сік сумно капав на паркет. Подружжя одночасно схилилося, щоб зібрати розсипану землю, і Максим помітив, що до фікусового соку домішуються перлинні сльози Світлани.
— Світлано, не переймайся, у цього дива залишилося ще багато листя. І виростуть тут нові. Хочеш, я куплю тобі пальму? Чи це також пальма? Загалом, як воно називається? — намагаючись заспокоїти Світлану, бубонів Максим.
— Фікус він називається, — крізь сльози відповіла дружина, — і я плачу не через фікус. Я плачу тому, що тобі це не подобається. Я намагалася зробити наш будинок затишним, перетворити його з робочого кабінету на притулок двох люблячих сердець, але в мене нічого не вийшло. Тебе мої старання лише розсмішили.
— Світлано, я вже пояснив тобі, що мій дім для мене має бути, перш за все, зручним. З тих пір, як я зʼїхав від батьків, я завжди жив або в гуртожитку з такими самими хлопцями або один.
І мій побут налагоджений так, як налагоджений, для мене він завжди був зручний. Але я згодом все вирішу, і в тебе буде затишний будинок з вазочками та фіранками, і я матиму зручний робочий простір.
Обіцяю тобі виділити місце для цілого зимового саду. Просто трохи закрий очі на мої холостяцькі звички.
— А сміявся я тому, що уявив, як мої друзі прийдуть до мене дивитися футбол, і як компанія бородатих чоловіків виглядатиме в інтер’єрі з фікусами та квіточками на шпалерах.
— А до нас ходитимуть компанії бородатих чоловіків? — з удаваним обуренням запитала Світлана.
— Ну, не часто. Сподіваюся, ти нам це дозволиш?
— Добре, — зітхнула дружина, — я їхатиму до себе і дивитимуся французькі фільми.
Він обережно обійняв тендітну фігурку дружини, ніби переживаючи, щоб її не спіткала доля гіпсового мислителя. Вони цілувалися, сидячи на підлозі, біля забутого, що лежить на боці фікуса.
На цій романтичній сцені можна було б і закінчити історію про те, як щасливо поєдналися дві протилежності, але ідилію мало не зруйнували ці бородаті друзі Максима, в душі яких ніяк не міг потрапити підступний хлопчик Амур.
Вони поринали з головою в роботу, лазили горами, сплавлялися бурхливими річками, витрачали всі емоції на стадіонах і в спортклубах. Стріли Купідона пролітали повз, а доля не підсаджувала до них у потягах чарівних супутниць.
– Світлано, ти не проти, якщо до мене заглянути хлопці завтра? — спитав Максим. — Ми давно не зустрічалися, багато новин нагромадилося. Не всі, до речі, були на весіллі, я познайомлю тебе з ними.
— Добре, ми хотіли зустрітися з Юлею. Я привітаюсь з твоїми гостями і поїду, а ввечері ти подзвониш мені, коли всі розійдуться.
Наступного дня до зустрічі друзів Світлана приготувала закуски та салати. Чоловіки, що прийшли, шумно заповнили коридор, пройшли в кімнату, галантно представилися, наговорили купу компліментів, але від неї не вислизнула іронічна іскорка в них в очах, коли вони розглядали оновлену обстановку в квартирі.
Пізно ввечері Максим зателефонував і винним голосом пояснив Світлані, що деякі учасники зустрічі занадто старанно віддавали належне пінному і тепер не в змозі залишити гостинного господаря.
Дружині довелося залишитися ночувати у подруги. Вранці, трохи хвилюючись за долю фікусу і тендітних предметів декору, вона увійшла до квартири, але великих руйнувань не виявила.
Тільки було не зовсім провітрено, і її трохи збентежили ажурні чохли для горщиків квітів, які таємниче перекочували з лоджії і були трохи пом’яті.
Максим упорядковувався в душі. Світлана постукала до нього, привіталася, пройшла на кухню, заварила каву, і тут на телефон чоловіка надійшло сповіщення про СМС.
Машинально вона прочитала початок тексту:
«Як твоя мала…».
Заінтригована фразою Світлана не втрималася і відкрила повідомлення, надіслане в Месенджері. Там був не лише текст, там були фото та відео, зняті та надіслані абонентом «Паштет».
На фото весела компанія сиділа покотом під багатостраждальним фікусом, передаючи по колу пляшку. На головах у чоловіків красувалися ажурні чохли, один із них тримав на долоні фігурку Афродіти, як на підставці, і вдавав, що тягнеться до неї з поцілунком.
Афродіта прикрашала полицю у ванній, за задумом Світлани вона символізувала оновлюючу і життєдайну силу води.
А тепер вона була блюзнірсько вихоплена зі своєї стихії, і над художніми задумами Світлани глузували добряче веселі чоловіки.
Тремтячими пальцями Світлана відкрила відео. Максим грав на гітарі, співав якусь сумну пісню про трагічну долю скелелаза, друзі безладними голосами підспівували.
Ось останній акорд, дівчина хотіла вже натиснути на стоп, але чийсь голос продовжив розмову, розпочату, мабуть, ще до пісні:
«Так, брате, одруження — це тобі не на футбол сходити. Ось тому ми всі й не одружені, хтось ще, а хтось вже».
Далі було обговорення жінок взагалі, і Світлани зокрема.
— Вона, звичайно, дівчинка що треба, — казав інший, — я теж закохався б, але ненадовго.
Компанія засміялася, і всі наввиперед заговорили про те, якою ж треба бути блондинкою, щоби так перетворити квартиру такого чоловіка, як Максим.
Почувши чоловічі голоси та свій власний спів, Максим, як ужалений, вискочив із ванної і побачив спочатку повні сліз очі Світлани, а потім телефон в її руках, звідки все ще лунали безжальні характеристики його дружини.
— Найгірше, — сказала Світлана, — що ти навіть не спробував сказати щось щоб заступитися за мене. – Я помилилася. Нічого немає між нами спільного.
Тендітна сентиментальна дівчина виявилася твердою і непохитною. Жодні вмовляння та виправдання чоловіка її не зупинили. Вона залишила квартиру чоловіка.
— За фікусом когось пришлю, — сказала вона, йдучи. — принесе мені сімейне щастя з кимось іншим.
Повернути дружину Максиму вдалося лише за півроку. Він узяв кредит, поміняв свою квартиру на більш простору.
В одній кімнаті був влаштований його кабінет, дві інші залишені для втілення у життя творчих ідей Світлани, а утеплена лоджія для невеликої оранжереї.
За Світланою він приїхав у супроводі кортежу автомобілів своїх друзів. Вони співали хором серенади, просили під вікнами вибачення, доки дівчина не погодилася їх впустити.
Вони присягалися, що на той випадковий запис не потрапило продовження розмови, де Максим, як заступався за свою подругу, посварився з усіма, потім вони вибачалися, мирилися.
Опір Світлани зовсім зник, вже ослаблений на той час постійними дзвінками Максима.
Після багатомісячної облоги фортеця впала, і фікус урочисто переїхав разом із господаркою на нове місце проживання.