Меркель пояснила, чому перешкоджала вступу України до НАТО
У світі продовжує викликати суперечки й критику рішення, ухвалене на саміті НАТО в Бухаресті 2008 року, не допускати Україну та Грузію до Плану дій щодо членства (ПДЧ). Тодішній канцлер Німеччини Ангела Меркель пояснила свою позицію низкою чинників, які були важливі для безпеки Альянсу.
Про це повідомляє видання Die Zeit.
“Я розумію бажання країн Центральної та Східної Європи якомога швидше стати членами НАТО. Але прийняття нового члена має принести більше безпеки не тільки їм, а й НАТО”, – сказала Меркель щодо свого рішення.
Ексканцлерка зазначила, що одним із ключових чинників стали ризики, пов’язані з російським Чорноморським флотом, який базувався у тимчасово окупованому Криму на підставі міжнародного договору.
“Такого сплетення з російськими військовими структурами не було в жодного з кандидатів на вступ до НАТО. Ба більше, на той час лише меншість населення України підтримувала членство країни в Альянсі”, – згадала Меркель.Вона також зазначила, що надання ПДЧ не змогло б гарантувати захист України та Грузії від агресії з боку рф.
“Я вважала ілюзією припущення, що статус ПДЧ захистив би Україну і Грузію від агресії Путіна, що цей статус мав би стримувальний ефект. Чи можна було припустити, що країни-члени НАТО відповіли б у військовий спосіб, втрутившись військами? І чи могла я, як канцлерка, отримати підтримку в Бундестазі для такого мандата?” – заявила Меркель.
Компроміс, досягнутий на саміті, став ударом по сподіваннях України та Грузії, визнала політикиня.
“Той факт, що Грузія та Україна не отримали зобов’язання щодо ПДЧ, став “ні” їхнім надіям. Однак для путіна обіцянка НАТО про майбутнє членство цих країн стала “так”, сприйнятою як оголошення війни”, – сказала вона.
Під час повномасштабної війни Україна зробила важливий крок на шляху до НАТО, подавши заявку на прискорений вступ до Альянсу восени 2022 року.
Українське керівництво активно наполягає на необхідності політичного рішення, яке б включало чіткий графік вступу країни до НАТО, проте конкретні рішення із цього питання досі не прийняли.
В Альянсі неодноразово заявляли, що “двері в НАТО” для України залишаються відчиненими, але союзники наголошують: вступ України до організації неможливий до завершення війни.
Раніше опитування показало, що у референдумі щодо вступу України до Європейського Союзу готовий взяти участь 81% українців, і 88% з них проголосували б «за». Проти – 8%.
Нещодавно експрем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон закликав надати Україні кредит обсягом 500 млрд доларів, аби вона могла завершити війну, та оголосити дату, коли Україна стане членом НАТО.
Увесь інсайд та актуальна інформація на нашому Телеграм-каналі, а також бонуси та швидкі новини.