МОЗ винесло на громадське обговорення зміни до Календаря профілактичних щеплень
З метою вивчення та врахування думки громадськості, МОЗ на своєму офіційному сайті оприлюднило проєкт наказу щодо внесення змін у Календар профілактичних щеплень.
Які ж змінипропонується внести до Національного календаря щеплень?
Вакцинація проти гепатиту В
Планові профілактичні щеплення дітей проти гепатиту В проводяться у 2 місяці після народження (1-а доза), 4 місяці (2-а доза), 6 місяців (3-я доза) та 18 місяці (4-а доза) незалежно від маси тіла при народженні.
Щепленню проти гепатиту В у першу добу життя підлягають новонароджені незалежно від маси тіла при народжені у наступних ситуаціях:
- якщо мати новонародженого HBsAg + (позитивна). Це поверхневий антиген вірусу гепатиту B. Він вказує на зараження вірусом;
- якщо в матері новонародженого невизначений HBsAg статус. Щеплення новонародженого проводиться одночасно з дослідженням статусу матері за HBsAg. У разі отримання позитивного результату в матері профілактика гепатиту В у новонародженого проводиться, як у випадку щеплення дитини, народженої від HBsAg + (позитивної) матері;
- якщо у матері новонародженого в анамнезі мав місце діагностований гепатит В або С (пролікований в тому числі);
- якщо мати новонародженого має позитивний результат лабораторного серологічного дослідження на вірусний гепатит С .
Вакцинація проти туберкульозу
Щепленню для профілактики туберкульозу підлягають усі новонароджені діти, що не мають до цього протипоказань. Щеплення проводиться через 24 години від народження до виписки з пологового стаціонару вакциною для профілактики туберкульозу (далі – БЦЖ).
Щеплення БЦЖ новонародженим не проводиться, якщо за результатами обстеження в антенатальний період чи при попередній вагітності була народжена дитина з підозрою чи діагностованим первинним імунодефіцитом, який є протипоказанням до щеплення БЦЖ.
Діти, які не були щеплені в пологовому стаціонарі, підлягають обов’язковій вакцинації проти туберкульозу до виповнення їм 18 років.
Діти, яким не виповнилося 9 місяців (8 місяців включно), щепляться проти туберкульозу без попереднього проведення туберкулінової шкірної проби в разі відсутнього відомого контакту з людиною, яка хворіє на туберкульоз.
Після досягнення дев’ятимісячного віку щеплення проводиться після проведення туберкулінової шкірної проби.
Діти, щеплені БЦЖ, у яких не сформувався рубчик, проте є достовірне підтвердження проведення щеплення, не підлягають повторній вакцинації.
Не слід проводити подальшу вакцинацію в ділянку тіла, в яку була введена БЦЖ, принаймні протягом трьох місяців.
Вакцина БЦЖ має вводитися в різні ділянки тіла з іншими вакцинами при одночасному введенні або з будь-яким інтервалом між введенням, якщо іншого не зазначено в інструкції до медичного застосування.
Вакцинація проти поліомієліту
Вакцинація дітей для профілактики поліомієліту проводиться у 2 місяці від народження (1-а доза), 4 місяці (2-а доза), 6 місяців (3-я доза), 18 місяців (4-а доза) та 6 років (5-а доза).
Уведення вакцини проти поліомієліту в віці 14 років новим Календарем скасовується.
Для профілактики поліомієліту для всіх доз, що вводяться, застосовується лише інактивована поліомієлітна вакцина ( ІПВ). Вакцина ІПВ може бути застосована як окремо, так і в складі комбінованих вакцин
Вакцинація проти кашлюку
Щеплення для профілактики дифтерії (Д), правця (П) та кашлюка (К) проводяться у 2 місяці (1-а доза), у 4 місяці (2-а доза), у 6 місяців (3-я доза) та у 18 місяців (4-а доза).
Для вакцинації дітей віком до 6 років 11 місяців 29 днів проти дифтерії, правця та кашлюку використовуються як АаКДП, так і АКДП-вакцини.
АаКДП, придбана за власні кошти, може використовуватись для щеплень як до, так і після виповнення дитині 7 років, якщо це не заборонено інструкцією до медичного застосування вакцини.
Вакцинація проти кору, паротиту та краснухи
Вакцинація дітей для профілактики кору, епідемічного паротиту та краснухи проводиться у віці 12 місяців (1-а доза) та у 4 роки (2-а доза).
Вакцинація проти вірусу папіломи людини (ВПЛ)
Вакцинація проти папіломавірусної інфекції (далі – ВПЛ) проводиться дівчатам у віці від 12 років до 13 років 11 місяців 29 днів, починаючи з 01 січня 2026 року, одноразово. Дівчатам, яким виповнилося 14 років після 01 січня 2026 року, та хлопчикам вакцинація проти папіломавірусної інфекції проводиться відповідно до розділу ІІІ діючого Календаря.
Дівчатам, які живуть з ВІЛ, та дітям, які постраждали від сексуального насильства, вакцину проти ВПЛ слід вводити якомога раніше, починаючи з 9 років.
Вакцинація дівчат, які живуть з ВІЛ, має проводитися з використанням тридозового графіку вакцинації.
Одночасне введення вакцин та анатоксинів
При проведенні щеплень із застосуванням окремих вакцин або анатоксинів для профілактики вакцинокерованих інфекційних хвороб необхідно дотримуватися певних особливостей їх уведення.
- За потреби лікар має право ввести всі вакцини чи анатоксини, що показані за цим Календарем, за одне відвідування .
- Уведення парентеральних вакцин можна здійснювати в одну ділянку тіла при дотриманні відстані між ін’єкціями в 2,5 см або в різні ділянки тіла за умови, що це не суперечить інструкції до медичного застосування конкретної вакцини чи анатоксину.
- Вакцина БЦЖ має вводитися в різні ділянки тіла з іншими вакцинами при одночасному введенні. Не слід проводити подальшу вакцинацію в ділянку тіла, в яку була введена БЦЖ, принаймні протягом трьох місяців.
Зауваження та пропозиції до проєкту змін у Календар профілактичних щеплень просять надсилати в МОЗ у письмовому або електронному вигляді протягом 30 днів з дати публікації.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
На адресу Міністерства охорони здоров’я України – вул. Грушевського, 7, м. Київ, 01601, або на електронну пошту – [email protected]